Simona Halep castiga duelul cu Irina Begu si e in semifinale la Madrid. Si-a cerut scuze dupa meci

Pentru a doua oara in cariera Simona Halep va juca in semifinalele turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid, loc obtinut dupa o victorie in trei seturi obtinuta contra Irinei Begu. Ea va juca in semifinala contra invingatoarei din meciul Patricia Tig - Samantha Stosur.

Halep s-a impus cu 6-3, 0-6, 6-1 dupa un meci de o ora si 36 de minute jucat foarte rapid de cele doua conationale.

Primul set a stat sub semnul dominarii din partea lui Halep, jucatoare care si-a controlat mai bine emotiile si a lovit decisiv. Un break luat in debut I-a oferit Simonei confortul moral de a fi in permanenta la conducere si de a o lasa pe Irina sa alerge dupa egalare.

Begu a jucat timid si a jucat prea mult, lucru pe care avea sa-l remarce si antrenorul ei Adrian Cruciat, devenit subiect de polemica in setul al doilea, cand Halep l-a acuzat ca-i ofera jucatoarei sale indicatii dupa fiecare minge.

“Imi pare rau pentru atitudinea mea si imi cer scuze. Am fost foarte nervoasa. Nu am preferinte pentru semifinale, vreau doar sa joc”, declara Halep dupa meci la interviul oferit la cald pe teren.

Begu a controlat setul secund, adjudecat la zero cu trei break-uri, pe fondul caderii totale a jocului Simonei. Mai mult cu gandul la ce se petrece in afara terenului, Halep n-a mai fost adusa pe linia de plutire nici macar de sfaturile lui Darren Cahill, care si-a facut in premiera aparitia la banca in aceasta saptamana.

Halep a revenit in controlul meciului cu un break la zero in debutul setului decisiv, urmat de un break si la 3-0 fostul numar 2 mondial a gestionat altfel finalul meciului.

Un singur game a mai luat Begu pana la final, iar la final Halep a fost cea care a sarbatorit calificarea in semifinale dupa a patra victorie din cariera obtinuta in fata colegei din echipa de Fed Cup a Romaniei.

[news-119049]

GAME cu GAME

16:54 (6-1) Halep revine de la 0-30 in game-ul de serviciu final si castiga meciul cu nu rever castigator a la Marcelo Rios. La final doar o strangere de mana rece intre cele doua. Parca era loc de ceva mai multa afectiune.

16:46 (5-1) Doua mingi de break ratate de Halep cu doua retururi in afara terenului. Halep forteaza si obtine break-ul in cele din urma.

16:41 (4-1) Dubla greseala comisa de Halep la 40-15, dar se redreseaza dupa un atac in diagonala.

16:38 (3-1) Begu ramane in meci si pune primul ei game pe tabela in acest set decisiv. Ramane un break avantaj pentru Halep.

16:33 (3-0) Halep revine de la 15-40 pe propriul serviciu, salveaza cele doua mingi de break, si se distanteaza pe tabela. Adrian Cruciat revine la banca Irinei: "Parca dai asa cu retinere. Hai, hotarata. Punct cu punct, vedem la sfarsit cand facem matematica. Impinge-o inapoi si intra in teren. A ridicat si ea nivelul un pic, acum i se termina. Acum mergi tu peste ea".

16:29 (2-0) Break reusit de Halep si aceasta revine in controlul partidei de parca setul secund nici n-ar fi existat.

16:23 (1-0) Halep revine la sentimente mai bune dupa pauza dintre seturi si obtine un game la zero pe propriul serviciu.

16:19 (0-6) Minge de set pentru Begu si aceasta inchide acest act cu un rever castigator. Un scor aspru pentru Halep care s-a blocat mental. 9-1 raportul erorilor nefortate intr-un set secund in care Halep n-a avut nicio minge de break. Begu a valorificat trei din cinci sanse.

16:13 (0-5) Alte doua mingi de break pentru Begu. Ar fi al treilea in acest set. Simona este total depasita de situatie, iar primul serviciu nu o mai ajuta deloc. Halep duce game-ul la 40-40, dar Begu ii ia game-ul cu un forehand fabulos si strange.

16:11 (0-4) Halep incepe cu un retur castigator, dar comite apoi trei erori nefortate si Begu o ataca dupa un retur scurt la minge de game.

