Indian Wells

GAME cu GAME Simona Halep pana in semifinale la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Indian Wells dupa ce a invins-o in sferturile de finala pe Casey Dellacqua din Australia in doua seturi incheiate la doi si a jucat vineri noapte contra Agneskai Radwanska din Polonia.

FINAL Halep - Radwanska 3-6, 4-6

SET 2, 4-6 Halep nu gaseste lungul de linie dupa un retur bun si Radwanska are 30-15. Alte doua mingi de meci pentru poloneza, de aceasta data pe propriul serviciu. Meciul s-a incheiat dupa o minge trimisa afara de Halep. Punct final asadar pentru jucatoarea noastra la Indian Wells, unde Halep a atins faza semifinalelor si si-a asigurat locul 5 in clasamentul mondial.

SET 2, 4-5 Halep serveste pentru a ramane in meci, insa incepe cu o dubla eroare. Se ajunge la 30-30 si Halep o obliga pe Radwanska sa trimita afara. Poloneza nu intelege cum a gresit acea minge. Halep mai face un punct cadou si Radwanska are minge de meci la 76 de minute de la inceputul meciului. Halep salveaza prima minge si apoi inca o sansa de meci inainte de a s-si face rost de minge de 4-5. Halep supravietuieste dupa ce a salvat doua mingi de meci.

SET 2, 3-5 Al patrulea game consecutiv obtinut de Radwanska, iar increderea Simonei este foarte scazuta in acest moment.

SET 2, 3-4 Halep trimite in fileu la 30-30 si Radwanska are sansa de break. Primul serviciu intra, insa poloneza se agata de fiecare minge, trimite tot inapoi, iar Halep greseste. Din nou nu reuseste sa urce mingea peste plasa. Halep ajunge la 27 de puncte facute cadou oponentei sale.

STATISTICA: Halep ajunge la 25 erori nefortate, fata de cele doar 15 comise de Radwanska.

SET 2, 3-3 Radwanska leaga doua game-uri si egaleaza scorul dupa ce Halep a avut 3-1 la un moment si avantajul serviciului.

SET 2, 3-2 Halep incepe cu o dubla greseala, a treia in acest meci. Radwanska pune presiune pe Halep si o obliga sa comita o noua eroare nefortata. Poloneza face rebreak intr-un moment favorabil pentru Halep.

SET 2, 3-1 Halep inca nu si-a adunat jocul si continua sa comita erori nefortate in momentele importante ale game-urilor. Sunt puncte care o ajuta enorm pe poloneza. Halep are rabdare la minge de game pentru adversare, o plimba pe aceasta de la stanga la dreapta si invers, iar Radwanska greseste in cele din urma. Urmeaza un schimb foarte lung castigat de Halep dupa mai multe unghiur incredibile. Sansa de break pentru Halep, insa trimite in fileu dupa o urcare la plasa a polonezei. Halep mai face rost de o minge de break dupa un punct castigator, iar Radwanska trimite mult in afara terenului cu voleul din apropierea fileului. Break Simona Halep.

SET 2, 1-1 Radwanska isi castiga prea usor game-ul, iar Halep trebuie sa o puna mai mult la munca pe poloneza. Pana acum aceasta are initiativa si conduce ritmul jocului.

SET 2, 1-0 Un game fabulos reusit de Halep pe propriul serviciu. La 40-30 Radwanska s-a aflat intr-o defensiva de fier si a trimis inapoi tot, insa Halep a avut rabdare si a finalizat cu o scurta. Dupa reusita Halep a ridicat mana si arata increzatoare. Halep conduce in premiera in acest meci.

STATISTICA: Ambele jucatoare au servit la peste 70% in primul set, insa diferenta a fost facuta la numarul de erori nefortate (12-6).

04:15 Halep incepe la serviciu setul al doilea si pare decisa sa joace totul pe cartea atacului.

SET 1, 3-6 Radwanska serveste pentru castigarea primului set. Halep are nevoie de break, insa comite doua erori uriase si Radwanska are doua sanse de set. Rumoare in tribune la ultima ratare a Simonei, iar Radwanska incheie cu un as dupa 34 de minute de la primul serviciu.

SET 1, 3-5 Radwanska intoarce toate mingile in terenul Simonei si din acest punct de vedere Halep se afla in dificultate. Trebuie sa joace la limita si sa-si asume mai multe riscuri. Halep castiga game-ul si mentine presiunea pe adversara in economia acestui prim set.

