Irina Begu salveaza trei mingi de meci pentru calificarea in sferturi la Praga

Meci urias reusit de Irina Begu in fata elvetiencei Leonie Kung, o jucatoare de 19 ani clasata pe locul 157 mondial.

Begu s-a impus dupa 3 ore si 28 de minute, cu 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7).

Partida a fost intrerupta, joi seara, dupa primul set din cauza intunericului si s-a reluat vineri.

Begu a egalat la seturi dupa un act secund de 56 de minute, pentru ca decisivul sa aiba o durata de o ora si 26 de minute!

Jucatoarea din tara noastra a condus cu 5-2 in decisiv. Nu a fost suficient pentru a inchide partida, Kung reusind o revenire putin scontata.

Begu a intrerupt seria elvetiencei, trecand din nou in avantaj (6-5).

S-a ajuns in tie-break, unde Begu a trecut de la extaz la agonie, dupa ce a condus cu 3-0, pentru a se vedea mai apoi condusa cu 6-4 si 7-6.

Trei mingi de set a salvat Begu inainte de a pune punct meciului, cu 9-7.

Irina Begu va juca in sferturi, vineri, in ultimul meci programat pe centralul complexului Sparta Praga cu iberica Sara Sorribes Tormo, locul 84 mondial.