Roland Garros

Irina Begu castiga maratonul cu Coco Vandeweghe din turul 2 la Roland Garros. Un meci de peste 3 ore si jumatate castigat cu inima

Irina Begu s-a calificat in turul 3 la Roland Garros dupa un meci maraton de 3 ore si 41 de minute cu Coco Vandeweghe din Statele Unite. Partida s-a incheiat cu 6-7 (4), 7-6 (4), 10-8. Begu joaca in turul urmator cu Annika Beck din Germania, numarul 39 mondial. Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum in circuit.

Begu a dominat inceputul meciului si a condus cu 3-0, respectiv 5-2, la adapostul unui break. Jucatoarea noastra a servit pentru set la 5-3, insa Vandeweghe a recuperat break-ul si a pus mana pe setul inaugural in urma unui tie-break decis la patru.

Situatia s-a repetat in setul al doilea, cand Begu a avut un break in fata la 6-5, dar nu a reusit sa profite de serviciu si s-a ajuns din nou la tie-break. A fost randul Irinei sa incline balanta in favoarea ei, tot la patru, si astfel s-a ajuns in decisiv.

Vandeweghe a rupt prima echilibrul, cu break la 4-4, dar Begu nu a cedat si s-a luptat exemplar reusind imediat sa-si ia break-ul inapoi. S-a facut 5-5 si astfel meciul a intrat in prelungiri, la Roland Garros nejucandu-se tie-break in decisiv, cum se intampla doar la US Open dintre turneele de Mare Slem.

Begu a servit mai bine cu prima minge in decisiv, reusind doua game-uri la rand fara punct pierdut, si astfel a pus presiune pe Vandeweghe. Procentajul de sub 50% la prima minge a tras-o in jos pe jucatoarea din Statele Unite si in cele din urma break-ul hotarator a venit pentru Begu.

FINAL Begu - Vandeweghe 6-7 (4), 7-6 (4), 10-8

21:50 Irina-Camelia Begu pune capat intalnirii dupa un maraton de peste 3 ore si jumatate. Un 10-8 in decisiv. Begu a gresit mai putin (35-55), in timp ce Vandeweghe a dominat la punctele direct castigatoare (50-31). In cele din urma, la numarul de puncte, diferenta a fost una extrem de mica (145-142). Begu e in turul 3 si asta e tot ce conteaza!

21:45 Begu mai pune un game la zero pe tabela (9-8). Serviciu as la 40-0. Echilibrul este unul aproape perfect: 141-140 puncte castigate in acest meci.

21:42 Raspunde si Vandeweghe cu un game in care a servit doi asi la rand (8-8).

21:39 Game la zero obtinut de Begu pe propriul serviciul (8-7).

21:32 Vandeweghe serveste sa ramana in meci la 7-6 pentru Begu. Procentaj de 44% pentru Coco la primul serviciu in setul decisiv. Begu are minge de meci dupa un retur fabulos! Vandeweghe prinde insa un prim serviciu la fel de bun si anuleaza. Mai pune doua mingi in teren, ultima chiar un as, si egaleaza scorul (7-7).

21:28 Game maraton castigat de Vandeweghe. Aceasta egaleaza (6-6) si se continua fara tie-break. Deja peste 3 ore si un sfert de la startul meciului.

21:20 Minge fabuloasa la 30-15 pentru Begu pe serviciul advers. Begu pune o scurta pe care Vandeweghe o ajunge si o transforma intr-o contra scurta castigatoare.

21:15 Doua mingi de 6-5 pentru Begu cand s-au implinit 3 ore si 4 minute de la primul serviciu! Begu trece in fata (6-5).

21:13 Begu rezista presiunii si egaleaza scorul (5-5). In decisiv nu se joaca tie-break cu exceptia Grand Slam-ului de la US Open.

21:07 Vandeweghe obtine primul break al setului decisiv si va servi pentru meci (4-5).

20:32 Pauza extrem de lunga intre seturi. Begu a revenit de minute bune si se incalzeste la serviciu. Abia acum revine si Wandeweghe. Ambele jucatoare si-au schimbat echipamentul de joc.

