Asa am trait Simona Halep - Garbine Muguruza in semifinale la Roma

Jucatoarea Simona Halep a jucat, duminica, in semifinala turneului de la Roma.

Final Halep - Muguruza 6-3, 4-6, 6-4

15:24 Dubla greseala Muguruza si sunt doua mingi de meci pentru Halep. Mai comite iberica inca o dubla si se termina meciul cu victoria Simonei Halep.

15:20 Revine Muguruza la fel ca in setul precedent. Break la zero si sunt trei game-uri la rand. Halep a avut 5-1 la un moment dat!

15:13 Muguruza prelungeste suspansul cu break. Halep n-a reusit sa inchida meciul pe serviciu. Se face 5-2 si ne amintim ca setul secund a fost pierdut de la 4-2.

15:10 Halep reface diferenta cu un nou break (5-1).

15:06 Game de serviciu pierdut de Halep. In loc de un 5-0 mai aproape de concluzie, scorul devine 4-1.

15:01 Halep obtine un nou break si se distanteaza la 4-0.

14:53 Game solid reusit de Halep pe propriul serviciu. Aceasta se distanteaza la 3-0 in decisiv.

14:51 Break Halep (2-0). Domina Simona inceputul setului al treilea.

14:45 Halep intrerupe seria adversarei in debutul setului decisiv (1-0). Simona a salvat o minge de break in acest game.

Muguruza revine incredibil si castiga setul doi

14:37 Setul secund ii revine Garbinei Muguruza cu revenire spectaculoasa de la 4-2 pentru Halep.

14:34 Muguruza continua seria castigatoare si obtine un nou break (4-5). Halep nu-si gaseste ritmul la serviciu.

14:30 Minge de break ratata de Halep si Muguruza revine de la 2-4 cu doua game-uri la rand.

14:18 Inca un break, al patrulea din cele sase game-uri jucate in acest set secund. Halep din nou in fata cu doua lungimi (4-2).

14:13 Muguruza nu cedeaza si recupereaza rapid break-ul (3-2). Meciul inca nu e jucat.

14:09 Halep se desprinde la 3-1 cu break in fata.

14:05 Minge de break salvata de Halep (2-1). Muguruza a fortat cu forehand-ul si a trimis afara la 40-30 in favoarea sa.

13:55 Incepe setul al doilea cu Halep la serviciu.

13:47 Halep inchide primul set, cu 6-3, in urma unui break. Muguruza s-a grabit cu o lovitura decisiva de rever si a trimis afara.

13:44 Muguruza recupereaza un break. Halep rateaza sansa de a inchide rapid primul set.

13:32 Inca un break reusit de Halep (4-1). Aceasta se distanteaza la 5-1 in urma unui alt game solid pe serviciu.

13:10 Incepe meciul cu Muguruza la serviciu. Halep obtine break-ul (1-0).

13:00 Conditii de ploaie la Roma. Meciul se joaca sub spectrul unei intreruperi iminente.

Adversara din semifinala programata duminica este iberica Garbine Muguruza.

Halep are palmares negativ cu Muguruza (2-4).

Ultima intalnire a avut loc in acest an la Australian Open, in semifinale, unde Muguruza a castigat in doua seturi.

Pe zgura palmaresul e favorabil Simonei (2-0).

La Roland Garros in 2018 s-au intalnit cele doua pe zgura, anul in care Halep cucerea primul ei titlu de Grand Slam.