GAME cu GAME MIAMI OPEN Simona Halep-Serena Williams in semifinale

Meciul care le-a opus pe cele mai in forma jucatoare ale anului, Simona Halep si Serena Williams, a fost fara doar si poate cea mai asteptata intalnire din 2015 in tenisul mondial feminin. Partida a fost live text in aceasta pagina, vineri dimineata, cu incepere de la ora 4:00.

FINAL Halep - S.Williams 2-6, 6-4, 5-7

6:42 SET 3 5-7 Halep serveste din nou pentru a ramane in meci si a forta un tie-break decisiv. Williams returneaza bine si obtine primul punct (0-15). Serena urca la fileu, citeste bine schimbul si indeplineste o simpla formalitate cu voleul (0-30). Rever in fileu din partea Simonei si sunt trei mingi de meci pentru Williams. Meciul se termine cu un rever in fileu trimis de Halep.

6:38 SET 3 5-6 Williams se duce repede la 40-0 si Halep loveste cu racheta de pamant. Urca apoi la fileu, trimite in colt cu dreapta si o forteaza pe Serena sa greseasca (40-15). Inca un punct luat de Halep (40-30), dar Williams inchide game-ul cu un rever castigator in lung de linie. Meciul ajunge la un nivel extraordinar.

6:34 SET 3 5-5 Serena trimite in fileu si Halep obtine primul punct al acestui game vital pentru soarta partidei (15-0). Inca o minge in fileu de la Serena si aceasta are o rabufnire nervoasa (30-0). Halep pune apoi prima minge in teren, dar nu este suficient pentru a o surprinde pe Williams. Aceasta anticipeaza si returneaza castigator (30-15). Impinsa in defensiva, Halep este intinsa serios si nu are ce face la smash-ul americancei (30-30). O dreapta afara trimisa de Williams ii ofera sansa de 5-5 lui Halep. GAME HALEP dupa o alta minge in fileu de la Serena. Trei game-uri la rand obtinute de Halep de la 2-5.

6:28 SET 3 4-5 Primul punct este castigat de Halep pe serviciul advers. Serena raspunde cu un as (15-15). Forehand mult afara trimis de Serena si Halep are din nou un pas in fata (15-30). Punct uluitor castigat de Halep dupa o venire la fileu si o scurta care a ingropat mingea in teren. Doua mingi de break pentru Halep si obtine BREAK-ul. Williams si-a pierdut busola si trimite afara. O luptatoare extraordinara aceasta Simona Halep.

6:25 SET 3 3-5 Halep isi face datoria pe propriul serviciu, dar urmeaza game-ul adevarului.

6:21 SET 3 2-5 Williams isi castiga din nou game-ul de serviciu si se apropie de calificarea in a 10-a finala la Miami. Pentru Halep mai sunt putine optiune si trebuie sa castige urmatoarele trei game-uri pentru a mai spera la o revenire.

6:18 SET 3 2-4 Game la zero si pentru Halep, iar suporterii Simonei nu renunta la ideea unei victorii.

6:14 SET 3 1-4 Finalizare cu smash din partea Simonei Halep pe serviciul advers. Serena raspund cu un serviciu as (15-15). O scurta care nu intra ii ofera Simonei Halep sansa de break. A treia in acest meci. Serena joaca al doilea serviciu cu foarte mult efect, iar din racheta Simonei mingea pleaca in afara terenului. Vine apoi un serviciu as si Williams are sansa de game, dar Simona solicita challenge si mingea a fost mult afara! Williams castiga pana la urma game-ul si Halep rateaza o sansa mare de a reveni pe tabela.

6:08 SET 3 1-3 Primul game reusit de Halep in acest set, un game la mare lupta obtinut dupa o eroare a Serenei.

INFO: Cele doua jucatoare sunt neinvinse in 2015 in meciurile de trei seturi: Halep are 8-0 la meciurile de trei seturi, iar Williams 4-0. Pentru una dintre cele doua statistica se va strica dupa acest meci.

6:02 SET 3 0-3 Game la zero reusit de Williams si aceasta se distanteaza pe tabela. Nu este decat un break diferenta, desi prapastia pare uriasa in acest moment.

6:00 SET 3 0-2 Rabufnire de orgoliu din partea Serenei Williams si aceasta obtine break-ul dupa mai multe puncte cadou facute de Halep.

5:57 SET 3 0-1 A inceput sa-i tremure mana americancei si aceasta comite o dubla greseala in debutul setului decisiv. In cele din urma Serena castiga game-ul dupa doua puncte la rand pe linie.

STATISTICA SET 2: Williams a avut un numar dublu de erori nefortate (20), dar a si reusit 10 puncte direct castigatoare fata de doar una singura in dreptul lui Halep.

