Cupa Davis

Record de durata pentru un meci din Cupa Davis

Argentinianul Leonardo Mayer si brazilianul Joao Souza au stabilit, duminica, un nou record de durata pentru un meci din Cupa Davis.

Cei doi au jucat nu mai putin de 6 ore si 42 de minute, in cele din urma Mayer aducand victoria pentru Argentina, cu 7-6 (4), 7-6 (5), 5-7, 5-7, 15-13.

Numai setul decisiv a avut o intindere de doua ore si jumatate. Din aceasta cauza, meciul cinci, decisiv la scorul de 2-2 la general, programat intre Federico Delbonis si Thomaz Bellucci, se va disputa luni.

Recordul de durata pentru un meci de Cupa Davis pana la meciul dintre Mayer si Souza data din 1982, cand americanul John McEnroe il invingea pe suedezul Mats Wilander in 6 ore si 22 de minute.

Meciul dintre Argentina si Brazilia conteaza pentru calificarea in sferturile Grupei Mondiale.