SET 1, 2-5 Ce sansa rateaza Simona la 30-30 pe serviciul polonezei. Aceasta a atras-o pe Halep cu o minge la fileu si nu mult a lipsit ca favorita noastra sa trimita mingea peste. Radwanska serveste cu mingea a doua, se intra intr-un schimb prelungit si Halep trimite in fileu. Poloneza este la un singur game de castigarea primului set.

SET 1, 2-4 Dupa un inceput in care a avut picioarele grele si s-a deplasat cu dificultate pe teren, Halep da drumul la joc si loviturile incep sa intre. Trei puncte la rand pentru 2-4 si Halep isi castiga la zero game-ul de serviciu.

SET 1, 1-4 Halep salveaza o minge de 0-5 si izbuteste break-ul. Simona reduce din diferenta si castiga primul sau game contra serviciului adversarei.

SET 1, 0-4 Doua break-uri din doua sanse reusite de jucatoarea poloneza si Radwanska pune patru game-uri in doar 12 minute.

03:40 A inceput semifinala dintre Halep si Radwanska.

[news-105401]

FINAL Halep - Dellacqua 6-2, 6-2

SET 2, 6-2 Rabufnire de orgoliu din partea lui Dellacqua. Aceasta loveste puternic fiecare lovitura si face rost de doua mingi de break. Ambele sunt salvate de Halep care profita de erorile nefortate ale adversarei. Halep incheie cu un as si este in semifinale fara sa forteze.

SET 2, 5-2 Inca un break in dreptul lui Halep si jucatoarea noastra va servi pentru castigarea meciului si calificarea in semifinale.

SET 2, 4-2 Halep o prinde pe Dellacqua cu un rever in diagonala terenului si sportiva de la Antipozi nu mai reuseste sa retrimita peste fileu.

SET 2, 3-2 Dellacqua reduce din diferenta spre nemultumirea Simonei Halep, o jucatoare care cauta perfectiunea pe teren. Nimic nu-i scapa Simonei care nu de putine ori se cearta singura intre puncte atunci cand jocul nu-i functioneaza. Nu este cazul acum.

SET 2, 3-1 Halep dubleaza dupa break si se distanteaza pe tabela. De acum nu trebuie decat sa-si mentina serviciul pana la final. Toata presiunea apasa pe umeri lui Casey Dellacqua.

SET 2, 2-1 Trei mingi de break pentru Halep la scorul de 1-1 si echilibrul se rupe din nou devreme la fel ca in primul set. Halep controleaza disputa si este cu un pas in semifinale.

23:12 Incepe setul al doilea cu Dellacqua la serviciu.

SET 1, 6-2 Halep serveste pentru castigarea primului set si il castiga dupa un game la zero. Un prim set adjudecat in 32 de minute.

SET 1, 5-1 Alte doua mingi de break salvate de Halep. Dellacqua a avut punctul in mana la a doua incercare, dar a gresit cu dreapta trimitand in fileu. Sunt greseli care n-au cum sa nu lase urme asupra moralului jucatoarei din Australia. Halep castiga game-ul dupa ce mai salveaza o minge de break si se apropie la un singur game de castigarea primului set.

SET 1, 4-1 Dellacqua isi pierde concentrarea si greseste din ce in ce mai mult. Halep are alte doua sanse de break si acesta este obtinut.

SET 1, 3-1 Doua mingi de break salvate de Halep. Simona joaca totul pe cartea atacului si o impinge pe Dellacqua mult in spatele terenului. De doua ori mingea a cazut pe linie, insa totul iese bine pentru Halep. Doua lungimi acum in favoarea jucatoarei noastre.

SET 1, 2-1 Primele mingi de break pentru Halep. Doua la numar. Lovitura exploziva cu forehand-ul si Halep face break-ul devreme.

SET 1, 1-1 Halep isi castiga serviciul la 30 dupa ce a comis doua erori nefortate.

SET 1, 0-1 Lovituri puternice din partea lui Dellacqua si aceasta pune primul game pe tabela. Meciul este abia la inceput si nu trebuie sa ne facem niciun fel de problema.

22:38 Incepe meciul cu Dellaqua la serviciu.

22:36 Halep si Dellacqua sunt la incalzire.

22:03 Inca se joaca partida Raonic - Murray, aflata in setul decisiv. Dupa acest meci va incepe partida Simonei Haleo, probabil undeva in jurul orelor 22:30-22:45.

URMEAZA Simona Halep - Casey Dellacqua (Australia). Meciul are loc astazi dupa ora 22:00.

[news-105374]

FINAL Simona Halep - Eugenie Bouchard 6-2, 1-6, 6-4

SET 3, 6-4 Minge de meci pentru Halep pe serviciul advers. Halep urca la fileu si inchide meciul calificandu-se in sferturile de finala.

