GAME cu GAME Simona Halep-Caroline Wozniacki in semifinale la Stuttgart

Simona Halep a jucat astazi de la ora 14:30 in semifinalele turneului de la Stuttgart impotriva danezei Caroline Wozniacki. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

FINAL Halep - Wozniacki 5-7, 7-5, 2-6

SET 3, 2-6 Break si meci Caroline Wozniacki. Trei ore de tenis intens intre doua campioane adevarate. Halep paraseste terenul invinsa, dar de saptamana viitoare va reveni pe locul doi mondial. Doar a patra infrangere pentru Halep in acest sezon.

SET 3, 2-5 Halep salveaza minge de meci cu un retur castigator. A inchis ochii si a lovit fara presiune. Alte doua sanse de meci irosite de Wozniacki inainte ca Halep sa recupereze un break.

SET 3, 1-5 Semne evidente de oboseala la Halep, iar Wozniacki va servi pentru castigarea meciului dupa un nou break.

SET 3, 1-3 Wozniacki se desprinde cu break.

SET 3, 1-1 Halep se asaza pe lovitura de dreapta si inchide game-ul spectaculos.

SET 3, 0-1 Trei sanse de break ratate de Halep in debutul setului hotarator si Wozniacki rezista eroic.

STATISTICA: Cate 86 de puncte castigate de fiecare jucatoare inaintea decisivului.

SET 2, 7-5 Doua mingi de break salvate de Halep. Minge de set Halep si Wozniacki risca totul pe returul de forehand in diagonala. Mingea iese putin afara si este set pentru Halep.

SET 2, 6-5 Break reusit de Halep cu un rever castigator in lungul liniei. Un game foarte lung in care fiecare dintre jucatoare a avut sansa inchiderii jocului. Halep este mai prezenta in joc, ataca decisiv si pare hotarata sa trimita meciul in setul al treilea. Este al treilea break din 12 oportunitati in acest meci.

SET 2, 5-5 Doua puncte uriase obtinute de Halep in acest game la 30-30. A fost mai intai un rever fabulos din defensiva, pentru ca apoi sa vina eroarea danezei.

SET 2, 4-5 Wozniacki revine la conducere intr-un set in care a fost condusa cu 3-0 si 4-2.

SET 2, 4-4 Halep rupe ritmul cu doua scurte, o alearga pe Wozniacki pe tot terenul si, cu toate acestea, daneza urca victorios la fileu reusind sa recupereze si al doilea break.

SET 2, 4-3 Game la zero reusit de Wozniacki. Aceasta revine un game si setul ramane inca sub semnul echilibrului. Totul depinde de serviciul Simonei Halep.

SET 2, 4-2 De aceasta data Halep serveste bine si pastreaza diferenta de un break.

SET 2, 3-2 Wozniacki salveaza doua mingi de break si revine la un singur game pe tabela. Tatal sau, Piotr, coboara la banca pentru a-i oferi sfaturi.

SET 2, 3-1 Break la zero reusit de Wozniacki si aceasta recupereaza unul din cele doua game-uri pierdute anterior pe propriul serviciu.

SET 2, 3-0 Jocul curge in favoarea lui Halep in acest moment al meciului. Fileul o ajuta pe Halep si aceasta isi trece in cont al doilea break in acest set.

SET 2, 2-0 Rever castigator in lungul liniei gasit de Halep si aceasta obtine primul sau game la zero in acest meci.

SET 2, 1-0 Break izbutit de Halep in debutul setului secund. Jucatoarea noastra ridica nivelul din start si o provoaca pe Wozniacki sa joace un tenis de inalta tinuta tehnica.

15:52 Incepe setul al doilea cu Wozniacki la serviciu.

STATISTICA: Wozniacki a avut un procentaj de 80% la primul serviciu. Halep a comis 22 de erori nefortate, cu opt mai multe decat daneza.

SET 1, 5-7 Halep salveaza prima minge de set cu un forehand castigator in lung de linie, dar la a doua sansa de set a danezei jucatoarea noastra a trimis cu reverul in fileu. Break si set Wozniacki.

SET 1, 5-6 Daneza pune din nou presiune pe Halep si trece in avantaj cu un game obtinut la 30. Halep se arata din nou excesiv de nervoasa.

SET 1, 5-5 Halep inchide game-ul cu un forehand castigator in diagonala. A fost un game in care daneza a comis trei erori nefortate, iar Halep avut la randul sau o dubla eroare.

SET 1, 4-5 La 30-30 Wozniacki serveste al patrulea sau as in acest meci, iar la minge de game Halep trimite afara. Moment de nervozitate la jucatoarea noastra, aceasta aruncand cu racheta de pamant.

SET 1, 4-4 Forehand castigator din alergare reusit de Halep. Jucatoarea noastra are peste 90% procentaj la mingile jucate cu primul serviciu.

SET 1, 3-4 Wozniacki isi castiga fara probleme serviciul si ramane la conducere. Niciun break pana acum intr-un set extrem de echilibrat.

INFO: Ion Tiriac este prezent la meciul Simonei Halep, legatura dintre cei doi fiind din ce in ce mai stransa in ultimul timp.

SET 1, 2-3 Halep rateaza o noua sansa de break. Pe serviciul doi a returnat cu reverul in afara terenului. Wozniacki mai salveaza o minge de break inainte de a reveni la conducere.

SET 1, 2-2 Serviciu as din partea Simonei Halep si scorul ramane in echilibru.

SET 1, 1-1 Halep salveaza minge de break si castiga primul sau game la avantaje. Primul serviciu a facut diferenta in acest game.

SET 1, 0-1 Minge de break ratata de Halep cu un forehand in afara terenului. Game-ul se prelungeste, Wozniacki are minge de 1-0, dar o rateaza, apoi Halep are din nou avantaj, dar daneza prinde o linie cu dreapta in diagonala terenului. Doua erori nefortate comise de Halep decid game-ul inaugural dupa aproape 9 minute de joc.

14:41 Incepe meciul cu Wozniacki la serviciu.

14:35 Cele doua jucatoare au iesit pe teren pentru incalzirea dinaintea meciului.

Wozniacki, a 4-a pe lista capilor de serie la inceputul turneului, a dispus in sferturi de Carla Suarez Navarro, cu 6-0, 6-3, dupa un meci pe care l-a dominat autoritar.

La final cele doua au oferit un moment rarisim pentru circuitul feminin profesionist. Pe langa strangerea de mana, Wozniacki si Suarez Navarro s-au si pupat peste fileu.

Halep si Wozniacki vor fi asadar pentru a patra oara fata in fata, scorul la general fiind favorabil jucatoarei noastre (2-1).

Precedenta intalnire a avut loc chiar in acest an, tot intr-o semifinala de turneu WTA, la Dubai, unde Halep s-a impus cu 2-6 6-1 6-1, castigand si turneul.