Billie Jean King Cup

Monica Niculescu, victorie uriasa cu Petra Kvitova in Fed Cup

Romania a egalat Cehia la Fed Cup dupa al doilea meci de simplu in care Monica Niculescu a invins-o pe lidera Cehiei, Petra Kvitova. Pentru Niculescu este prima victorie in fata unei jucatoare de top 10 mondial in ultimii patru ani.

Desi pornea cu sansa a doua, Niculescu a izbutit o victorie muncita, cu 6-3, 6-4, dupa 109 de minute.

Doar 12 erori nefortate a comis Niculescu de-a lungul unui meci in care Kvitova a gresit mult mai mult (46 de erori neprovocate).

Un break obtinut de Niculescu la 2-1 dupa o dubla eroare comisa de Kvitova a rupt echilibrul devreme in primul set.

Niculescu a salvat apoi doua mingi de break la 4-2, dupa care in jocul urmator a penetrat din nou defensiva adversarei si s-a distantat la 5-2 cu al doilea break.

Kvitova a recuperat un break, dupa ce Niculescu nu a concretizat niciuna dintre cele doua mingi de set, dar in jocul urmator a inchis setul cu un break la zero.

Setul al doilea a stat sub semnul echilibrului pana la 5-4, cand Niculescu a fructificat prima dintre cele doua mingi de set avute.

"Ma simt excelent. Datorita publicului am castigat acest meci. Am incercat sa pun cat mai multe mingi in teren, sa fac jocul mecu. Am luptat, am crezut in victorie si mi-a iesit", a declarat Niculescu la Dolce Sport.

Romania si Cehia reiau intalnirea duminica de la ora 13:00 cu celelalte doua meciuri de simplu si, daca va fi cazul, cu partida decisiva de dublu.

Asa am trait meciul

SET 2, 6-4 Doua mingi de meci pentru Niculescu si partida se incheie dupa ce Kvitova trimite in fileu.

SET 2, 5-4 Niculescu isi castiga game-ul de serviciu si se apropie la un singur joc de castigarea meciului. Kvitova urmeaza la serviciu.

SET 2, 4-4 Echilibrul se pastreaza in acest set, desi Niculescu este jucatoarea care are mai mult initiativa.

SET 2, 2-1 Scurta senzationala pusa de Niculescu la avantaj pentru ea pe propriul serviciu intr-un game in care slatineanca noastra a servit si un as.

SET 2, 1-1 Niculescu raspunde imediat cu un break la zero.

SET 2, 0-1 Kvitova incepe cu un break setul secund.

SET 1, 6-3 Niculescu inchide setul inaugural cu un break la zero. Impresionant, Monica!

SET 1, 5-3 Doua mingi de set ratate de Niculescu pe propriul serviciu. Un nou game lung adjudecat de Kvitova dupa un retur norocos. Cehoaica recupereaza unul dintre break-uri.

SET 1, 5-2 Break Niculescu, al doilea in acest set. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-2 Doua mingi de break salvate de Niculescu in acest game.

SET 1, 3-2 Un game foarte lung pe serviciul cehoaicei, cu numeroase mingi de break ratate de Niculescu. In cele din urma Kvitova castiga game-ul dupa aproape un sfert de ora.

SET 1, 3-1 Game la zero castigat de Niculescu pe propriul serviciu.

SET 1, 2-1 Dubla greseala comisa de Kvitova la minge de break pentru Niculescu. Jucatoarea noastra trece in premiera la conducere.

SET 1, 1-1 Niculescu raspunde cu un game obtinut prin intermediul unui serviciu as.

SET 1, 0-1 Un prim game foarte lung pe serviciul cehoaicei.

16:09 Incepe meciul al doilea, cu Petra Kvitova la serviciu.

16:05 Jucatoarele au iesit la incalzire.