Final de drum pentru Sorana Cirstea la Madrid

Jucatoarea Sorana Cirstea a ratat, joi seara, calificarea in semifinalele turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid, fiind invinsa in trei seturi de slovaca Dominika Cibulkova, cea care in primul tur o elimina pe principala favorita Agnieszka Radwanska. Pentru Cibulkova este al treilea meci din cele patru disputate in aceasta saptamana in care castiga de la set pierdut.

Fosta semifinalista la Australian Open, Cibulkova a castigat in doua ore si sase minute, cu 4-6, 6-3, 6-3, un meci pe care a inceput sa-l domine incepand cu setul al doilea.

Primul act i-a revenit Soranei Cirstea la adapostul unui break luat devreme in game-ul trei, break care a fost pastrat cu un serviciu foarte bun pana la finalul setului.

Echilibrul s-a mentinut in setul al doilea, desi Cibulkova a ridicat nivelul jocului si a devenit mult mai agresiva decat in prima parte. Dupa cateva game-uri la limita, Cirstea si-a pierdut serviciul si slovaca se distanta decisiv la 5-3.

Decisivul a inceput cu un break de fiecare parte, iar echilibrul s-a rupt in game-ul al treilea, unul in care Cirstea a ratat la serviciu doua sanse de 2-1. Cibulkova a facut break si s-a distantat apoi la 5-1 dupa un al doilea break.

Cirstea nu a cedat fara lupta si a revenit la 3-5 in urma a doua game-uri la zero, printre care si un break, dar avea sa-si mai piarda o data serviciul in chiar ultimul game.

A fost a patra infrangere suferita de Cirstea in cinci meciuri contra Dominikai Cibulkova, jucatoare care o va intalni pentru un loc in finala pe Louisa Chirco din Statele Unite, jucatoare venita din calificari.

GAME cu GAME

19:16 (3-6) Final de meci, cu Cibulkova invingatoare. Cirstea se opreste in sferturi la Madrid, onorand invitatia primita din partea organizatorilor.

19:12 (3-5) Doua game-uri la rand castigate de Cirstea, ambele la zero, ceea ce inseamna adjudecarea ultimelor opt puncte. Mai ramane un singur break diferenta.

18:59 (1-4) Cibulkova este pe tot terenul si obtine un al doilea break in acest decisiv. Un rever in forta care nu-i lasa nicio sansa de reactie Soranei Cirstea.

18:51 (1-2) Ce sansa rateaza Cirstea in acest game! A condus cu 40-15, insa Cibulkova reuseste break-ul dupa trei puncte castigate la rand.

18:45 (1-1) Reactie de orgoliu din partea Soranei, iar aceasta isi ia break-ul inapoi. Gest de frustrare din partea adversarei care se vede probabil defiland in acest set.

18:43 (0-1) Scurta senzationala pusa de Cibulkova la minge de break. Foarte mult sange rece din partea slovacei.

18:37 (3-6) Cibulkova trimite meciul in setul decisiv dupa un game solid pe propriul serviciu.

18:34 (3-5) Pana la urma inevitabilul se produce si Cirstea isi pierde serviciul intr-un moment cum nu se poate mai rau. Cibulkova urmeaza la serviciu pentru a trimite meciul in decisiv.

18:26 (3-4) Cibulkova isi castiga foarte usor game-ul de serviciu, la zero. Cirstea nu mai gaseste mijloacele prin care sa puna probleme la retur. Cel putin in aceasta faza a meciului.

18:23 (3-3) Cirstea traieste periculos in acest set al doilea. O noua minge de break salvata de jucatoarea noastra cu primul serviciu. Cibulkova a mizat totul pentru un retur castigator, insa din fericire pentru Sorana mingea a iesit afara.

18:03 (1-1) Game extrem de important castigat de Cirstea pe propriul serviciu. Aceasta a salvat mai multe mingi de break si nu i-a permis adversarei sa se distanteze.

17:53 (6-4) Serviciu pe linie pus de Cirstea si aceasta are doua mingi de set. Prima minge o ajuta pe Sorana si adversara returneaza afara. Set!

17:46 (5-4) O prima minge de set ratata de Cirstea la primire. Cibulkova trimite pe linie si anuleaza sansa jucatoarei noastre. Slovaca ramane in set, dar Cirstea urmeaza la serviciu.

17:37 (4-3) Raspunde si Cibulkova cu un game de serviciu la zero. Au fost trei retururi consecutive ratate de Cirstea. Aceasta il cheama pe antrenorul Marius Comanescu la banca.

17:35 (4-2) Chiar daca primul serviciu nu-i functioneaza cum ar trebui, Cirstea ramane imbatabila si castiga din nou la zero.

17:27 (3-1) Game la zero pentru Sorana pe propriul serviciu. Break consolidat intr-un inceput dominat de jucatoarea noastra.

17:24 (2-1) Dubla greseala comisa de Cibulkova la minge de break si jucatoarea noastra preia conducerea.

17:21 (1-1) Cirstea egaleaza scorul dupa ce a salvat minge de break.

17:12 (0-1) A inceput meciul cu Cibulkova la serviciu. Acesta se distanteaza rapid la 40-0 si castiga game-ul fara probleme.

INFO: Este a 5-a intalnire intre Cirstea si Cibulkova. Jucatoarea din Slovacia conduce cu 3-1, iar ultima intalnire dateaza de la Stanford din 2013.