Irina Begu, prima sfert-finalista la Bucuresti

Jucatoarea Irina Begu s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Bucuresti, competitie de 250.000 de dolari premii totale.

Begu a invins-o pe slovena Kaia Juvan, cu 6-3, 6-4, dupa un meci de o ora si 32 de minute.

In primul set un break a facut diferenta in favoarea Irinei Begu, jucatoare care la 4-4 a reusit sa se impuna pe serviciul advers, pentru ca mai apoi sa fructifice prima sansa de set.

Anterior fusesera patru game-uri la rand castigate contra serviciului, cate doua de fiecare parte, dupa ce in primul joc al partidei, pe serviciul lui Juvan, s-au jucat nu mai putin de 15 puncte, cu doua sanse de break ratate de Begu.

Juvan, cea care i-a luat recent un set Serenei Williams la Wimbledon, a condus cu 2-0 si 3-2 in setul secund, dupa care Begu a castigat patru game-uri la rand si implicit partida.

Irina Begu, o fosta castigatoare a turneului de la Bucuresti, o va intalni in sferturile de finala, vineri, pe invingatoarea meciului dintre Lara Arruabarena din Spania si Laura Siegemund din Germania.