Billie Jean King Cup

Fed Cup, Canada-Romania 1-2: Andreea Mitu o invinge pe Eugenie Bouchard in primul sau meci la Fed Cup

La primul sau meci pentru Romania in Fed Cup, jucatoarea Andreea Mitu a reusit surpriza si a invins-o pe Eugenie Bouchard, numarul 7 mondial, cu 4-6, 6-4, 6-1.

In urma acestui rezultat echipa Romaniei a preluat conducerea in meciul de la Montreal care conteaza pentru calificarea in Grupa Mondiala a Fed Cup.

Bouchard s-a desprins la 4-2 in primul set, dar Mitu a aratat inca de atunci ca are forta sa joace de la egal la egal cu cea care in 2014 uimea lumea tenisului si ajungea pana in finala la Wimbledon.

Mitu a egalat la patru, dar n-a avut constanta in a-si mentine serviciul, pierzand primul set practic pe propriile greseli.

In actul al doilea jucatoarea noastra a intrat mult mai decisa in joc si a preluat initiativa devreme, cu break.

A fost 2-0 pentru Mitu, dar Bouchard a revenit si a restabili egalitatea dupa patru game-uri. S-a mers apoi cap la cap pana la 4-4, cand jucatoarea noastra a castigat din nou contra serviciului.

Mitu trimitea meciul in decisiv din a doua incercare, iar in setul final a dominat-o categoric pe Bouchard, o jucatoare fara orizont pe teren.

Un 6-1 sec si la final au fost lacrimi de bucurie si emotie pentru Andreea Mitu, o jucatoare care bate la portile afirmarii in tenisul mondial si care in 2015 are mari sanse sa urce considerabil in clasamentul mondial.

Alexandra Dulgheru are sansa sa inchida partida cu Canada dupa meciul patru in care o va intalni pe Francoise Abanda.