Miami Open: Irina Begu a trecut de turul doi

Irina Begu a debutat, joi dupa-amiaza, la Miami Open, turneu dotat cu premii totale in valoare de 5.38 milioane dolari. Pentru Begu a fost primul meci dupa semifinala disputata la Rio de Janeiro in care a acuzat serioase probleme de sanatate.

FINAL Begu - Smitkova 5-7, 6-4, 6-4

19:26 Victorie in trei seturi pentru Begu dupa un meci de 2 ore si 15 minute. Revenire frumoasa a jucatoarei noastre, dupa ce avusese si primul set in mana la un moment dat. Urmatoarea adversara este Agnieszka Radwanska a 7-a favorita.

19:22 Begu serveste pentru castigarea meciului la 5-4 in decisiv. Situatie similara cu cea din finalul setului doi, cand la fel jucatoarea noastra a avut acelasi scor.

18:59 Begu conduce in setul trei cu 2-1 cu avantajul unui break.

18:44 Setul doi ii revine Irinei Begu, cu 6-4, si dupa o ora si 33 de minute meciul intra in decisiv.

18:38 Begu serveste la 5-4 pentru castigarea setului al doilea.

18:12 Begu obtine break-ul si preia conducerea in debutul setului secund (2-1).

17:59 Primul set se incheie dupa ce Begu si-a pierdut la zero serviciul. O cadere totala a jucatoarei noastre in finalul setului.

17:57 Smitkova intoarce incredibil scorul si conduce cu 6-5, dupa ce Begu a condus cu 4-1 si 5-3 in acest prim set.

17:36 Setul inca nu este jucat, Smitkova recuperand unul dintre break-uri.

17:34 Inca un break reusit de Begu si jucatoarea noastra pare ca s-a desprins decisiv in acest prim set (4-1).

17:24 Break reusit de Begu (2-1).

17:12 Incepe meciul cu Smitkova la serviciu.

Begu, jucatoare calificata din oficiu in turul al doilea, o intalneste pe cehoaica Tereza Smitkova, o jucatoare clasata in prezent pe locul 60 mondial.

Pana acum au mai jucat la Miami Open alte trei jucatoare din Romania, Monica Niculescu, Sorana Cirstea si Alexandra Dulgheru.

Doar Niculescu a trecut de primul tur si va juca in runda secunda impotriva Serenei Williams.

Simona Halep, si ea calificata direct in turul doi, va evola contra unei alte jucatoare din Cehia, Nicole Vaidisova.