Halep o demoleaza pe Venus Williams

Sursă foto: twitter.com/couperogers

Simona Halep n-a avut nicio emotie cu Venus Williams la Montreal si s-a calificat in sferturile de finala. Ea a reusit sa duca la capat cu bine doua partide in aceeasi zi.

Jucatoarea din tara noastra s-a impus cu 6-2, 6-2 intr-un meci de o ora si 12 minute.

In aceeasi zi, Halep revenise de la 2-4 in setul decisiv si o invinsese pe edge Anastasia Pavlyuchenkova dupa un meci de 3 ore si 7minute, 7-6 (9), 4-6, 7-5, in timp c  Williams o eliminase pe Sorana Cirstea intr-o ora si 30 de minute, 7-6 (4), 6-4.

Venus conducea cu 3-1 la general inaintea meciului de joi noapte. Pentru Halep a fost a doua victorie obtinuta in aceeasi zi la Montreal.

Cu genunchiul bandajat, Venus s-a chinuit in meci, iar Halep a profitat la maximum. „Nu este usor sa joci cu surorile Williams. Chiar daca Venus a fost accidentata am stiut ca trebuie sa raman concentrata la fiecare minge si pana la final. Sunt fericita sa fiu in sferturile de finala acum”, a declarat Simona la finalul partidei.

Este al patrula sfert de finala consecutiv pentru Halep la Rogers Cup. A jucat finala in 2015, a castigat turneul in 2016 cu Keys si a fost eliminata in semifinale in 2017 de Svitolina.

Halep o va intalni pe Caroline Garcia, vineri noaptea, de la 1:30, intr-un meci din sferturile de finala. Ea o conduce cu 4-1 in meciurile directe, eliminand-o in sferturile de finala de anul trecut de la Rogers Cup cu 6-4 6-2. Singura victorie a lui Garcia a fost in octombrie trecut, un 6-4 7-6 in finala turneului Premier Mandatory de la Beijing.

Garcia a invins-o pe Maria Sharapova in turul 3.