Asa am trait Simona Halep cu Anett Kontaveit in sferturi la Roma

Sursă foto: twitter.com/wta_espanyol

Simona Halep a intalnit-o pe Anett Kontaveit din Estonia, vineri, cu incepere de la ora 13:00, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Roma.

FINAL Halep - Kontaveit 6-2, 6-4

SET 2, 6-4 Doua mingi de meci salvate de Kontaveit de fiecare data pe linie. Halep inchide meciul cu a treia sansa, dupa ce Kontaveit a fortat returul castigator pe serviciul secund.

SET 2, 5-4 Vantul pune probleme ambelor jucatoare in acest moment al meciului si Halep rateaza un forehand aparent usor din apropierea fileului. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea partidei.

SET 2, 5-3 Cadere incredibila in jocul Simonei. De la 40-0 pierde patru puncte la rand, ultimul cu o dubla greseala. O salveaza un forehand al adversare care iese in afara terenului. In cele din urma Halep castiga game-ul si se apropie la un joc de calificarea in semifinale.

SET 2, 4-3 Kontaveit are tot mai multa incredere si se apropie la un singur game pe tabela. Halep pastreaza un break avans.

SET 2, 4-2 Un game cu probleme pentru Halep si Kontaveit profita reducand diferenta. Jucatoarea din Estonia strange pumnul si se arata dispusa la efort.

SET 2, 4-1 Halep trimite un forehand castigator in diagonala si reuseste al doilea break in setul secund.

SET 2, 1-0 Break pentru Halep in debutul setului secund. Kontaveit n-a condus niciodata in acest meci.

STATISTICA: 11-19 raportul erorilor nefortate in primul set.

SET 1, 6-2 Halep inchide primul set dupa 35 de minute cu un forehand castigator in lungul liniei.

SET 1, 5-2 Doua mingi de set salveaza Kontaveit in acest game si amana pentru momentul deznodamantul.

SET 1, 5-1 Halep isi face acum serviciul si se apropie la un singur game de castigarea primului set.

SET 1, 4-1 Un nou break in dreptul lui Halep, dupa nu game in care Kontaveit a revenit de la 15-40.

SET 1, 3-1 Kontaveit recupereaza unul dintre break-uri.

SET 1, 3-0 Al doilea break reusit de Halep intr-un inceput de meci dominat categoric de jucatoarea noastra.

SET 1, 1-0 Halep incepe in forta cu un break. Jucatoarea o ia tare pe Kontaveit inca din debut.

13:07 Incepe meciul cu Halep la primire. Jucatoarea noastra a castigat tragerea la sorti, dar prefera sa o lase pe Kontaveit la serviciu.

13:04 Cele doua jucatoare au intrat pe arena centrala de la Foro Italico pentru incalzirea dinaintea primului sfert de finala.

Va fi doar a doua intalnire intre cele doua jucatoare, dupa ce in acest an Halep a invins-o pe Kontaveit la Miami, scor 6-3, 6-0.

Kontaveit, locul 68 mondial, le-a eliminat pana acum pe Andrea Petkovic, Angelique Kerber (lidera mondiala) si pe Mirjana Lucic-Baroni, cea care o scosese din competitie pe Maria Sharapova.

Halep are opt victorii consecutive pe zgura si a pierdut un singur meci in ultimele 13 disputate, incluzand aici si cele doua partide din cadrul meciului de Fed Cup cu Marea Britanie.