Roland Garros

Simona Halep isi cunoaste adversara din optimi la Roland Garros. A invins-o categoric in acest an

Simona Halep si-a aflat vineri dupa-amiaza adversara pe care o va intalni pentru un loc in sferturile turneului de Mare Slem de la Roland Garros.

Jucatoarea noastra o va intalni in optimile de finala pe Samantha Stosur din Australia, a 21-a favorita a turneului din capitala Frantei.

Va fi a opta intalnire intre cele doua jucatoare, scorul la general fiind favorabil Simonei Halep, 4-3.

Ultima disputa directa a avut loc chiar in acest an, cu putine saptamani inaintea Roland Garros, la turneul de la Madrid in semifinale, unde Halep i-a administrat lui Stosur o infrangere dura, scor 6-2, 6-0.

Stosur a ajuns in optimi la Roland Garros dupa o victorie in trei seturi la Lucie Safarova din Cehia, de care a trecut cu 6-3, 6-7, 7-5, dupa un meci de 2 ore si 22 de minute. Jucatoarea din Australia a servit nu mai putin de 14 asi.