GAME cu GAME Simona Halep contra Irina Begu in turul 2 la Wuhan

Duel suta la suta romanesc la turneul Wuhan Open din China, competitie Premier 5 cu premii totale de 2.28 milioane de dolari.

FINAL Halep - Begu 6-3, 2-0

13:18 Meciul se incheie prematur din cauza problemelor de sanatate pe care le-a acuzat Irina Begu. Aceasta a fost nevoita sa abandoneze.

SET 2 (1-0) Begu trimite afara un forehand care parea usor si astfel Halep obtine break-ul.

13:11 A fost reluata partida.

INFO: Probleme pentru Irina Begu. Aceasta a solicitat intreruperea meciului pentru a primi ingrijiri medicale la vestiare.

SET 1 (6-3) Minge de set ratata de Halep la 40-30, urmata de o alta cu forehand favorbil trimis in afara terenului. Serviciul o ajuta pe Simona si aceasta inchide setul cu o lovitura de trecere in lung de linie.

SET 1 (5-3) Begu ramane in acest set inaugural dupa un game echilibrat, dar pe care l-a incheiat cu o scurta de rever pe care Halep a returnat-o in fileu.

SET 1 (5-2) O sansa de break pentru Begu aparuta surprinzator intr-un moment in care Halep controla jocul. Greseste Irina cu forehand-ul si rateaza o buna oportunitate de a reveni in set. Halep iese din incurcatura si se apropie la un singur game de set.

SET 1 (4-1) Halep se distanteaza pe tabela in urma unui game la zero pe propriul serviciu.

SET 1 (3-1) Doua sanse de game ratate de Begu la 40-15 in urma a doua erori nefortate. Halep profita de slabiciunile adversarei si obtine al doilea break in meci.

SET 1 (2-1) Halep serveste mai bine si inchide game-ul cu un as. Nicio sansa pentru Begu.

SET 1 (1-1) Dupa un game extrem de disputat, Halep castiga pe serviciul lui Begu si egaleaza. Doar doua game-uri in 15 minute de la primul serviciu.

SET 1 (0-1) Begu incepe cu break obtinut din a patra sansa.

12:10 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

12:00 Halep si Begu au intrat pe teren pentru incalzirea inaintea meciului direct de la Wuhan.

Simona Halep, cap de serie numarul 4, are primul tur liber si in turul doi o va intalni pe Irina-Camelia Begu intr-o reeditare a sfertului de finala aprig disputat in acest an la Madrid.

Begu a debutat duminica in turneul de la Wuhan cu o victorie in trei seturi la rusoaica Elizaveta Kulichkova, pe care a invins-o cu 4-6, 7-6 (4), 6-2.

Halep s-a impus in fata lui Begu la Madrid, pe zgura, cu 6-3, 0-6, 6-1, iar dupa acea intalnire au aparut mai multe schimburi de replici de la distanta intre cele doua jucatoare.

[news-119053]

Meciul Halep-Begu de la Wuhan este programat luni la ora Romaniei 11:00 si va fi live text aici pe onlinesport.ro

In alta ordine de idei, Halep a anuntat ca va evolua si in proba de dublu unde va face pereche cu Jelena Ostapenko din Letonia, o jucatoare de doar 19 ani.

Beneficiare a unui wild card cele doua vor intalni in primul tur perechea Bethanie Mattek-Sands/Lucie Safarova.