Emma Raducanu in sferturi la Transylvania Open

Sportiva britanica a eliminat-o, joi, in optimile de finala pe Ana Bogdan din tara noastra la capatul unui meci de doua seturi, cu 6-3, 6-4.

Emma Raducanu a inceput greoi meciul, cu trei mingi de break salvate in chiar game-ul inaugural.

Si-a venit repede in fire printr-un break la zero, dupa care a zburdat la 3-0 pe tabela lasandu-i un singur punct lui Bogdan.

Jucatoarea originara din Sinaia a reactionat cu un game adjudecat la zero pe propriul serviciu.

Pana la finalul primului set Raducanu a controlat jocul, fara sa-i mai ofere adversarei vreo oportunitate de break.

Raducanu a pus capat setului inaugural printr-un game la zero pe propriul serviciu.

Un prim set in care Ana Bogdan a comis trei duble erori si in care a avut un procentaj de reusita de doar 14% la la prima minge de serviciu a adversarei.

Actul secund a debutat cu break obtinut de Emma Raducanu.

Aceasta s-a distantat la 2-0, dar Bogdan s-a redresat rapid si a egalat scorul (2-2) in urma primului sau break din meci.

Moment important la 2-2, cu Bogdan care a trecut in fata pe tabela nu inainte de a fi salvat o minge de break.

Pentru prima data in meci Ana Bogdan o conducea pe Emma Raducanu dupa o serie de trei jocuri la rand.

Raducanu a revenit la conducere dupa un game extrem de disputat pe serviciul lui Bogdan, la 3-3. Asadar, break in clasicul game sapte pentru campioana de la US Open.

Un break dublat de Raducanu cu game solid de serviciu prin care se apropia de victorie (5-3).

Raducanu a inchis partida la 6-4 dupa al doilea set.

Jucatoarea britanica se califica astfel intre primele opt jucatoare la Transylvania Open si o va intalni pe ucraineanca Marta Kostyuk, a sasea favorita, pentru un loc in semifinale.