SET 3, 4-4 Lupta pana la capat Halep si nu cedeaza asa usor. Rebreak in dreptul jucatoarei noastre intr-un moment extrem de delicat al meciului.

SET 3, 3-4 Halep trimite afara cu reverul in lung de linie si Bouchard face break in clasicul game sapte.

SET 3, 2-2 Ce sansa a ratat aici Halep la minge de break. Au urmat doua puncte facute practic cadou adversarei, iar Halep se cearta singura aratand cu mana spre cap. Parca isi spune: "gandeste mai bine inainte de a lovi".

SET 3, 2-1 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu si Simona pare ca a trecut peste pierderea rapida a setului al doilea.

SET 3, 1-0 Halep revine la conducere unde nu s-a mai aflat din debutul setului al doilea.

STATISTICA: In setul secund procentajul lui Halep la primul serviciu a scazut la 53%, iar jucatoarea noastra a gresit mai mult decat Halep.

21:10 Halep incepe la serviciu setul decisiv.

SET 2, 1-6 Replica puternica din partea lui Bouchard. Aceasta egaleaza la seturi in 24 de minute de la inceputul setului al doilea. Avem asadar decisiv.

SET 2, 1-5 Halep isi pierde pentru a doua serviciul si pare deja resemnata cu pierderea setului al doilea.

SET 2, 1-4 Bouchard da drumul la lovituri, trimite de fiecare data foarte lung si o obliga pe Halep la o defensiva permanenta. Jucatoarea noastra are dificultati, insa un singur break face diferenta.

SET 2, 1-3 Trei puncte la rand pierdute de Halep si Bouchard are minge de break dupa ce a fost condusa cu 40-15. Halep urca apoi la fileu, se angajeaza intr-un duel scurt pe voleu si greseste. Bouchard face break si preia initiativa in acest set.

SET 2, 1-2 Halep scapa putin mingea afara dupa un rally pe diagonala terenului si Bouchard conduce in premiera.

SET 2, 1-1 Raspuns imediat din partea lui Bouchard care nu o mai lasa pe Halep sa se distanteze.

SET 2, 1-0 Break in debutul actului secund reusit de Halep.

STATISTICA: Bouchard a avut in primul set un procentaj de (atentie!) 38% la primul serviciu si a comis nu mai putin de 15 erori nefortate, fata de cele doar 7 contabilizate de Halep.

20:43 Incepe setul al doilea cu Bouchard la serviciu.

SET 1, 6-2 Doua mingi de set pentru Halep. Prima este ratata dupa ce forehand-ul iese putin afara. Halep nu mai scapa a doua oportunitate si inchide astfel primul act dupa 30 de minute.

SET 1, 5-1 Bouchard isi ia inapoi unul dintre break-uri. Scurt moment de relaxare din partea Simonei Halep inaintea liniei de sosire in acest prim set.

SET 1, 5-0 Senzational retur de serviciu din partea Simonei Halep la minge de break si Bouchard cedeaza pentru a treia oara pe propriul serviciu. Jucatoarea din Canada isi cheama antrenorul la banca pentru a pune la punct strategia celui de-al doilea set. In primul este greu de crezut ca va mai reusi ceva.

SET 1, 4-0 Minge de break salvata de Halep si un prim game greu pentru jucatoarea noastra. In cele din urma Simona isi castiga serviciul si se distanteaza la 4-0, insa Bouchard da semne de revenire.

SET 1, 3-0 Joc extrem de dezordonat din partea canadiencei, iar Halep profita din plin si face al doilea break.

SET 1, 2-0 Game alb reusit de Halep in primul game pe propriul serviciu.

SET 1, 1-0 Doua sanse de break pentru Halep, dupa ce Bouchard a comis doua erori nefortate. Si break-ul nu se lasa prea mult asteptat. Halep incepe cum nu se poate mai bine.

20:10 Incepe meciul cu Bouchard la serviciu.

Meciul va incepe in cateva minute. Cele doua jucatoare sunt la incalzire. In scaun arbitreaza o chinezoaica, Zhang Chuan.

[news-105331]

FINAL Simona Halep - Lucie Safarova 6-2, 4-6, 6-4

SET, 3, 6-4 Minge de meci pentru Halep. Safarova trimite afara si meciul se incheie cu victoria Simonei Halep. Un meci de mare lupta castigat de Halep dupa o ora si 58 de minute.

SET 3, 5-4 Halep isi castiga game-ul de serviciu la zero si se apropie la un singur game de calificarea in turul urmator.

