GAME cu GAME Miami Open: Simona Halep in turul 2 cu Nicole Vaidisova. Meciul ajunge in decisiv

Ati urmarit live text pe onlinesport.ro debutul jucatoarei Simona Halep la Miami Open de la ora 17:00 contra cehoaicei Nicole Vaidisova.

FINAL Halep - Vaidisova 6-4, 2-6, 6-1

19:08 SET 3 6-1 Halep are minge de meci la primire dupa doua duble la rand ale adversarei. Final de partida.

19:05 SET 3 5-1 Halep ii face cadou adversarei un break. La zero.

19:02 SET 3 5-0 Nimeni si nimic nu o mai poate opri pe Halep in acest moment. Al treilea break in acest set.

19:00 SET 3 4-0 Halep ridica nivelul jocului si obtine la zero game-ul de serviciu.

18:56 SET 3 3-0 Vaidisova isi pierde concetrarea, trimite afara cu forehand-ul la minge de break si Halep preia controlul meciului.

18:54 SET 3 2-0 Game de serviciu reusit de Halep si pentru prima data jucatoarea noastra dubleaza break-ul luat in debutul unui set.

18:50 SET 3 1-0 Halep incepe cu un break dupa un retur castigator in diagonala terenului.

18:49 Incepe setul decisiv cu Vaidisova la serviciu.

18:48 Victor Ionita a coborat la pauza sa discute cu Simona Halep, dar acestuia nu i-a functionat lavaliera si nu s-a auzit nimic.

18:46 SET 2 2-6 Doua mingi de set pentru cehoaica. Halep in dificultate evidenta la serviciu. Vaidisova inchide setul doi cu un alt break la zero.

18:42 SET 2 2-5 Vaidisova se apropie la un singur game de trimiterea meciului in decisiv.

18:39 SET 2 2-4 Game la zero pierdut de Halep pe propriul serviciu. Pur si simplu Simona nu se poate aduna la serviciu, lucru destul de greu de inteles pentru o jucatoare clasata in top 3 si cea mai buna din 2015 pana acum.

18:36 SET 2 2-3 Halep recupereaza break-ul pierdut dupa doua puncte extrem de spectaculoase. E drept ca si Vaidisova a gresit.

18:34 SET 2 1-3 Trei mingi de break pentru Vaidisova. Prima este anulata de Halep, dar cehoaica obtine un nou break. Primul serviciu nu o ajuta pe Simona, iar pe a doua minge este aspru pedepsita.

18:29 SET 2 1-2 Se repeta evolutia scorului din primul set, iar Vaidisova trece la conducere.

18:27 SET 2 1-1 Vaidisova o pedepseste pe Halep a doua minge de serviciu a acesteia si are minge de re-break. Halep a castigat doar 4 din cele 15 mingi jucate cu al doilea serviciu in actul ianugural. In cele din urma Halep pierde game-ul de serviciu dupa o dubla greseala.

18:21 SET 2 1-0 Halep incepe ofensiv setul al doilea si castiga la zero pe serviciul advers. Ploaia a trecut si este din nou cer variabil la Miami.

18:06 SET 1 6-4 Vaidisova se apara extraordinar la minge de set pentru Halep. Incredibil!!! Halep castiga primul set chiar cand incepe sa ploua torential la Miami. Zambeste Halep si arbitrul din scaun anunta suspendarea partidei. Jucatoarele se retrag la cabine.

18:04 Jucatoarele revin pe teren. Halep va continua sa serveasca la 30-30 si 5-4.

18:03 Soarele a iesit din nou, ploaia s-a oprit, iar Maria Alves incearca sa-i impinga de la spate pe copiii de mingi sa se miste mai repede pentru uscarea liniilor. Procedeul este cam rudimentar, acesta folosind niste prosoape banale.

