Principalul favorit eliminat in sferturi la BRD Nastase Tiriac Trophy de la Bucuresti

Francezul Gilles Simon a fost eliminat, vineri, in sferturile de finala ale turneului BRD Nastase Tiriac Trophy de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 439.405 euro.

Simon, triplu castigator la Bucuresti, a pierdut in fata spaniolului Daniel Gimeno-Traver, cu 6-7(5), 6-4, 6-2, dupa o partida de doua ore si 20 de minute.

Spaniolul a jucat mai bine si in final a obtinut o victorie meritata, care ii da dreptul acestuia sa-l infrunte, sambata, in semifinale pe cehul Jiri Vasely.

Acesta a fost si primul semifinalist al editiei din acest an, dupa victoria in doua seturi obtinuta in fata lui Ivo Karlovic, cu 6-4, 6-4.

Favorit numarul 7 la Bucuresti, Vasely va juca in a treia semifinala de turneu ATP in acest sezon.

Gimeno-Traver si Vasely deschid ziua de sambata pe Arena Centrala cu incepere de la ora 13:00.

In a doua semifinala se intalnesc francezul Gael Monfils, al doilea favorit si cel mai inalt cap de serie ramas in turneu, si spaniolul Guillermo Garcia-Lopez.

Monfils a salvat doua mingi de set in fata italianului Simone Bolelli, pe care l-a invins in cele din urma cu 6-4, 7-6 (4).

Garcia-Lopez l-a trimis acasa pe cehul Lukas Rosol, cu 6-4, 7-6(7), luandu-si astfel revansa pentru finala pierduta in fata acestuia in 2013.

sursa foto: facebook.com/BRDNastaseTiriacTrophy