INFO: Halep nu si-a dat seama ca a castigat setul dupa lovitura de forehand de mai devreme. Halep a ramas pe teren nedumerita si doar la anuntul lui Kader Nouni s-a indreptat spre banca. Victor Ionita a venit langa ea si ne-a luminat pe toti: "inseamna ca ai fost foarte concentrata". Ionita i-a mai spus sa ramana la fel de agresiva, in special pe al doilea serviciu al adversarei.

5:50 SET 2 6-4 Primul punct la serviciu este luat rapid de Halep (15-0). Serena trimite apoi afara (30-0). Halep inchide punctul, game-ul si setul cu un forehand castigator pe contre pied. Avem asadar set decisiv in acest duel al titanilor, asa cum il numea Nadia Comaneci.

5:45 SET 2 5-4 Halep pune presiune si are doua sanse de break, primele in acest meci si in ce moment. Serena trimite in fileu dupa un raliu si Halep face break-ul. Urmeaza la serviciu pentru castigarea setului.

INFO: 18 erori nefortate comise de Williams in acest set al doilea, dupa ce in primul avusese doar 7. Halep a crescut doar de la 8 la 10 erori nefortate.

5:42 SET 2 4-4 Presiunea uriasa pentru Halep in acest game de serviciu. Williams are 30-15 dupa o urcare la fileu, iar Halep loveste de mai multe ori cu racheta de pamanat. Halep este ajutata de doua erori nefortate comise de Williams si castiga game-ul.

5:36 SET 2 3-4 Williams se duce rapid la 40-0 si Halep ramane cu doar trei puncte castigate pe primul serviciu al americancei din 17 posibile. Game la zero reusit de americanca.

5:33 SET 2 3-3 Un game incurajator pentru Halep, cu multa intensitate in jocul ei. Simona ramane aproape si acest nu poate decat sa o deranjeze pe Serena.

5:30 SET 2 2-3 Williams castiga punctul meciului cu un lob spectaculos. Aceasta ridica mainile si solicita sprijinul publicului, semn ca nu-i cad prea bine incurajarile "Simona, Simona" care se aud aproape in permanenta in pauzele dintre game-uri. Halep greseste urmatorul punct si arunca pentru prima data racheta de pamant. 40-15 pentru Serena.

5:25 SET 2 2-2 Simona ramane acolo aproape de Williams dupa un game de serviciu in care a avut 40-15 si din nou americanca a revenit trimitand jocul in prelungiri.

5:19 SET 2 1-2 Nimic de facut pentru Halep cand Serena serveste atat de bine. Fost mare campioana americana Chris Evert remarca si ea acelasi lucru intr-un mesaj publicat pe Twitter: "Simona arata frustrata, dar nimeni nu poate face nimic atunci cand Serena joaca astfel".

5:16 SET 2 1-1 Halep egaleaza scorul intr-un game in care a mai comis o dubla. E drept, doar a doua in acest meci.

5:12 SET 2 0-1 Serena castiga si primul game al acestui set al doilea, desi Halep a tinut aproape pana la 30-30.

STATISTICA SET 1: Simona a avut un procentaj de 74% la primul serviciu, dar Williams a avut un numar dublu de lovituri direct castigatoare (13).

5:06 SET 1 2-6 Halep serveste pentru a ramane in primul set si o face foarte bine (40-15). Primul serviciu functioneaza in acest meci, dar vine insa prima dubla greseala. Serena revine de la 15-40 si ajunge la minge de set cu un punct lovit cu furie din apropierea fileului. Primul set se incheie cu un retur direct castigator al americancei si un nou break.

5:00  SET 1 2-5 Serena mai castiga un schimb spectaculos cu o diagonala care o lasa fara replica pe Halep (15-15). Serviciu as pentru Serena Williams si aceasta reface diferenta de trei game-uri.

4:56 SET 1 2-4 Doua mingi la rand trimise de Serena in fileu si Halep isi castiga serviciul pastrandu-se aproape de adversara.

INFO: Halep i-a spus la pauza lui Victor Ionita ca n-are nicio sansa daca va continua sa joace ca pana acum. Acesta a indemnat-o sa riste mai mult si sa o atraga pe Serena intr-un joc pe diagonala terenului. De asemenea, Halep a fost incurajata sa-si mareasca procentajul la primul serviciu.

4:52 SET 1 1-4 Unghiuri formidabile gasite de Serena si aceasta are trei mingi de 4-1 dupa un debut fulminant de partida. Halep este inghesuita in spatele terenului si obligata sa greseasca. Doar trei puncte a pierdut Serena pe propriul serviciu pana acum.

