GAME cu GAME Simona Halep-Madison Keys in sferturi la Wuhan

Simona Halep a intalnit-o, joi nu mai devreme de ora 11:00 a diminetii in Romania, pe americanca Madison Keys in sferturile de finala la Wuhan Open, competitie dotata cu premii totale in valoare de 2.28 milioane de dolari.

FINAL Halep - Keys 6-4, 6-2

set 2 (6-2) Halep inchide meciul cu o lovitura direct castigatoare in diagonala terenului.

SET 2 (5-1) Minge de break salvata de Halep, dupa care o forteaza pe Keys la doua erori consecutive.

SET 2 (4-1) Halep pune si al doilea break in fata, iar in acest moment se indreapta cu pasi mari spre calificarea in semifinale.

SET 2 (2-0) Serviciul lui Halep functioneaza bine, iar Keys nu-si mai gaseste cadenta. Comite eroare dupa eroare si pierde al cincilea game la rand.

SET 2 (1-0) Halep continua seria buna inceputa la 4-4 in primul set si obtine break-ul.

SET 1 (6-4) Halep castiga primul set dupa nu game solid de serviciu.

SET 1 (5-4) Doua mingi de break pentru Simona. Prima este ratata cu un forehand care se opreste in fileu. Halep inchide game-ul cu un rever castigator superb in lung de linie.

SET 1 (3-3) Halep obtine in sfarsit primul game pe propriul serviciu in acest meci. Game venit dupa a treia incercare.

SET 1 (2-3) Americanca serveste un as cu 192 km/h, dupa care comite si prima dubla greseala. Keys scapa un forehand usor afara si Halep revine cu break. Un singur game din cele cinci de pana acum a fost castigat la serviciu.

SET 1 (1-3) Continua seria break-urilor cu inca unul reusit de Keys.

SET 1 (1-2) Re-break Halep. Jucatoarea noastra recupereaza game-ul pierdut anterior si nu o lasa pe adversara sa se desprinda.

SET 1 (0-2) Halep isi pierde primul game de serviciu in acest meci.

11:00 A inceput meciul cu Keys la serviciul.

UPDATE: Programul de la Wuhan a fost dat peste cap din cauza ploii, iar toate meciurile de pe celelalte terenuri au fost mutate pe arena centrala, singura cu acoperis retractabil. Astfel, meciul Halep-Keys nu va incepe mai devreme de ora 13, adica dupa intalnirea Pliskova-Cibulkova.

Meciul dintre Halep si Keys este al doilea programat pe arena centrala de la Wuhan dupa partida Barbora Strycova-Jelena Jankovic.

Va fi pentru a cincea oara cand Halep si Keys se intalnesc in circuit, jucatoarea noastra fiind in avantaj (3-1).

Ultima oara Halep a invins-o pe Keys in acest an la Montreal in finala, dupa ce o batuse si in optimi la Wimbledon.