Simona Halep, campioana in premiera la Toronto

Pentru a treia oara in cariera Simona Halep a castigat Openul Canadei, dar pentru prima data la Toronto. Celelalte doua titluri au fost obtinute la Montreal, in 2016 si 2018.

Simona Halep si-a incununat cea mai buna saptamana din acest an cu o finala de mare lupta contra braziliencei Beatriz Haddad Maia, jucatoare pe care a invins-o cu 6-3, 2-6, 6-3.

In primul set Halep a revenit de la 0-3 si a castigat setul dupa 50 de minute la capatul unei serii de 50 de minute.

Haddad Maia a condus cu 4-0 in setul secund, insa Halep n-a mai reusit revenirea din primul set si astfel s-a ajuns in decisiv.

Halep a avut 2-0, dupa care si-a pierdut serviciul, insa a raspuns imediat cu un nou break pentru 3-1.

A urmat un game de serviciu cu revenire de la 0-30, acesta fiind momentul de cotitura al partidei.

La 4-1 Maia a reusit un game alb de serviciu, dar raspunsul Simonei a fost unul pe masura. Game la zero pentru 5-2.

Halep avea sa inchida meciul cu un alt game solid de serviciu, insa inca o data trebuie sa remarcam apararea de fier a Simonei prin care a reusit sa contracareze jocul in forta al adversarei.

Sase puncte in plus la total au inclinat balanta in favoarea lui Halep, jucatoare care a contabilizat noua duble greseli.

Haddad Maia a gresit mai mult fara sa fie provocata de Halep (35-31) si ramane cu performanta de a fi devenit prima jucatoare din Brazilia ajunsa intr-o finala WTA 1000.

Aceasta va intrat in premiera intre primele 20 de jucatoare ale lumii, pe pozitia a 16-a.

Halep a obtinut 900 de puncte in clasamentul WTA prin care va urca pe locul 6 la inceputul saptamanii viitoare.

In ceea ce priveste reteta financiara, Halep pleca din Canada cu un cec in valoare de 439.700 de dolari.