Simona Halep o bate pe Caroline Wozniacki si merge in finala la Dubai

Simona Halep s-a calificat vineri seara in finala de la Dubai, dupa ce a intors un meci contra danezei Caroline Wozniacki. Finala are loc sambata, de la ora 17:00, contra unei alte Karolina, dar Pliskova, a 17-a favorita. Daca va castiga finala, Halep revine de luni pe locul 3 WTA.

"Ma simt formidabil, a fost un meci greu, a alergat mult Wozniacki. Am aici un public minunat, nu pot sa pierd cu voi. Este greu sa ma gandesc acum, am incercat sa joc de la o zi la alta mai bine. Ma simt relaxata si ma bucur sa pot juca tenis. De la finala de sambata nu stiu la ce sa ma astept, serveste foarte bine, voi incerca sa fiu agresiva, va fi greu dar ma voi bucura de tenis", a spus Simona Halep dupa meciul de vineri seara.

Halep a ajuns in a 16-a finala a carierei si a doua din acest an, dupa un meci in care nu a reusit cel ai bun tenis, dar a reusit sa imbunatateasca, invingand-o pe Caroline Wozniacki cu 2-6 6-1 6-1.

Halep a pierdut primul set cu 6-2, dar a luat setul al doilea cu 6-1 aratand un joc mult mai bun, mai sigur si mai inteligent. Al treilea set a fost din nou dominat de jucatoarea noastra.

Meciul a inceput greu pentru Halep, care a facut 16 greseli nefortate in primul set, fata de cele trei ale adversarei. A gresit mult si asta s-a vazut, practic s-a batut singura.

In setul al doilea, lucrurile s-au schimbat. Halep a citit-o pe Wozniacki si a inceput sa joace un tenis inteligent, incomod, plin de mingi variate, de la lovituri tari, la cele inaltate si cele scurte, moi, inselatore. Acest joc a debusolat-o total pe Wozniacki, care a gresit nu nefortat, ci mereu aflata sub  presiune si nestiind pe unde sa mai scoata mingea. A pierdut setul al doilea cu 6-1 si a plecat la final la vestiare in cautarea unor vremuri mai bune.

Insa, setul al treilea s-a jucat dupa acelasi scenariu. Tot un 6-1, tot un joc in care Wozniacki nu a stiut ce sa faca, desi a primit sfaturi pe teren si a renuntat la un bandaj la genunchi pus inseamna pentru impresia artistica. Halep a castigat cele mai frumoase mingi din meci, nu s-a lasat impresionata de avantaj, nu s-a grabit. Cele mai lungi mingi au fost mai mereu adjudecate de Simona Haelp, gandite ca la sah si executate cu prezicie de chirurg.

Halep are sansa sa castige al doilea turneu din acest an, din tot atatea finale, in meciul de sambata cu Pliskova. In drumul spre finala a invins doua jucatoare de top 10, Makarova (9) si Wozniacki (5).

Daca va castiga finala, Halep urca de luni pe locul 3 WTA.

FINAL Halep-Wozniacki 2-6 6-1 6-1

20:10 SET 3 GAME 7 Serveste Halep pentru meci si finala. 15-0. O alerga mai departe peWozniacki ca pe hotii de cai. Halep serveste razant si trimite pe linie, 30-0, dar apoi este egalata la 30. As si minge de meci. Ce minge finala, castigata de Halep, care merge in finala de sambata.

20:08 SET 3 GAME 6 Va servi Wozniacki. Halep a castigat 10 din ultimele 12 gameuri jucate. Halep ii ia primele doua puncte Carolinei. Are trei mingi de break Halep. Break alb, 5-1.

20:07 SET 3 GAME 5 Serveste Halep. Un lob frumos, dar norocos pe linie o duce pe daneaza in fata cu 30-15. 40-15, are doua mingi de break daneza, se dau lupte grele. O anuleaza pe prima Simona. Apoi si pe a doua, este egal! Avantaj Halep. Wozniacki se uita speriata in tribune, apoi trimite afara si Halep conduce cu 4-1, dupa ce a salvat doua mingi de break. Are un break avans acum.

19:58 SET 3 GAME 4 Wozniacki va servi. In pauza de dinainte de acest game, antrenorul danezei a venit pentru a patra oara in acest meci sa ii dea sfaturi. Victor Ionita, antrenorul Simonei, nu a venit niciodata. Se joaca din greu, Halep nu o va lasa pe adversara sa o egaleze atat de usor si ii ia primul punct, apoi si pe al doilea, are 30-0. Acum are trei mingi de break. O reuseste pe al doilea si conduce cu 3-1, pastrand distanta.

19:57 SET 3 GAME 3 Serveste Halep. 40-40. Wozniacki se aduna si face rebreak. 2-1.

19:51 SET 3 GAME 2 Halep castiga primul punct pe serviciul adversarei. Excelent punct, ca la sah si Halep are 30-15 acum. Inca un punct mare, 40-15, Halep o alearga pe Wozniacki ca pe hotii de cai. Greseste daneza si Halep reuseste breakul. Conduce cu 2-0.

19:44 SET 3 GAME 1 Incepe setul 3 cu Halep la servici, care isi castiga serviciul.

19:41 Wozniacki se duce la vestiar, ia o pauza inainte de setul 3, incercand sa rupa ritmul foarte bun al Simonei Halep. Jucatoarea noastra a reusit un al doilea set foarte bun, in care nu a mai gresit si in care a trimis lovituri incomode care au fortat-o pe Wozniacki sa greseasca nu nefortat, ci sub presiune.