17:58 Meci intrerupt de ploaie. Halep se enerveaza si spune: "Nu se poate". Are dreptate Simona din moment ce servea pentru castigarea primului set. Tabela arata 30-30 in acest moment. Nici organizatorii nu stiu cum sa procedeze din moment ce nu ploua evident.

17:57 S-a reluat meciul cu Halep servind pentru set. Un as din partea jucatoarei noastre, al treilea in acest meci (30-0).

17:55 Am elucidat misterul de mai devreme. Sunt picaturi de ploaie la Miami, desi cerul este in mare parte variabil. Arbitrul Maria Alves opreste din nou meciul pentru uscarea liniilor.

17:53 SET 1 5-4 Vaidisova se agata de acest set, dar Halep arata bine, este determinata si alearga cu generozitate dupa fiecare minge.

17:49 SET 1 5-3 Serviciu perfect acum pentru Halep si aceasta se desprinde cu un as.

17:47 Doar Maria Alves stie de ce a oprit meciul. Probabil este vorba de umiditatea foarte ridicata. Partida se reia cu Halep la serviciu.

17:45 Arbitrul de scaun Maria Alves opreste meciul pentru a solicita stergerea uneia dintre liniilor terenului. Moment oarecum curios.

17:43 SET 1 4-3 Break Halep in clasicul game sapte si jucatoarea noastra revine la conducere. Ar putea fi momentul decisiv al primului set.

17:40 SET 1 3-3 Halep are un procentaj de 55% la primul serviciu si reuseste sa egaleze fara probleme. A comis o dubla greseala in acest game, dar a si reusit o lovitura spectaculoasa pe rever in stilul lui Marcelo Rios din saritura.

17:35 SET 1 2-3 Gaidisova revine la conducere, desi Halep i-a pus probleme cu returul. Suntem inca in perioada de tatonare a meciului, dupa ce in debut cele doua au facut un schimb de break-uri.

17:32 SET 1 2-2 Halep egaleaza dupa un game decis in prelungiri. Meciul nu este nici pe departe unul facil pentru jucatoarea noastra.

17:26 SET 1 1-2 Sansa de break ratata de Halep. Cehoaica a riscat cu o lovitura decisiva si a gasit linia cu un forehand spectaculos, apoi Halep a trimis in fileu.

17:21 SET 1 1-1 Vaidisova face re-break rapid cu un rever castigator in lung de linie. Halep a servit un as in acest game, dar a si gresit cateva mingi usoare.

17:18 SET 1 1-0 Un prim game lung pe serviciul cehoaicei. Aceasta a avut doua sanse de game, dar le-a ratat pe amandoua cu erori nefortate. Alte doua erori neprovocate de Vaidisova ii aduc primul break lui Halep.

17:13 Incepe meciul cu Vaidisova la serviciu. Halep a ales sa primeasca.

17:11 Incalzirea s-a incheiat si meciul sta sa inceapa.

17:08 Halep a schimbat echipamentul pentru Miami si va incepe in negru complet, asa cum am mai vazut-o in 2014.

17:02 Bun regasit la intalnirea cu Simona Halep. In doar cateva momente jucatoarea noastra debuteaza la turneul Miami Open.

Halep si Vaidisova deschid ziua de vineri pe arena centrala a complexului Crandon Park de la Miami.

"Ma bucur ca am ocazia sa joc cu Halep. Evident ca nu am mai intalnit-o. Nu cred ca era prin zona cand jucam eu, dar acum este o jucatoare mare. Nu-mi ramane decat sa dau totul si sper ca va fi un meci bun", a spus Vaidisova inainte de meci.

Vaidisova ocupa in prezent locul 328 in clasamentul mondial, dupa ce in 2008 ajunsese pana pe pozitia a 7-a.

Aceasta are doua semifinale de Mare Slem la activ, Roland Garros in 2006 si Australian Open in 2007.

In 2010 Vaidisova s-a retras din circuitul mondial WTA invocand lipsa motivatiei.