Asa am trait Simona Halep – Elise Mertens la Madrid

Simona Halep a intalnit-o pe Elise Mertens, marti, in turul 3 al turneului WTA 1000 de la Madrid.

Final Halep - Mertens 6-4, 5-7, 5-7

17:22 Mertens obtine victoria dupa un meci de aproape trei ore. Belgianca a incheiat meciul cu break.

17:09 Serviciu as Mertens pentru avantaj pe tabela (4-5). Halep va servi sub o mare presiune pentru a ramane in meci.

17:06 Nici de aceasta data Halep nu reuseste sa faca diferenta pe propriul serviciu. Rebreak Mertens pentru 4-4.

17:02 Halep revine la conducere (4-3) dupa un nou break. Mertens a condus 30-0 in acest game.

16:58 Mertens egaleaza cu break (3-3).

16:39 Break reusit de Halep (2-1). Jucatoarea noastra conduce pentru prima data in decisiv.

16:22 Mertens obtine break la zero si inchide setul secund in favoarea ei (5-7). Halep a avut un break in fata la 4-3 si se putea distanta decisiv pe tabela. Este doar al doilea set pierdut de Halep in istoria confruntarilor cu Mertens. S-a mai intamplat ca Halep sa cedeze set in fata belgiencei in finala de la Doha pe care Simona o pierdea in 2019.

16:19 Game la zero adjudecat de Mertens pe propriul serviciu (5-6).

16:15 Halep prinde linia dupa un schimb lung si inchide un game complicat pentru 5-5. Se intra in prelungirile setului secund.

16:09 Mertens isi castiga la zero game-ul de serviciu si revina in fata pe tabela (4-5).

16:07 In loc de 5-3 scorul devine 4-4. O noua dubla comisa de Halep la minge de break.

16:03 Break Halep dupa o minge castigata spectaculos. Mertens a avut din nou sansa de game la 40-30.

15:58 Egalitate din nou pe tabela. Halep revine de la 1-3 si pune setul secund in echilibru (3-3).

15:54 Halep nu cedeaza si castiga din nou pe serviciul advers (2-3). Mertens a avut minute de game la 40-30.

15:47 Dubla greseala comisa de Halep la 15-40 si Mertens obtine un nou break (1-3).

15:42 Break la zero reusit de Halep (1-2).

15:39 Game de serviciu pierdut de Halep dupa ce a condus cu 40-0! Mertens se desprinde pe tabela (0-2).

15:29 Halep inchide primul set dupa un game de serviciu in care a cedat un singur punct (6-4). Un set de 43 de minute in care Halep a avut un procentaj de 76% la primul serviciu, in timp ce Mertens a avut doar 52% la prima minge de serviciu. Un break a facut diferenta in favoarea Simonei.

15:22 Game la zero obtinut de Halep pe propriul serviciu (5-3).

15:19 Halep revine la conducere cu break in fata (4-3). Un game dominat de Simona pe serviciul advers.

15:15 Dubla eroare comisa de Halep la minge de break pentru Mertens (3-3).

15:04 Halep trece de un game complicat, cu minge de break salvata cu o scurta spectaculoasa. Mana rece acolo pentru Simona. (3-1)

14:58 Break Halep dupa o dubla eroare comisa de Mertens la 15-40. Dupa zece minute de la inceputul meciului jucatoarea noastra preia conducerea in premiera (2-1).

14:55 Incredibil game reusit de Simona Halep. Condusa cu 40-0 pe propriul serviciu, aceasta a reusit cinci puncte la rand pentru 1-1.

14:51 Mertens revine de la 0-30 si inchide game-ul in favoarea sa cu o lovitura castigatoare de forehand (0-1).

14:48 Incepe meciul cu Mertens la serviciu.

14:45 Cele doua jucatoare sunt pregatite de meciul arbitrat din scaun de Pablo Rodriguez. Sunt 17 grade la Madrid si cerul este senin.

Cotele oferite de BETANO
Halep - 1.33 | Mertens - 4.03

Scorul intalnirilor directe este de 4-1 in favoarea jucatoarei din tara noastra.

Simona Halep a invins-o ultima data pe Elise Mertens in finala turneului de la Praga, in august 2020, cu 6-2, 7-5.

Pe zgura Halep are 3-0 in fata lui Mertens fara sa fi pierdut vreun set.

Singura victorie a lui Mertens a fost obtinuta in finala de la Doha, in 2019, dupa singurul meci care a avut nevoie de set decisiv.