20:21 Set secund obtinut de Begu cu 7-4 in tie-break. Vandeweghe si-a pierdut cumpatul la jumatatea jocului si a aruncat racheta de pamant. Urmeaza setul decisiv.

20:13 Begu nu reuseste sa inchide setul pe propriul serviciu. A mai patit-o si la 5-3 in primul set. Se ajunge din nou in tie-break (6-6).

20:07 Rar o vedem pe Irina sa reactioneze pe teren. Strigat de eliberare dupa o lovitura castigatoare in urma careia face rost de o minge de break. Vandeweghe trimite punctul urmator in fileu si Begu exclama un "Haide" hotarat (6-5).

20:04 Un game foarte complicat pentru Begu. Aceasta a avut 40-0, dar s-a vazut egalata. Si-a pastrat cumpatul si a reusit in cele din urma sa egaleze scorul (5-5).

19:45 Game de serviciu si pentru Begu (3-3). Irina a avut 40-0 la un moment dat.

19:40 Vandeweghe rupe echilibrul break-urilor si obtine primul game de serviciu in acest set (2-3).

19:37 Al patrulea break la rand in acest debut de set secund. Begu nu reuseste sa se desprinda si Vandeweghe egaleaza (2-2). Este un joc al nervilor tari, un meci de uzura.

19:32 Un nou break obtinut de Begu la capatul unui game interminabil de aproape zece minute (2-1).

19:23 Re-break Vandeweghe. Dubla greseala comisa de Begu la 30-40.

19:18 Begu nu cedeaza niciodata si dupa un game de patru minute izbuteste break-ul in debutul setului secund (1-0).

STATISTICA PRIMULUI SET: Doar cinci puncte direct castigatoare pentru Begu, in timp ce Vandeweghe a avut 16. Jucatoarea noastra a comis mai putine erori nefortate: 8-12.

19:12 Dupa o ora de la primul serviciu Vandeweghe inchide setul inaugural cu 7-4 in tie-break. Sa nu uitam ca Begu a condus cu 5-2 la game-uri si a servit pentru set la 5-3. In tie-break a condus de asemenea, cu 4-3, dar si-a pierdut serviciul la 4-4.

19:02 Se ajunge in tie-break dupa ce Vandeweghe si-a castigat game-ul de serviciu (6-6).

18:57 Game de mare incarcatura pe serviciul lui Begu. La 30-30 s-a jucat un punct extrem de strans obtinut de jucatoarea noastra dupa o minge trimisa in fileu de Vandeweghe (6-5).

18:53 Momente bune de joc pentru Vandeweghe. Aceasta are 40-0 la serviciu si inchide game-ul la zero pentru 5-5. Trei game-uri la rand obtinute de jucatoarea din SUA.

18:47 Begu serveste pentru castigarea primului set. Trei puncte la rand pentru Vandeweghe si totodata tot atatea sanse de break. Begu salveaza o minge, dar nu poate impiedica pierderea serviciului (5-4).

18:41 Begu se foloseste foarte bine de primul serviciu la minge de game. Vandeweghe returneaza in fileu, iar jucatoarea noastra se distanteaza la 5-2.

18:30 Primul game si pentru Vandeweghe in acest meci. Begu conduce 3-1, dar nu mult a lipsit sa se distanteze la 4-0.

18:19 Begu domina inceputul meciului. Obtine break-ul si conduce cu 2-0, apoi isi face rost de trei mingi de game pe propriul serviciu. Begu se distanteaza la 3-0 pe tabela.

18:11 Incepe meciul cu Begu la serviciu. Aceasta isi castiga game-ul de la 15-30.

18:07 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

17:53 S-a incheiat un meci de dublu castigat de surorire Williams si in cateva minute va debuta partida Irinei Begu.

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit niciodata pana acum. Begu este numarul 28 mondial, iar Vandeweghe ocupa pozitia a 43-a.

Meciul celor doua este programat pe terenul numarul 2 de la Roland Garros.