Roland Garros

Horia Tecau ajunge in semifinalele de dublu de la Roland Garros

Perechea formata din Horia Tecau si Jean Julien Rojer s-a calificat, marti, in semifinalele turneului de dublu de la Roland Garros. Pentru Horia Tecau este cel mai bun rezultat din cariera pe zgura de la Paris.

Cei doi i-au invins in doua seturi pe Vasek Pospisil /Jack Sock (Canada/Sua), cu 6-3, 6-3, dupa un meci intins pe durata a 65 de minute.

Cate un break a facut diferenta in fiecare dintre cele doua seturi, desi in setul al doilea Tecau si-a pierdut serviciul chiar in debut.

Cei doi au revenit imediat si au egalat scorul (1-1), dupa care au preluat controlul meciului si s-au impus fara prea mari probleme.

In semifinale, Tecau si Rojer ii vor intalni pe Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croatia/Brazilia), in timp in cealalata semifinala se vor duela perechile formate din americanii Bob si Mike Bryan, respectiv italienii Simone Bolelli/Fabio Fognini.

Tecau este calificat si in semifinalele turneului de dublu mixt alaturi de Katarina Srebotnik.