Asa am trait Simona Halep - Julia Goerges in sferturi la Doha

Simona Halep si Julia Goerges s-au infruntat, joi dupa-amiaza, pentru un loc in semifinalele turneului WTA de la Doha.

Apasati aici pentru live video

Doha - Sferturi SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 7 7
Julia Goerges (GER) 6 6

Tiebreak: 8-6. Minge de meci Halep de la 4-6 si inchide partida dupa un punct senzational incheiat cu forehand castigator!

SET 2, 6-6 Goerges isi castiga in prelungiri serviciul si se ajunge din nou la tiebreak.

SET 2, 6-5 Challenge inspirat cerut de Halep la 40-30. Simona a vazut bine mingea afara si jucatoarea noastra trece din nou la conducere in acest set.

SET 2, 5-5 Senzational game reusite de Halep. Break la zero obtinut cu retur de rever castigator. Suporterii romani sunt in al noualea cer.

SET 2, 4-5 Halep isi castiga inca o data serviciul si ramane aproape. Goerges pastreaza prima sansa in acest set.

SET 2, 2-4 Doua mingi de break irosite de Halep in acest game, unul din nou foarte lung cu nu mai putin de 16 puncte jucate.

SET 2, 2-3 Halep isi castiga acum la zero serviciul si tine aproape de nemtoaica.

SET 2, 1-2 Goerge trece in fata cu break!

SET 2, 1-0 Minge de break salvata de Halep in acest game extrem de disputat.

Tiebreak: 7-1. Halep se impune categoric in jocul decisiv al acestui prim set. Goerges a incheiat cu o dubla greseala un set de 54 minute.

SET 1, 6-6 Halep opreste intr-un final seria castigatoare a nemtoaicei si setul se va decide intr-un tiebreak.

SET 1, 5-6 Goerges trece la conducere dupa al patrulea game la rand castigat. Halep va servi sub presiune pentru a ramane in set.

SET 1, 5-5 Break reusit de Goerges si intreg avantajul pe care Halep il construise pana la 5-2 devine istorie.

SET 1, 5-4 Halep mai rateaza o minge de set, de aceasta data pe serviciul lui Goerges. Sa nu le regrete mai tarziu.

SET 1, 5-3 Doua mingi de set ratate de Halep in acest game de serviciu. Alte doua mingi in fileu si una afara si Goerges face break!

SET 1, 5-2 Raspuns fabulos din partea Simonei Halep. Break la zero cu lovitura castigatoare in lung de linie la ultimul schimb.

SET 1, 4-2 Halep isi pierde serviciul dupa ce a condus cu 40-15. Trei puncte la rand castigate de Goerges urmate de o eroare nefortata din partea Simonei.

SET 1, 4-1 Goerges pune primul game pe tabela in dreptul ei. Raman doua break-uri avantaj pentru Halep.

SET 1, 4-0 Cel mai lung game de pana acum este castigat de Halep. Unul in care Goerges a reusit sa obtina mai mult de un punct. 13 minute de la primul serviciu!

SET 1, 3-0 Halep e de neoprit. Inca un break obtinut de principala favorita de la Doha. Goerges a obtinut trei puncte in trei game-uri.

SET 1, 2-0 Game de serviciu adjudecat rapid de Halep. Doar doua puncte cedate pana acum in acest meci.

SET 1, 1-0 Halep incepe cu break, asa cum ne amintim ca a facut-o si in primul meci de la Doha.

18:47 A inceput meciul cu Goerges la serviciu.

18:37 Cele doua jucatoare isi fac aparitia pe teren dupa un meci intre Kerber si Strycova de doua ore.

Cele doua se vor intalni pentru a patra oara in cariera, scorul la general fiind favorabil Simonei Halep (2-1).

In 2016, la Miami, a avut loc ultima confruntare directa, castigata de Halep in doua seturi.

Goerges a invins-o pe Halep in 2009 in calificarile turneului Gaz de France de la Paris.

In acest an Goerges a pierdut doar doua din cele 10 meciuri disputate si are deja un titlu in palmares obtinut la Auckland.