Nicholas David Ionel produce surpriza la Trofeul Tiriac-Nastase. Un meci in care David l-a invins pe Goliat

Jucatorul roman in varsta de doar 18 ani l-a invins in doua seturi pe rusul Teymuraz Gabashvili, ocupantul locului 273 mondial, pentru calificarea in sferturile de finala la turneul ATP Challenger 80 de la Bucuresti.

Clasat pe locul 474 in ierarhia ATP, Nicholas David Ionel s-a impus, cu 6-3, 6-3, dupa un meci de o ora si 35 de minute.

Sustinut de pe margine de antrenorul sau Andrei Pavel, tanarul jucator roman a trecut repede pe tracul debutului de meci in fata mult mai titratlului sau adversar si a obtinut break-ul intr-un prim game in care Gabashvili a condus cu 40-0.

Un game de moral care i-a dat incredere lui Ionel ca poate produce surpriza, acesta distantandu-se la 4-1 dupa un al doilea break.

Gabashvili a recuperat apoi un break si a strans scorul la 4-3, insa Ionel a reusit sa-si tina emotiile in frau si sa castige game-ul de serviciu prin care s-a dus la 5-3.

Jucatorul nostru a incheiat primul set cu un nou break, scor 6-3, dupa 45 de minute.

Setul al doilea a debutat cu doua break-uri, cate unul de fiecare parte. Gabashvili a preluat din nou conducerea cu break in fata, scor 3-2, dar Ionel a raspuns imediat cu game castigat pe serviciul jucatorului rus nascut in urma cu 36 de ani.

Ionel a reusit un nou break (5-3), dupa care a inchis meciul pe propriul serviciu, lasandu-i un singur punct adversarului sau care in februarie 2016 ocupa locul 43 in ierarhia ATP.

Gabashvili a ajuns de doua ori in optimi de finala la Roland Garros, in 2010 si 2015.

Calificarea in sferturile de finala la Trofeul Tiriac-Nastase de la Bucuresti ii asigura lui Ionel 15 puncte in clasamentul mondial si un cec in valoare de 1.260 de euro.

Ionel joaca, vineri, pentru un loc in semifinale cu cehul Jiri Lehecka, unjucator de 19 ani clasat pe locul 195 mondial.

Pentru Ionel, o tanara speranta a tenisului masculin romanesc, turneul de la Bucuresti este al patrulea concurs ATP Challenger din acest an, dupa Oeiras (Portugalia), Iasi si Tulln (Austria).

Doar in turneul de la Iasi tanarul jucator roman a jucat pe tabloul principal, fiind eliminat in turul 2.

Intr-un alt meci din optimile de finala, australianul Thanasi Kokkinakis, locul 183 mondial si al 3-lea favorit al turneului, a trecut de francezul venit din calificari Calvin Hemery (335 ATP), cu 2-6, 7-6 (4), 7-6 (4).

Hemery a servit la 6-5 in setul decisiv si a ratat o minge de meci.

Doi romani in semifinale la dublu

In alta ordine de idei, Mircea-Alexandru Jecan (450 ATP la dublu) si Dan Alexandru Tomescu (744 ATP la dublu) au obtinut calificarea in semifinalele competitiei de dublu de la Bucuresti.

Cei doi i-au eliminat in sferturi pe austriecii Alexander Erler (320 dublu) si Lucas Miedler (201 dublu), cu 0-6, 6-4, 11-9.