LIVE Bucharest Open: Halep, Niculescu si Begu pe Central

Simona Halep a intrat miercuri in turul 1 la Bucharest Open, turneul WTA gazduit de Bucuresti. Jucatoarea noastra a intalnit-o pe Indy de Vroome, de la ora 17:00, live mai jos. Tot miercuri au mai jucat Irina Begu si Monica Niculescu.

FINAL Monica Niculescu (68 WTA) - Elitsa Kostova (244 WTA) 7-5, 7-5

21:31 Monica Niculescu se califica in sferturi de finala dupa un meci extrem de echilibrat. Mai departa o va intalni pe Lara Arruabarrena.

20:45 Trei game-uri la rand pentru Kostova dupa ce Niculescu a avut mingi de break la 2-0 si chiar la 2-2. Astfel, bulgaroaica trece la conducere 3-2.

20:20 Niculescu incepe cu break acest set al doilea (2-0).

20:13 Primul set ii revine Monicai Niculescu dupa o ora de joc.

20:06 Kostova trimite in fileu si Niculescu trece in premiera la conducere, cu break (6-5).

19:41 Meciul este reluat cu Niculescu la serviciu.

19:36 Monica Niculescu solicita interventia medicului. Acuza o problema la stomac. Arbitrul din scaun anunta timeout medical.

19:12 Incepe meciul. Kostova la serviciu.

[news-108120]

FINAL Simona Halep - Indy de Vroome 6-0, 6-4

SET 2, 6-4 Simona a adus-o fara sa vrea pe aceasta De Vroome in meci, iar olandeza loveste puternic din orice pozitie. Egal 40 la 5-4 pentru Halep pe serviciul advers. Minge de meci pentru Halep si De Vroome inchide cu dubla eroare.

SET 2, 5-4 Resurse nebanuite la aceasta De Vroome, care ii ia game-ul lui Halep chiar cand jucatoarea noastra servea pentru castigarea meciului.

SET 2, 5-3 Break Halep dupa un game lung pe serviciul lui De Vroome.

SET 2, 4-3 Contre-pied reusit de Halep si aceasta revine la conducere.

SET 2, 3-2 Halep isi pierde pentru prima data serviciul in acest meci.

SET 2, 3-1 De Vroome nu poate tine pasul cu Halep si pierde inca o data pe propriul serviciu. Break Halep.

SET 2, 1-1 Primul game al meciului pentru De Vroome, game obtinut cu un rever castigator in lung de linie.

SET 2, 1-0 Halep continua seria castigatoare.

17:53 Incepe setul al doilea. Halep la serviciu.

SET 1, 6-0 Break si set pentru Halep in doar 24 de minute. Un meci de antrenament pentru favorita noastra, de tranzitie dupa iarba de la Wimbledon spre zgura incinsa de la Bucuresti.

SET 1, 5-0 De acum primul set este jucat. Halep se distanteaza dupa un game in care a comis si o dubla greseala. De Vroome priveste lung la o minge, dar este buna pentru Halep.

SET 1, 4-0 Inca un break in dreptul Simonei Halep. Aceasta controleaza meciul fara probleme.

SET 1, 3-0 Halep salveaza trei sanse de break inainte de a se distanta la trei game-uri distanta.

SET 1, 2-0 De Vroome greseste cu forehand-ul si Halep obtine primul break al meciului.

SET 1, 1-0 Un prim game deloc usor pentru Halep, un game adjudecat la 30 pe o eroare cu forehand-ul a adversarei.

17:24 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

17:18 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire. Sunt 30 de grade Celsius la umbra in Bucuresti la aceasta ora. Tribunele Arenei Centrale sunt aproape pline.

Simona Halep vine la Bucuresti fiind pe locul 3 WTA si favorita numarul 1. Ar fi o premiera in Romania ca un sportiv de la noi din tara sa castige un turneu autohton, dupa ce din 1998 Andrei Pavel, Victor Hanescu si altii s-au chinut an de an fara succes sa triumfe in finala de la Open Romania.

Halep trebuia sa o intalneasca in turul 1 pe  Kristina Mladenovic, jucatoare care a decis sa se retraga de pe tabloul principal. Mladenovic, finalista in proba de dublu de la Wimbledon, s-a retras de la Bucuresti din cauza oboselii si a fost inlocuita de olandeza Indy de Vroome.

In varsta de 18 ani, de Vroome ocupa locul 190 mondial. Aceasta va juca pe tabloul principal din postura de lucky loser, dupa ce a pierdut in ultimul tur al calificarilor la Sesil Karatancheva din Kazahstan, cu 7-5, 6-2.

In turneul feminin, aflat la prima editie, nu sunt prezente nume din top 10 WTA in afara Simonei Halep. Insa vor veni Roberta Vinci (21 WTA), Klara Koukalova (31) sau Annika Beck (55), nume destul de cunoscute.

sursa foto: facebook.com/brdbucharestopen