SET 3, 4-4 Pentru a doua oara consecutiv Halep face re-break dupa ce a fost condusa cu 40-30 si Safarova a avut minge de 5-3.

SET 3, 3-4 Din nou break reusit de Safarova.

SET 3, 3-3 Ce raspuns din partea Simonei Halep! Break la zero si avem din nou egalitate.

SET 3, 2-3 Halep salveaza o minge de break, dar nu mai are ce face la a doua. Safarova este tot mai agresiva pe teren, urca la fileu si finalizeaza de sus. Break reusit de cehoaica. Momente dificile pentru Halep.

SET 3, 2-1 Partea buna este ca Halep continua sa ramana solida pe propriul serviciu.

SET 3, 1-1 Halep are sansa de a trimite game-ul in prelungiri cu mingea bine asezata pe lovitura de forehand, insa trimite in fileu. In primul set nu ar fi gresit o astfel de lovitura.

SET 3, 1-0 Halep isi castiga game-ul la 30, insa meciul este mai disputat ca oricand. Moralul cehoaicei este la cote inalte dupa castigarea setului secund.

STATISTICA: Safarova a avut un procentaj de 71% la primul serviciu in setul secund, in timp ce procentajul lui Halep a scazut la 56%.

21:30 Incepe setul decisiv su Halep la serviciu.

SET 2, 4-6 Setul secund ii revine lui Lucie Safarova, jucatoare care a ridicat incredibil de mult nivelul jocului in ultimele game-uri. Practic, de la acele doua mingi de break irosite de Halep la scorul de 4-4, jucatoarea noastra nu si-a mai regasit ritmul si a gresit tot mai mult.

SET 2, 4-5 Dificultati acum pentru Halep. Sansa de break pentru Safarova, anulata insa de jucatoarea noastra. Egalitate. Safarova face break-ul si are acum prima sansa la castigarea setului secund.

SET 2, 4-4 Halep pune presiune si are 40-15 pe serviciul cehoaicei. Doua mingi de break, de 5-3. Safarova revine si se redreseaza in extremis. A scapat-o aici Halep pe Safarova si rateaza o buna sansa de a se apropia de inchiderea meciului.

SET 2, 3-3 Safarova se agata de fiecare punct si o forteaza pe Halep sa greseasca. Setul ramane in echilibru, insa Simona trebuie sa mentina presiunea pe propriul serviciu pentru a incerca apoi break-ul decisiv.

SET 2, 2-1 Halep nu o lasa pe Safarova sa respire si ataca din toate pozitiile mentinand o presiune constanta asupra cehoaice care greseste pana la urma.

SET 2, 1-1 Foarte concentrata si autocritica Halep. Se cearta dupa un punct pierdut, chiar se loveste cu mana peste picior, semn ca este atenta la tot ce misca pe teren. Un semn pozitiv in pofida game-ului pierdut.

SET 2, 1-0 Sansa de break salvata de Halep dupa ce a revenit de la 0-30. Ca o mare campioana, Halep iese din dificultate si castiga game-ul. Un game care va lasa urme asupra moralului cehoaicei.

20:43 Incepe setul al doilea cu Halep la serviciu.

SET 1, 6-2 Punct senzational reusit de Halep din apropierea fileului in diagonala scurta a terenului. Safarova pare debusolata. Ataca nepregatit la fileu si trimite afara. 0-30, Halep la doua puncte de set. Vine o noua eroare nefortata din partea cehoaicei si Halep are trei mingi de set. Break la zero si Halep castiga primul set in 29 de minute.

SET 1, 5-2 Halep isi consolideaza serviciul si se apropie la un singura game de castigarea primului set.

SET 1, 4-2 Primele mingi de break pentru Halep in acest meci. Halep forteaza si pune presiune pe cehoaica. Aceasta recupereaza o minge cu serviciu as. Incredibil punct pierdut de Halep la minge de break. Jucatoarea noastra a crezut ca o minge primita de la Safarova a iesit afara, s-a oprit, dupa care punctul a continuat si Safarova a avut timp sa se redreseze ocupand o pozitie de ofensiva. Halep nu s-a pierdut cu firea si face in cele din urma break-ul cu un rever castigator in diagonala terenului.

SET 1, 3-2 Punct foarte spectaculos castigat de Halep dupa ce Safarova a incercat sa o surprinda cu o scurta la fileu. Halep a ajuns si a castigat punctul, dupa care a servit doi asi la rand si a castigat game-ul.

SET 1, 2-2 Meciul ramane in echilibru pana in acest punct. Fiecare dintre jucatoare a profitat de avantajul propriului serviciu.

