Irina Begu ajunge in turul 3 la Miami Open unde are o adversara din top zece mondial

La primul meci oficial dupa mai bine de o luna, Irina Begu s-a calificat in turul 3 la Miami Open, turneu WTA Premier Mandatory dotat cu premii totale in valoare de 5.38 milioane de dolari.

Begu a intalnit-o pentru prima data in cariera pe cehoaica Tereza Smitkova si a avut nevoie de trei seturi pentru a o elimina pe aceasta, cu 5-7, 6-4, 6-4, la capatul unui meci de 2 ore si 15 minute.

Prezenta din oficiu in turul secund, Begu a dominat inceputul meciului si a condus la un moment dat cu 4-1, apropiindu-se apoi de inchiderea setului la 5-3.

O revenire nesperata a cehoaicei a facut ca aceasta sa intoarca rezultatul in favoarea ei la 6-5 si apoi sa termine primul set cu un break.

Begu nu si-a pierdut cumpatul si a revenit in urmatoarele doua seturi cu cate un break luat devreme si conservat pana la final, cand a obtinut o victorie muncita si pe deplin meritata.

In turul al 3-lea de la Miami Open jucatoarea noastra o intalneste pe poloneza Agnieszka Radwanska, a 7-a favorita, care a trecut tot joi de Anna Schmiedlova din Slovacia (6-4, 7-5), jucatoarea in fata careia Begu pierdea semifinala de la Rio de Janeiro, in ultimul sau meci pana la turneul din prezent.

Radwanska a castigat singura intalnire dintre cele doua disputata pana acum, in turul 2 de la Australian Open 2013, cu 6-3, 6-3.