Simona Halep castiga finala de la Dubai si ia lampa fermecata cu lacrimi la final

Simona Halep a castigat sambata seara al zecelea sau titlu, turneul WTA de la Dubai, invingand-o pe Karolina Pliskova, 6-4 7-6 (7-4). gratie acestei victorii, Halep va urca de luni pe locul 3 WTA. Ea a luat un trofeu in forma de lampa fermecata a lui Alladin si un cec de aproape 500.000 de dolari.

"A fost un turneu excelent, mi-e greu sa spun cum ma simt, este un titlu foarte mare pentru mine. Sunt fericita", a spus Halep cu lacrimi in ochi, dupa meci. "Mi-am dorit sa joc acest turneu foarte mult. Multumesc tuturor celor din tribune!".

Halep a castigat primul set gratie unui break reusit in game-ul al saptelea, dupa ce reusise sa salveze in doua game-uri diferite doua mingi de break.

In setul al doilea, istoria parea sa se repete. La 3-3, Halep a facut din nou break. Numai ca de la acel moment s-a mers doar cu breakuri pana la 5-5. Halep a servit la 5-4 pentru meci si a avut chiar o minge de meci, insa Pliskova i-a luat serviciul.

Halep a trecut apoi la conducere cu 6-5 si a servit din nou pentru meci, a avut din nou minge de meci, insa Pliskova a facut din nou break si a trimis setul al doilea in tiebreak.

In tiebreak, Halep s-a distantat la 6-4 si a converit prima minge de meci, castigand.

La ceremonie, discrepanta intre Halep si Pliskova la inaltime a fost evidenta. Jucatoarea noastra a parut un copil aflat langa un adult.

FINAL Halep - Pliskova 6-4 7-6 (7-4)

18:50 Se intra in tiebreak. 0-1. 1-1. 2-1. As Pliskova, 2-2, apoi 2-3. 3-3. Halep mai are un serviciu la 3-3, il pierde si este condusa cu 4-3. Pliskova plezneste bine si a inceput sa joace bine in game-ul 10 din setul 2.  Halep egaleaza la 4 si apoi conduce cu 5-4. Urmeaza Halep de doua ori la serviciu. Are 6-4 si doua mingi de meci! O face pe prima si castiga meciul si finala de la Dubai. Este pe locul 3 WTA si a uat al zecelea titlu din cariera.

18:43 SET 2 GAME 12 Halep serveste pentru a doua oara pentru meci. Are minge de meci, a doua din acest meci. Dubla greseala, minge de meci anulata chiar de Halep. Minge de break pentru Pliskova, anulata de data aceasta de Halep. Din nou minge de break Pliskova si este break... 6-6.

18:39 SET 2 GAME 11 Halep face 15-0, serveste, dar prima minge este foarte lunga, cu mingi care de care mai la limita, spre linii. 40-0 pentru Halep, dupa ce ii da Pliskovei o minge la picioare. As si conduce cu 6-5.

18:39 SET 2 HAME 10 Halep serveste pentru meci. Are minge de meci, anulata de Pliskova! Este randul lui Pliskova sa aiba minge de break, pe care o reuseste. Pliskova joaca foarte bine, loveste bine si pe linie, incredibila rasturnare in aceste momente in care se poate intampla orice. 5-5.

18:31 SET 2 GAME 9 Doua amingi de break pentru Halep. Break! 5-4!

18:28 SET 2 GAME 8 Pliskova reuseste rebreakul si egaleaza la 4.

18:24 SET 2 GAME 7 Break pentru Halep, la fel ca si in primul set in game-ul 7. Conduce cu 4-3.

18:17 SET 2 GAME 6 Halep serveste, la 30-15 romanca cere challenge la o minge vazuta afara, de fapt se vede ca a fost buna. Halep face 40-15 dupa aceea si apoi egaleaza la gameuri, este 3-3.

18:13 Apare Pliskova, se va relua meciul. Serveste Simona Halep. Asa a facut ieri si Wozniacki, dar nu i-a folosit la nimic. Halep si Pliskova isi convertesc pe rand serviciul, este 3-2 pentru Pliskova.

18:02 Pliskova iese de pe teren pentru o pauza medicala. Meciul este intrerupt pe moment, sunt 5 minute de pauza.

18:00 SET 2 GAME 3 Halep are doua mingi de break. O reuseste pe rima si face imediat rebreak.

17:56 SET 2 GAME 2 Pliskova are doua mingi de break. Si face break dupa o dubla gresela a Simonei Halep.

17:50 SET 1 GAME 10 40-15, doua mingi de set pentru Halep. O reuseste pe prima, Halep castiga primul set dupa 40 de minute, gratie unui singur break. Ea a salvat in acest set doua mingi de break, in game-uri separate.

17:47 SET 1 GAME 9 Pliskova serveste pentru a ramane in set. A trecut o jumatate de ora de joc. Pliskova pare obosita, in schimb Halep nu, insa isi castiga serviciul, scorul devine 5-4 pentru Halep.

17:41 SET 1 GAME 8 Halep serveste, conduce cu 40-0, insa scorul devine 40-30. Pliskova avea mingea de 40 egal in racheta, insa trimite afara, iar Halep conduce cu 5-3.

17:37 SET 1 GAME 7 Halep reuseste breakul in game-ul sapte, pe care il castiga scurt. Pliskova cere sfatul antrenorului.

17:35 SET 1 GAME 6 Halep isi castiga cu greu serviciul si egaleaza la 3, dupa ce a mai salvat o minge de break.

17:26 SET 1 GAME 4 Halep serveste pentru a egala la 2. Halep a avut 4-15, insa apoi Pliskova a avut minge de break, anulata de jucatoarea noastra, care pana la urma isi face serviciul.

17:16 Halep isi castiga si ea serviciul. Romanca pare sa fie foarte bine intrata in meci.

17:10 Incepe meciul cu Pliskova la serviciu, pe care si-l si castiga.

17:05 Cele doua jucatoare se incalzesc.

Principala favorita a turneului WTA Premier 5 de la Dubai, Halep o intalneste pentru prima data in cariera pe Karolina Pliskova, o jucatoare de 22 ani din Cehia cotata cu sansa a 17-a inaintea turneului din Emirate.

Pliskova are trei titluri in palmares, dar este pentru prima data cand disputa o finala de turneu WTA Premier 5.

Pentru Halep o victorie la Dubai i-ar aduce al doilea titlu in 2015, dupa cel cucerit in prima saptamana a anului la Shenzen, si al 10-lea din cariera.