SET 1, 1-1 Safarova isi castiga serviciul si Halep arata primele semne de neumultumire dupa ce a ratat o minge la 30-15 pentru cehoaica.

SET 1, 1-0 Un prim game obtinut fara probleme de Halep.

20:11 A inceput meciul cu Halep la serviciu.

20:05 Cele doua jucatoare au intrat la incalzire.

[news-105304]

FINAL Halep - Nara 6-2, 6-2

FINAL de meci. Halep debuteaza cu dreptul la Indian Wells si nu sta mai mult de o ora si 7 minute pe teren in meciul cu nipona Kurumi Nara.

SET 2, 5-2 Inca un break reusit de Halep si aceasta va servi pentru castigarea meciului, respectiv calificarea in turul 3 la Indian Wells.

SET 2, 4-2 Halep reuseste sa puna doua game-uri intre ea si Nara, jucatoare care nu trebuie scapata din mana si care lupta in continuare pentru fiecare punct.

SET 2, 3-2 Vine si al treilea break consecutiv reusit de Halep. Simona are nevoie acum de un game solid pe serviciul propriu pentru a rupe echilibru. Nara isi cheama antrenorul la banca.

SET 2, 2-2 Nara raspunde la randul sau cu un break. Este al patrulea consecutiv in acest inceput de set secund.

SET 2, 2-1 Halep pune lucrurile la punct si recupereaza break-ul cedat anterior.

SET 2, 1-1 Nara nu mai are ce pierde si se arunca total in ofensiva. Loveste fiecare minge de parca ar fi ultima pe care o joaca si o forteaza pe Halep sa greseasca. Re-break reusit de nipona.

SET 2, 1-0 Trei mingi de break pentru Halep in debutul setului al doilea. Nara pare depasita de situatie, lucru care nu poate decat sa ne bucure. Mingile curg in favoarea lui Halep, iar aceasta incepe cu un break.

STATISTICA: Halep a avut un procentaj de 72% la primul serviciu in setul inaugural si a reusit nu mai putin de 15 puncte direct castigatoare.

SET 1, 6-2 Primul set ii revine Simonei Halep in 35 de minute. Un prim act dominat categoric de favorita numarul 6 de la Indian Wells, care a strapuns de doua ori serviciul japonezei Nara, locul 47 mondial.

INFO: Un rezultat de pe tabloul masculin, unde Victor Hanescu l-a invins in primul tur pe francezul Stephane Robert, cu 7-5, 3-6, 6-4. Hanescu va juca in turul doi cu Novak Djokovic, al doilea favorit al turneului.

SET 1, 4-1 Primul game adjudecat de Nara, la 30, cu o lovitura castigatoare cu dreapta in lungul liniei. Halep a fost prinsa pe picior gresit, insa jucatoarea noastra pastreaza avansul de doua break-uri.

SET 1, 3-0 Halep profita de o noua sansa de break si se distanteaza pe tabela. Important este ca jucatoarea noastra a reusit sa-i taie elanul lui Nara inca din debut. Japoneza pare ca si-a epuizat deja toate armele din dotare.

SET 1, 2-0 Halep isi consolideaza break-ul, insa nu fara lupta. Nara este genul de jucatoare care se agata de orice minge si trimite inapoi tot, ca un zid.

SET 1, 1-0 Un prim game foarte lung, de aproape 7 minute. Nara a condus 30-0, Halep a revenit si a trimis jocul in prelungiri, unde a profitat de doua erori nefortate si a reusit break-ul.

1:57 Incepe meciul cu Nara la serviciu.

1:52 Halep si Nara sunt la incalzire. La Indian Wells este ora 15:52, iar soarele se pregateste sa se retraga. Cu toate acestea meciul va incepe pe lumina naturala.

1:43 S-a incheiat meciul cu victoria lui Gonzalez, 8-6 in tie-break-ul decisivului. Urmeaza pe terenul 4 de la Indian Wells disputa Halep contra Nara.

1:32 Disputa dintre Gonzalez si Mannarino a ajuns in tie-break in setul decisiv.

1:02 Meciul Simonei Halep va incepe in jumatate de ora. In prezent partida masculina programata pe terenul 4 se afla pe finalul setului decisiv.

Halep a avut primul tur liber la Indian Wells si va intra in competitie direct in turul al doilea contra japonezei Kurumi Nara, o jucatoare clasata pe locul 47 WTA.

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit niciodata pana acum in circuitul mondial profesionist.

Pana la meciul lui Halep alte doua jucatoare din Romania au intrat in competitia de la Indian Wells.