19:40 SET 2 GAME 7 Wozniack va servi ca sa ramana in set si incepe bine, cu o dubla greseala, prima din meci pentru ea. Se poate si asa. 0-30. 0-40. Trei mingi de break si set pentru Simona Halep. Set. Urmeaza mansa decisiva.

19:35 SET 2 GAME 6 Va servi Halep. Numele Simonei este scandat de romanii aflati in tribune. Halep are 30-15 si apoi 40-30, dar este egalata la 40. Halep anuleaza o minge de break si apoi are avantaj. Wozniacki egaleaza dupa o dubla greseala a lui Halep, la al doilea serviciu jucatoarea noastra a dat cu rama, din plin. Se duc lupte grele, Halep are pentru a treia oara avantaj si de data asta isi ia game-ul, conducand cu 5-1. Aproape 10 minute a durat acest game, cel mai lung al meciului.

19:27 SET 2 GAME 5 30-30 pe serva danezei care incepe sa se enerveze. Halep are acum 40-30, minge de break dupa ce a castigat trei puncte la rand. Trimite insa afara si este 40-40, iar apoi Wozniacki isi face serviciul. 4-1 pentru Halep, care va servi.

19:22 SET 2 GAME 4 Halep va servi. Excelenta minge, 40-15 are Halep pe propria serva, apoi isi castiga serviciul. Este 4-0.

19:14 SET 2 GAME 3 Serveste Wozniacki, sa vedem daca va reusi breakul acum Halep, ar fi momentul dupa cum se joaca. 30-0 pentru Halep dupa o lovitura de dreapta afara. Superb passing in diagonala, 0-40, are trei mingi de break Halep. Break! 3-0.

19:13 SET 2 GAME 2 15 -30 pe serviciul lui Halep. 30-30. Halep anuleaza o minge de break a danezei. Avantaj dupa un punct excelent in care a variat excelent forta si inaltimea loviturilor. Isi castiga serviciul, este 2-0.

INFO: Statistica primului set arata 16 erori nefortate pentru Halep, iar Wozniacki doar 3...

19:07 SET 2 GAME 1 Minge de break pentru Halep. Break pentru Halep! 1-0.

19:04 Incepe setul 2 cu Wozniacki la serviciu.

19:01 SET 1 GAME 8 Halep isi incepe serviciul cu un forehand in fileu, apoi o alta lovitura in fileu. 0-30. Rever in fileu, 0-40. Trei mingi de set. Dubla greseala si setul 1 se duce.

18:56 SET 1 GAME 7 15-0 pentru Halep pe serva danezei. 15-15. Halep are punctul in mana, dar nu ataca decisiv si e condusa cu 30-15 si apoi 40-15. Pierde. 2-5.

18:55 SET 1 GAME 6 15-15 pe serva lui Halep, Wozniacki da totul in teren si bine, Halep trimite in fileu, dar apoi face 30-15. Dubla greseala, 30-30, prima din meci. Rever in filei, minge de break pentru daneza. Frumos forehand in lung de linie si egaleaza la 40. Avantaj Halep si game! 4-2.

18:50 SET 1 GAME 5 Halep incearca sa ramana in set, dar greseste un forehand, 15-15, iar apoi pierde game-ul. 1-4.

18:46 SET 1 GAME 4 Incepe sa preseze si daneaza pe serva Simonei, este 30-15 si apoi 30-30. Wozniacki joaca foarte bine si are 40-30, minge de break, prima din meci. Lovitura de dreapta in fileu pentru Halep, care isi pierde serva. 1-3. Woznoacki joaca intr-un stil incomod pentru Halep, foarte fluctuant, cu lovituri cand tari, cand moi, care o debalnseaza pe romanca.

18:40 SET 1 GAME 3 Wozniacki este la serviciu, Halep face gresli nefortate, inca nu si-a reglat loviturile, poate mai mult. Pierde luand doar un singur punct.

18:38 SET 1 GAME 2 Halep isi castiga si mai usor serva, fara sa cedeze vreun punct, incheind cu un as. 1-1.

18:36 SET 1 GAME 1 Caroline Wozniacki isi castiga primul game fara mare efort.

18:32 Incepe meciul cu Wozniacki la serviciu.

18:31 Meciul este arbitrat de "celebrul" Kader Nouni, cel care a furat-o pe Halep in finala de la Roland Garros si in semifinala de la Wimbledon din 2014, ambele pierdute.

18:29 Cele doua jucatoare se incalzesc. Wozniacki (nr. 5 mondial) este a doua jucatoare de Top 10 pe care Halep o intalneste in acest an, dupa Ekaterina Makarova (nr. 9 mondial).

18:14 Halep si Wozniacki vor incepe la ora 18:30.

18:06 Pliskova o invinge pe Muguruza si se califica in finala, urmeaza in 10-15 minute meciul Simonei Halep.

17:10 Dubla greseala comisa de Pliskova la minge de set pentru Muguruza si meciul dintre cele doua ajunge in decisiv. Astfel, inceputul partidei Halep-Wozniacki se amana cu cel putin 30 de minute.

17:02 Prima semifinala dintre Karolina Pliskova si Garbine Muguruza se afla in setul al doilea la 5-5. Jucatoarea din Cehia a castigat primul set.

Cele doua jucatoare se afla la doar a treia intalnire directa, scorul fiind egal. Wozniacki a castigat in 2012 chiar la Dubai, iar Halep s-a revansat un an mai tarziu la New Haven (SUA). Ambele dispute s-au decis in doua seturi.

Wozniacki a ajuns in semifinale dupa o victorie in doua seturi la Flavia Penneta, scor 7-5, 6-0, in timp ce Halep si-a luat revansa in fata Ekaterinei Makarova, pe care a invins-o, cu 6-3, 1-6, 7-5.