Asa am trait Buzarnescu - Tsurenko in semifinale la Hobart

Sursă foto: twitter.com/WTALinz

Mihaela Buzarnescu traverseaza cea mai buna perioada a carierei si vineri a evoluat a doua semifinala de turneu WTA, la Hobart, contra ucrainencei Lesia Tsurenko.

FINAL Buzarnescu - Tsurenko 6-2, 6-2

Elise Mertens este prima finalista la Hobart!

SET 2, 6-2 Calificare in finala pentru Buzarnescu, prima a carierei intr-un turneu WTA!

SET 2, 5-1 Buzarnescu ataca la fileu, este prinsa descoperita, dar lovitura de trecere incercata de Tsurenko iese afara. Game Buzarnescu!

SET 2, 4-1 Inca un break in dreptul lui Buzarnescu, tot mai aproape de prima finala a carierei.

SET 2, 2-1 Break incredibil reusit de Buzarnescu de la 0-40 cu cinci puncte la rand. Tsurenko a dat o mana de ajutor prin cele doua duble greseli comise.

SET 2, 0-1 Tsurenko in premiera la conducere in acest meci.

11:05 Se reia jocul la fel de repede ca la prima intrerupere.

11:00 Meciul este din nou intrerupt de ploaie. Tsurenko servea la 30-15 in primul game al setului secund.

SET 1, 6-2 Buzarnescu inchide primul set, dupa ce salvase minge de break. De doua ori la rand Mihaela a servit excelent cu a doua minge, obligand-o pe Tsurenko sa greseasca la retur. Buzarnescu a inchis setul cu un forehand castigator in lung de linie.

SET 1, 5-2 Inca un break obtinut de Buzarnescu. Aceasta va servi pentru castigarea setului.

SET 1, 3-2 Buzarnescu revine la conducere, cu break in fata, dupa un game foarte disputat. La ultimul punct jucatoarea noastra a urcat la fileu si a facut diferenta cu un voleu de rever castigator.

SET 1, 2-2 Intreruperea meciului a dereglat jocul lui Buzarnescu. Jucatoarea noastra isi pierde la zero serviciul si avantajul obtinut in debut.

SET 1, 2-1 Primul game al partidei pentru Tsurenko. Ramane in continuare amenintarea de ploaie.

10:25 Se reia partida cu aceeasi Tsurenko la serviciu.

10:20 Meciul este intrerupt la 40-40 in game-ul trei din cauza aparitiei ploii. Buzarnescu tocmai ratase trei mingi de break. Jucatoarele ramane pe teren.

SET 1, 2-0 Jucatoarea noastra isi consolideaza break-ul obtinut anterior.

SET 1, 1-0 Buzarnescu incepe cu break la zero si un rever castigator in lung de linie.

10:10 Incepe meciul cu Tsurenko la serviciu.

10:05 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire. Cerul este acoperit si exista amenintare de ploaie la Hobart.

Buzarnescu va intra de luni, 15 ianuarie, pentru prima data in cariera in topul 50 al clasamentului mondial.

Cele doua semifinaliste nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.

Buzarnescu a disputat precedenta semifinala de turneu WTA la Linz in 2017.