Billie Jean King Cup

Sorana Cirstea o invinge pe Ana Ivanovic si aduce primul punct Romaniei

Victorie de rasunet obtinuta de Sorana Cirstea, numarul doi din echipa de Fed Cup a Romaniei, in fata fostei ldiere mondiale Ana Ivanovic.

Cirstea a castigat in trei seturi, cu 3-6, 6-1, 6-2 la capatul unui meci intins pe durata a aproape doua ore.

Pentru Cirstea este primul succes in fata bunei sale prietene din circuitul mondial.

Emotia primului joc in fata suporterilor proprii si-a pus amprenta asupra jocului Soranei in debutul confruntarii si Ivanovic s-a distantat rapid la 3-0 cu break.

Cirstea a recuperat break-ul, dar in loc de 3-3 scorul a devenit 4-2 si apoi 5-2 in favoarea sarboaicei, jucatoarea noastra nereusind sa-si gaseasca ritmul.

Dupa un prim set pierdut in 44 de minute, Cirstea a ridicat nivelul jocului in actul al doilea si s-a impus fara istoric in doar 24 de minute cu un 6-1 categoric.

Decisivul a inceput in nota de dominare a Anei Ivanovic, care a pus repede doua game-uri in dreptul sau printre acestea si un break. Din acel moment pe teren a existat o singura jucatoare, iar aceasta s-a numit Sorana Cirstea.

Sase game-uri la rand a obtinut fosta sfert-finalista de la Roland Garros si victoria a fost a ei, prima din cariera in fata Anei Ivanovic.

Romania conduce Serbia cu 1-0 dupa un meci pe care, sa recunoastem, Sorana Cirstea l-a inceput cu sansa a doua.