4:48 SET 1 1-3 Primele sanse de break ale meciului sunt pentru Serena si americanca se distanteaza cu o dreapta castigatoare in diagonala. O minge la care Halep n-a mai avut raspuns. Un nivel foarte ridicat pentru Serena.

4:43 SET 1 1-2 Williams incepe cu putine greseli, este foarte atenta si demonstreaza ca se teme de Simona.

4:30 SET 1 1-1 Halep serveste un prim as la 30-30 si are minge de game. Urmeaza un schimb scurt de lovituri si Serena trimite afara. Incredibila atmosfera din tribune, unde fanii Simonei domina fondul sonor, desi turneul de la Miami este considerat turneul de casa al Serenei Williams.

4:37 SET 1 0-1 Dupa doua puncte castigate de Serena cu primul serviciu vine si greseala americancei. O minge in plasa fileului (30-15). Simona reuseste un forehand din alergare castigator (30-30) si se aud primele incurajari. Serena isi face game-ul inaugural de serviciu, iar Halep arata din start ca isi doreste mai mult.

4:33 Incepe meciul cu Serena la serviciu. Un prim punct castigat de lidera mondiala cu o dreapta decisiva.

4:25 Simona Halep a castigat tragerea la sorti. Urmeaza minutele de incalzire, dupa care meciul va incepe. Este meciul vedeta al turneului feminin. In finala asteapta deja Carla Suarez Navarro, invingatoare cu un dublu 6-3 in fata nemtoaicei Andrea Petkovic. Astfel, putem spune ca meciul Halep-Serena reprezinta adevarata finala de la Miami Open.

4:22 Meciul va incepe in cateva minute. Intarzierea este cauzata de prelungirea meciului anterior programat pe arena centrala, meci in care Djokovic l-a invins pe Ferrer, cu 7-5, 7-5, dupa doua ore fara sapte minute.

Intrarea pe teren a jucatoarelor:

Cele doua jucatoare ar fi trebuit sa se intalneasca in aceeasi faza a competitiei la Indian Wells, dar Serena Williams s-a retras inainte de a juca vreo minge din cauza unei accidentari.

Acum Serena este apta sa intre pe teren si se arata nerabdatoare sa o reintalneasca pe Halep.

"Abia astept, pentru ca nu am putut juca data trecuta. Am fost dezamagita ca nu am putut juca, dar nu eram la capacitate maxima. Asa ca acum abia astept sa joc cu ea", a declarat Williams dupa sfertul castigat in fata Sabinei Lisicki.

La randul sau, Halep este increzatoare si a declarat inca de la Indian Wells ca incepe orice turneu cu gandul de a juca impotriva Serenei Williams.

"Inca de cand am trecut de sferturi am fost nerabdatoare sa joc impotriva ei. Dupa primul meu meci aici mi-am zis ca trebuie sa joc cu Serena in semifinale, asa ca am asteptat aceasta intalnire. Niciodata insa nu stii ce se poate intampla", spunea Halep inaintea partidei pe care ar fi trebuit sa o joace cu Serena la Indian Wells.

"Este o jucatoare puternica, un adversar dificil. Am jucat multe meciuri impotriva ei si fiecare a fost greu. Stiu ca trebuie sa alerg mult, sa lovesc puternic si sa fiu agresiva. Trebuie sa raman concentrata la fiecare punct, pentru ca ea va lupta pana la final. Sunt pregatita sa joc impotriva ei si ma voi lupta pentru titlu", a completat Halep.

Ultima confruntare a celor doua dateaza din luna octombrie a anului trecut, cand au disputat finala Turneului Campioanelor de la Singapore.

Williams a castigat finala, cu 6-3, 6-0, insa in grupe Halep reusise prima si pana acum singura victorie in fata americancei, cu 6-0, 6-2, dupa o prestatie de exceptie.

“N-am nimic de pierdut. Ea e numarul unu mondial. Voi juca fara emotii si voi spera pe teren in sansa mea. Imi voi aminti toata viata acel meci de la Singapore. In finala n-am mai crezut ca pot repeta acea victorie, dar maine cred ca pot castiga din nou”, crede Simona Halep inaintea acestei noi confruntari cu Serena Williams.

Anterior partidelor de la Singapore cele doua se mai intalnisera de alte trei ori, de fiecare data victoria revenind sportivei din Statele Unite.

Simona Halep este ultima jucatoare care a invins-o pe Serena Williams si are 14 victorii consecutive dupa infrangerea suferita la Galati in meciul de FedCup cu Garbine Muguruza. In afara acestui meci, Halep a pierdut o singura partida in circuit, fiind eliminata de Ekaterina Makarova in sferturi la Australian Open.

Serena a obtinut 19 victorii in acest an si este campioana de la Australian Open.