Kuznetsova produce prima surpriza la Singapore. Si-a taiat o suvita de par in timpul meciului (VIDEO)

Svetlana Kuznetsova, ultima jucatoare calificata pentru Turneul Campioanelor din Singapore, a produs surpriza si a invins-o pe Agnieszka Radwanska, detinatoarea titlului, dupa un meci maraton de aproape trei ore.

Experimentata jucatoare din Rusia s-a impus, cu 7-5, 1-6, 7-5, dupa doua ore si 48 de minute, iar in finalul decisivului a salvat chiar o minge de meci.

Rusoaica a avut apoi nevoie de trei mingi pentru a pune capat intalnirii si a obtine prima victorie in Grupa Alba.

La fel ca majoritatea meciurilor din tenis la cel mai inalt nivel, si partida dintre cele doua s-a decis la doar cateva puncte, aceasta dupa ce Kuznetsova a revenit de la un break in setul decisiv.

Pentru a face o schimbare in jocul sau, Kuznetsova a oferit faza meciului dupa ce si-a taiat intr-una dintre pauze o suvita de par chiar pe banca de la marginea terenului.

Karolina Pliskova si Garbine Muguruza s-au intalnit luni dupa-amiaza in cealalta partida a grupei, iar jucatoarea din Cehia a castigat dupa o revenire fabulosa, cu 6-2, 6-7, 7-5. Pliskova a intors scorul de la 0-4 in decisiv.