Simona Halep, calificare in semifinale la Montreal

Sursă foto: twitter.com/couperogers

Simona Halep a revenit pe teren la Montreal, vineri noapte, pentru meciul din sferturile de finala contra frantuzoaicei Caroline Garcia.

Intr-un meci de o ora si 28 de minute, Halep a invins-o pe Caroline Garcia, cu 7-5, 6-1.

Un meci in care Halep a adunat 19 puncte direct castigatoare si a comis sub zece erori nefortate intreg meciul.

Pentru Halep urmeaza in semifinalele de la Montreal o intalnire cu a 15-a favorita, australianca Ashley Barty.

Meciul e programat in plina zi, ora locala 13:00, sapte ore mai tarziu in Romania.

Ramane de vazut cum se va adapta Halep la conditiile de zi din Canada, in conditiile in care pana acum

FINAL Halep - Garcia 7-5, 6-1

SET 2, 6-1 Halep inchide meciul pe serviciul advers din a doua sansa la capatul unui meci de o ora si jumatate.

SET 2, 5-1 Pentru a doua oara in acest meci Halep isi trece in cont un game alb.

SET 2, 4-1 Fara solutii pe teren, Garcia isi cheama tatal la banca pentru a mai salva ce poate fi salvat dupa ce Halep si-a trecut in cont un nou break.

SET 2, 2-1 Halep pune mana pe un nou break si intoarce scorul in favoarea ei.

SET 1, 7-5 Halep inchide setul dupa un game solid pe propriul serviciu. un prim set in care Halep a comis doar sase erori nefortate spre deosebire de cele 19 ale adversarei.

SET 1, 6-5 Break reusit de Halep si pentru a doua oara in acest set lidera mondiala trece la conducere.

SET 1, 3-3 Halep revine de la 0-30 pe serviciul sau si scapa dintr-un moment dificil.

SET 1, 1-1 Garcia isi ia rapid break-ul inapoi si avem din nou egalitate.

SET 1, 1-0 Break inca din debut reusit de Halep.

1:43 A inceput partida cu Garcia la serviciu.

Meciul celor doua este programat in sesiunea de seara, nu mai devreme de ora locala 18:30 (1:30 in Romania).

Halep o conduce pe Garcia, cu 4-1, la general. Singura victorie a frantuzoaicei a fost obtinuta in finala de la Beijing, in 2017, imediat dupa ce Halep ajunsese pentru prima data in cariera numarul unu mondial.

De atunci au mai fost doua meciuri, ambele castigate de Halep, la Turneul Campioanelor si in acest an la Roma in sferturi (6-2, 6-3).

Din cele cinci meciuri de pana acum doar unul singur, chiar primul, a avut nevoie de trei seturi, in 2016 la Sydney.