Roland Garros

Andreea Mitu furnizeaza surpriza la Roland Garros

Jucatoarea Andreea Mitu s-a calificat, joi, in turul 3 la Roland Garros, rezultat prin care bifeaza cea mai buna performanta din cariera intr-un turneu de Mare Slem.

Mitu, locul 100 mondial in aceasta saptamana, a reusit sa o elimine in turul doi pe Karolina Pliskova din Cehia, cu 2-6, 7-6 (7-5), 6-4, dupa un meci de 2 ore si 20 de minute.

Primul set a fost la discretia favoritei numarul 12, aceasta impunandu-se rapid cu doua break-uri in fata.

Mitu a fost mult mai atenta la serviciu in setul secund si tot timpul s-a mentinut la conducerea jocului, irosind in doua randuri sanse de break, la 2-1 si 3-2.

In cele din urma Pliskova reusea break-ul si prelua conducerea (4-3), dar Mitu a reactionat imediat si a egalat in game-ul urmator, acesta dovedindu-se momentul decisiv al meciului.

S-a ajuns in tie-break, unde jucatoarea noastra s-a impus cu 7-5 fortand trimiterea meciului in decisiv.

Setul final a inceput cum nu se poate mai bine pentru Mitu, cu break, si apoi aceasta a avut 2-0. Pliskova a recuperat si a egalat scorul dupa primele patru game-uri, dar a urmat o serie de trei jocuri la rand in dreptul reprezentantei noastre.

Mitu a servit pentru meci la 5-2, dar avea sa-si piarda serviciul si sa iroseasca un total de trei sanse de meci. Mai intai una pe serviciul propriu si apoi alte doua la primire.

La 5-4, cu toata presiunea din lume pe umerii ei, Mitu si-a pastrat mintea limpede reusind sa valorifice la 40-30 mingea de meci pe care a avut-o, o minge deloc usoara care a cazut foarte aproape de linie.

O minge de altfel data intr-o prima faza afara de arbitrul de linie, pentru a fi ulterior validata de oficialul din scaun spre bucuria fanilor lui Mitu.

Francesca Schiavone, fosta castigatoare de turneu la Roland Garros, este urmatoarea adversara pentru Andreea Mitu. Italianca a trecut in turul doi de rusoaica Svetlana Kuznetsova in trei seturi, decisivul terminandu-se cu 10-8.