GAME cu GAME Simona Halep in turul 3 la Miami Open

Simona Halep a intalnit-o pe Camila Giorgi din Italia in turul 3 la Miami Open, turneu WTA Premier Mandatory dotat cu premii totale in valoare de 5.38 milioane de dolari. Meciul celor doua a fost programat in deschiderea zilei de duminica pe Grandstand, a doua arena de la Miami, cu incepere de la ora 17:50.

FINAL Halep - Giorgi 6-4, 7-5

19:36 SET 2 7-5 Halep serveste bine si are 30-0 pe propriul serviciu. Greseste apoi o minge usoara si suspansul continua. In cele din urma Halep se castiga acest game si transeaza disputa.

19:36 SET 2 6-5 O noua sansa primita de Halep si aceasta va servi din nou pentru meci.

19:32 SET 2 5-5 Halep rateaza sansa de a inchide meciul si o readuce pe Giorgi in partida cu o serie de erori nefortate.

19:29 SET 2 5-4 Giorgi ajunge la a 10-a dubla eroare si Halep are 30-0 pe serviciul italiencei. Break la zero Halep si urmeaza la serviciu pentru inchiderea meciului.

19:25 SET 2 4-4 Italianca reuseste egaleaza la patru cu break reusind doua game-uri la rand.

19:17 SET 2 4-2 Halep dubleaza break-ul obtinut mai devreme nu inainte de a fi salvat o minge de break cu un rever castigator in diagonala.

19:12 SET 2 3-2 Break Halep dupa un game in care a pus doua retururi de senzatie in teren. Giorgi a comis o alta dubla eroare la avantaj pentru Halep.

18:59 SET 2 1-1 Giorgi isi ia break-ul inapoi.

18:56 SET 2 1-0 Retur formidabil reusit de Halep si aceasta are minge de break. Giorgi salveaza prima minge, dar greseste si ii ofera Simonei break-ul pe tava.

STATISTICA: Giorgi a comis nu mai putin de 21 de erori nefortate in primul set fata de cele numai 9 ale Simonei. Italianca a avut un procentaj de 44% la prima minge, in timp ce serviciul lui Halep a fost la 63%.

18:50 Incepe setul doi cu Giorgi la serviciu.

18:47 SET 1 6-4 Halep serveste pentru castigarea primului set, dar Giorgi nu renunta usor (30-30). Halep anticipeaza lovitura italiencei si inchide primul set.

18:41 SET 1 5-4 Sfaturile lui Ionita dau roade si Halep obtine un nou break. Giorgi a trimis cu dreapta afara la 30-40.

18:37 SET 1 4-4 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu si Simona pune presiune pe adversara.

18:33 SET 1 3-4 Giorgi revine la conducere dupa ce Halep rateaza o lovitura de trecere. Victor Ionita coboara la Simona: "Trebuie sa folosesti picioarele mai mult, iar procentajul la serviciu trebuie sa fie mai sus. Cand serveste ea tu dai prea moale si trebuie sa dai mai tare".

18:30 SET 1 3-3 Patru puncte la rand pentru Giorgi si aceasta reuseste rebreak-ul de la 15-40.

18:26 SET 1 3-2 Pentru prima data Halep pune presiune pe serviciul advers si are trei sanse de break. Halep castiga contra serviciului dupa trei duble erori ale italiencei intr-un singur game.

18:21 SET 1 2-2 Game Halep pe propriul serviciu chiar daca a comis si o dubla eroare.

18:18 SET 1 1-2 Giorgi revine la conducere, dar Halep a reusit primele sale puncte pe serviciul advers.

18:15 SET 1 1-1 Halep isi castiga primul game de serviciu cu o lovitura spectaculoasa. Giorgi pare mai bine intrata in meci.

18:11 SET 1 0-1 Un game la zero obtinut de italianca pe propriul serviciu. Halep a ratat doua retururi.

18:10 Incepe meciul cu Giorgi la serviciu. Aceasta are un serviciu foarte puternic si Halep trebuie sa fie vigilenta la retur.

18:05 Meciul va incepe in cateva minute.

Halep si Giorgi se afla la prima intalnire din cariera.