GAME cu GAME Bucharest Open: Simona Halep si Monica Niculescu in decisiv

Jucatoarele Simona Halep si Monica Niculescu se vor infrunta, sambata dupa-amiaza, pentru un loc in finala turneului WTA de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 220.000 dolari.

FINAL Halep - Niculescu 6-2, 4-6, 6-1

19:08 Final de partida. Halep se impune in trei seturi si va disputa, duminica, finala turneului de la Bucuresti impotriva italiencei Roberta Vinci.

19:05 Halep reuseste un nou break si serveste pentru calificarea in finala.

19:01 Niculescu este foare agresiva la retur si se mentine in acest set al treilea. Re-break Monica Niculescu, dar Simona Halep pastreaza un avans inca linistitor pentru ea.

18:58 Inca un break pentru Halep si scorul devine 4-0 in decisiv.

18:50 Break Halep dupa un game facut cadou, daca se poate spune asa, de Niculescu (2-0 Halep).

18:47 Meciul este din ce in ce mai strans, mai pe muchie de cutit. Halep isi castiga serviciul, dar nu inainte de a salva minge de break.

18:43 Incepe setul decisiv cu Halep la serviciu.

18:40 Niculescu salveaza patru mingi de break la 5-4 si trimite meciul in semifinale. Sa nu uitam ca Halep a condus cu 3-1 in setul doi si a avut chiar minge de 4-1.

18:25 Trei game-uri la rand in dreptul lui Niculescu, dintre acestea doua break-uri. Niculescu trece la conducere (4-3).

18:16 Niculescu ridica mult nivelul jocului si egaleaza la trei in acest set al doilea (3-3).

18:12 Halep scapa forehand-ul afara si meciul nu este inca jucat. Niculescu recupereaza break-ul, dar Halep ramane la conducere (3-2).

18:09 Break Halep, primul in acest set secund, si meciul se poate rupe aici la 3-1.

18:01 Un game extrem de lung pentru Niculescu pe propriul serviciu in setul doi. Halep a chinuit-o cu numeroase mingi de break, dar Niculescu a rezistat si a egalat scorul (1-1) cu o lovitura castigatoare.

17:47 Primul set este castigat de Halep, scor 6-2, cu break. Principala favorita va incepe asadar setul al doilea la serviciu.

17:40 Game pe propriul serviciu pentru Halep, cu Niculescu care scapa reverul de diagonala mult in afara terenului. Un singur game o mai desparte pe Halep de castigarea primului set.

17:37 Niculescu salveaza mingi de break in acest game sase si ramane in set dupa o lovitura de trecere spectaculoasa (4-2 Halep).

17:25 Inca un break, din nou reusit de Halep la zero (3-1).

17:21 Niculescu isi ia inapoi break-ul cedat anterior si nu o lasa pe Halep sa se desprinda la 3-0.

17:17 Break la zero reusit de Halep, jucatoarea mai hotarata in acest start de partida.

17:14 Un prim game extrem de disputat si decis la avantaje. Un inceput de partida care promite o desfasurare echilibrata a meciului. Cu alte cuvinte, un spectacol frumos pe centralul de la BNR. Halep conduce 1-0.

17:08 Incepe semifinala cu Halep la serviciu.

17:03 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

Halep a invins-o in ultimul sfert de finala al zilei pe Lara Arruabarrena din Spania, cu 6-3, 6-1.

La randul sau, Niculescu a avut parte de un meci mai greu cu Polona Hercog, pe care a depasit-o la tie-break in setul decisiv.

Meciul celor doua romance este programat dupa ora 17:00, in timp ce de la ora 15:00 se intalnesc Kristina Kucova (Slovacia) si Roberta Vinci (Italia, favorita 2) in prima semifinala a competitiei de simplu.

Halep si Niculescu s-au mai intalnit o singura data in circuit, in 2012 pe zgura la Bruxelles, cand a castigat Halep in doua seturi, scor 6-1, 6-1.