Irina Begu invinsa in finala de la Moscova

Jucatoarea Irina Begu a pierdut finala turneului WTA de la Moscova dupa un meci de doua ore si jumatate cu reprezentanta gazdelor Anastasia Pavlyuchenkova.

Begu s-a inclinat cu 4-6, 7-5, 1-6 la capatul unui meci in care adversara sa a gresit mai mult, dar a si fost mai agresiva in joc, reusind aproape de doua ori mai multe puncte direct castigatoare.

Dupa un set al doilea in care Begu a ridicat nivelul jocului si a dominat-o pe Pavlyuchenkova, oferindu-i acesteia putine sanse de a emite vreo pretentie, setul al treilea a fost unul fara istoric.

In pofida sfaturilor primite de la antrenorul ei, Adrian Cruciat, Begu nu a reusit sa se adune si sa treaca peste presiunea momentului. A fost un set la discretia Anastasiei Pavlyuchenkova si un 6-1 care nu mai lasa loc de niciun comentariu.

A fost a patra finala din cariera pentru Begu, jucatoare care ramane in palmares doar cu titlul cucerit in 2012 la Taskent (Uzbekistan).