Miami Open

Sorana Cîrstea, în turul doi la Miami Open. Ana Bogdan, eliminată de o jucătoare cu wild card

România are două reprezentante în turul secund la Miami Open, turneu de categorie WTA 1000, pe Irina Begu și Sorana Cîrstea.

Într-un meci disputat, miercuri, Sorana Cîrstea a trecut de Fernanda Contreras Gomez, numărul 179 WTA, cu 7-6 (6), 6-2.

Un meci de două ore și un minut în care Cîrstea a avut serios de lucru pentru a ajunge prima la linia de sosire.

Sorana a salvat nu mai puțin de trei mingi de set ale adversarei în primul act, prima la 5-4 când Contreras Gomez a servit pentru set și apoi alte două în tie-break.

În setul al doilea, Cîrstea a revenit de la 1-2 și a încheiat meciul după o secvență de cinci game-uri la rând.

Sorana Cîrstea o va întâlni în turul al doilea pe Caroline Garcia din Franța, a cincea favorită a turneului, o jucătoare pe care a învins-o recent la Indian Wells pentru prima dată în carieră.

Pornită ca mare favorită contra unei jucătoare de pe locul 193 mondial, Ana Bogdan a pierdut surprinzător în fașa lui Robin Montgomery, beneficiara unui wild card, cu 3-6, 6-3, 6-3.

Montgomery va juca în turul doi cu Madison Keys, a 19-a favorită.