16:08 (0-3) Inca un break reusit de Begu dupa un forehand ajuns in plasa fileului din partea de teren a Simonei. Aceasta devine nervoasa si-l cheama prima oara in aceasta saptamana pe Darren Cahill. Halep se plange antrenorului ca Adrian Cruciat ii ofera sfaturi Irinei Begu in timpul pauzelor dintre schimburi, asa numitul "coaching". Cahill a incurajat-o sa joace punct cu punct si sa se concentreze pe jocul ei.

16:03 (0-2) Jocul Simonei s-a dereglat pe fondul unui tenis variat din partea Irinei Begu. Este game la zero obtinut de Begu pe propriul serviciu.

16:00 (0-1) A inceput setul al doilea cu Halep la serviciu. Aceasta comite prima sa dubla greseala in meci (30-30). Begu simte momentul, ataca si o forteaza pe Halep sa trimita afara. Minge de break pentru Irina, a patra in acest meci si de aceasta data nu mai rateaza sansa aparuta.

15:55 (6-3) Presiunea isi spune cuvantul si sunt trei mingi de break si set pentru Halep. Begu salveaza o minge cu un forehand castigator, dar Halep ataca dezlantuit dupa un retur si inchide setul cu forehand castigator. A fost mai buna Halep in acest prim act, si-a controlat mai bine emotiile si a gresit mai putin.

15:50 (5-3) Presiune pe serviciul Simonei, care pierde primele doua puncte. Se redreseaza cu un forehand castigator si o eroare din partea lui Begu (30-30). Irina face pasul in fata si castiga punctul cu voleul la minge de game pentru Simona. Lovitura de forehand functioneaza de minune pentru Halep pana acum si aceasta inchide un game dificil.

15:43 (4-3) Begu comite eroare dupa eroare si sunt doua mingi de break pentru Halep. Prima este anulata cu un forehand castigator. Begu joaca la limita si egaleaza scorul. Urmeaza doua retururi complet ratate de Halep si Begu se apropie la un game. Adrian Cruciat coboara la banca Irinei si vorbeste cu aceasta: "Ea a inceput mai agresiva, acum alearga. Meciul e la tine in racheta. Daca era alta adversara te duceai peste ea. Mai baga si un contre pied, mai baga si o scurta. Fara presiune, ce iese, iese. Ce e cu serviciul? E prea moale. Si ce daca e vant? Impinge in picioare".

15:40 (4-2) Doua mingi de break pentru Begu, iar primul serviciul n-o ajuta pe Halep. O face insa Begu care trimite cu forehand-ul afara dupa un retur bun. Halep castiga cinci puncte la rand si pastreaza break-ul avans.

15:37 (3-2) Schimbare de strategie la Begu. Nu mai ramane in schimburile din spatele terenului si face pasul in fata. O surprinde pe Halep cu un forehand in coltul terenului si castiga game-ul.

15:34 (3-1) Halep isi castiga game-ul de serviciul si pastreaza break-ul avans mentinand presiunea pe Begu.

15:31 (2-1) A doua dubla greseala comisa de Begu, jucatoarea mai emotiva in acest debut de meci. Begu rupe ritmul cu o scurta la 40-30, dar mingea se opreste in fileu. Serveste apoi a treia dubla a meciului si a doua in acest game. In cele din urma Begu pune primul sau game pe tabela dupa o eroare comisa de Halep.

15:24 (2-0) Trei puncte la rand obtinute de Halep, dupa ce Begu condusese cu 30-0 pe serviciul advers. Begu comite o eroare nefortata cu dreapta dupa nu retur bun si Halep isi consolideaza break-ul.

15:21 (1-0) Begu comite o dubla eroare la primul serviciu al meciului, iar apoi isi pierde game-ul dupa un retur foarte bun trimis de Halep, urmat de un forehand castigator in lung de linie.

15:17 Incepe meciul cu Begu la serviciu. Halep a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca in debut.

INFO: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de trei ori pana acum, de fiecare data impunandu-se Halep. Ultima disputa a avut loc la Hobart (Australia) in 2012, cand Halep a castigat cu 6-4, 6-2.

15:12 Halep si Begu au iesit la incalzire.

14:52 Louisa Chirico, jucatoare venita din calificari, este prima semifinalista la Madrid. Aceasta a invins-o in doua seturi pe Daria Gavrilova din Rusia.