Cupa Davis

GAME cu GAME Cupa Davis, Romania-Suedia 3-1. Victorie, Romania!

Onlinesport.ro a transmis vineri, sambata si duminica, daca mai este cazul, intalnirile de simplu si dublu din cadrul meciului de Cupa Davis dintre Romania si Suedia, meci care conteaza pentru ramanerea in Grupa I a Zonei Euro-Africane.

FINAL Adrian Ungur - Elias Ymer 3-6, 6-4, 7-6 (7-4), 6-3

14:37 A patra minge de meci este cu noroc si Ungur inchide partida cu o scurta senzationala. Romania conduce Suedia, cu 3-1, si castiga meciul la general ramanand in Grupa I a Zonei Euro-Africane.

14:31 Trei mingi de meci Ungur. Suedezul serveste insa foarte bine si salveaza cele trei sanse de meci ale lui Ungur.

14:29 Ungur isi castiga game-ul de serviciu si se distanteaza la un singur game de castigarea meciului (5-3).

14:24 Break Ungur dupa ce Ymer a dat semne ca cedeaza initiativa. Dreapta suedezului a iesit afara si Ungur se poate distanta decisiv (4-3).

13:58 La doua ore si jumatate de la primul serviciu, Ungur preia conducerea pe tabela la seturi (2-1) dupa un tie-break in care a condus cu 3-1, apoi a fost condus cu 4-3. Din acel punct au urmat patru puncte la rand pentru jucatorul nostru, dintre care trei facute cadou de Ymer.

13:57 Trei mingi la rand trimise de Ymer in fileu si Ungur are 6-4 de la 3-4. Doua sanse de set, iar Ymer da cu racheta de pamant.

13:49 Ymer face un pic de circ la o minge data out de arbitrul de linie. Centralul coboara rapid din scaun si confirma mingea afara. Este punctul lui Adi Ungur (2-0 in tie-break).

13:47 Avem tie-break pentru deciderea acestui set al treilea. Niciun break in acest set (6-6).

13:35 Serviciul functioneaza din ce in ce mai bine pentru Ungur. Este 5-4 in favoarea lui Adrian, iar Ymer are din nou presiune pentru a ramane in set.

13:32 Ymer raspunde cu un game alb la randu-i (4-4).

13:29 Game alb pentru Ungur cu un lob spectaculos la 40-0. Multa incredere pentru Ungur in aceasta perioada a meciului. Jucatorul nostru incepe sa-l domine si mental pe adversarul sau (4-3).

13:04 Incepe setul trei cu Ungur la serviciu.

13:01 Minge de set ratata de Ungur la 5-4 pe serviciul advers. Game-ul continua si Ymer trimite prea lung. O noua sansa de set pentru Ungur si acesta egaleaza situatia la seturi cu un rever spectaculos in lungul liniei. Minunata lovitura si de acum practic meciul se reduce la cel mai bun din trei seturi.

12:55 Inca un game la zero reusit de Ungur (5-4). Ymer va servi sub o mare presiune pentru a ramane in acest set al doilea.

12:42 Ungur isi castiga la zero game-ul de serviciu si revine in avantaj (3-2).

12:36 Game Ungur si jucatorul nostru conduce in premiera in acest meci (2-1). Nu este deloc usor cu acest Ymer, dar Ungur are forta si resursele necesare pentru a castiga aceasta partida.

12:32 Scurta senzationala pusa de Ungur la minge de break (1-1) si Ymer nu o mai ajunge. Punct senzational urmarit cu respiratia taiata.

12:27 Ungur isi ia inapoi break-ul, insa ramane in continuare nemultumit de tensiunea rachetelor sale.

12:24 Suedezul Ymer incepe setul al doilea cu break. A fost un game lung pe serviciul lui Ungur, un game in care acesta s-a chinuit din greu sa treaca in avantaj. Simona Halep isi face aparitia in tribuna de la Arenele BNR si o parte a publicului ii scandeaza numele.

12:15 Primul set ii revine lui Ymer, cu 6-3, dupa ce Ungur salvase primele doua mingi de set. Partea buna dupa acest act este ca Ungur a ridicat nivelul jocului dupa acel inceput extrem de slab. Nimic nu este inca pierdut si meciul este inca deschis oricarui rezultat.

12:10 Ungur face un punct castigator cu lovitura de dreapta din spatele terenului si este al treilea game la rand obtinut de jucatorul nostru (3-5). Ymer serveste cu presiunea pe umeri. Un singur break mai face diferenta.

12:03 Break de moral reusit acum de Ungur (2-5). Punctele incep sa se lege pentru jucatorul nostru. Andrei Pavel incearca sa-l linisteasca pe Ungur in pauza dintre jocuri.

12:01 Ungur castiga primul sau game in acest meci dupa un joc extrem de lung (1-5).

11:51 Ymer se distanteaza la 5-0 intr-un prim set de necrezut pentru Ungur. Un set pe care jucatorul nostru trebuie sa-l dea uitarii rapid.

11:48 Inca un break cedat de Ungur. Acesta schimba racheta mai mult ca un gest reflex pentru a da vina pentru ceva (0-4).

11:42 Ungur debuteaza ezitant. Dupa un prim game alb facut de suedez pe propriul sau serviciu, Ungur are probleme si cedeaza break-ul pe mana lui.

11:37 Incepe meciul dintre Ungur si Ymer cu suedezul la serviciu.

[news-109349]

FINAL Tecau/Mergea - Arvidsson/Brunstrom 7-6 (7-2), 7-6 (7-5), 6-3

16:05 Victorie Romania!!! Tecau si Mergea castiga meciul de dublu in minimum de seturi, iar Romania conduce Suedia, cu 2-1, inaintea ultimelor doua meciuri de simplu programate duminica de la ora 11:30.

16:04 Trei mingi de meci pentru Romania (40-0). Mergea rateaza un smash, dar pastram doua mingi de meci.

16:03 Romania face break si Tecau serveste la 5-3 pentru castigarea meciului.

15:58 Game foarte important castigat pe serviciul lui Mergea. Suedezii au avut 30-0, insa perechea noastra a intors spectaculos rezultatul. Mergea gasit doua lovituri senzationale in diagonala terenului si Romania are din nou un game in fata (4-3).

15:20 Retur de senzatie gasit de Tecau pe serviciul doi al lui Brunstrom. Setul doi revine tot baietilor nostri. De un singur set mai avem nevoie pentru a prelua conducerea la general.

15:12 Ajungem la tie-break si in acest set al doilea (6-6). Doua ore de la primul serviciu.

14:47 Doua mingi de break salvate de suedezi cu serviciul (40-40). Andrei Pavel intervine si cere socoteala arbitrului din scaun pentru un presupus net. In cele din urma Brunstrom isi face serviciul de la 15-40.

14:42 Joc alb si pe serviciul lui Mergea. Incepem sa ne castigam cu usurinta game-urile de serviciu (3-3).

14:31 Game la zero castigat pe serviciul lui Tecau. Romania revine pe tabela (2-2).

14:29 Revenim rapid cu re-break (1-2). Sa nu uitam ca suedezii au avut 2-0 si in debutul primului set. Serveste Tecau.

14:24 Mergea isi pierde pentru prima data serviciul in acest meci. Break Suedia (0-2) si oaspetii nostri arata multa incredere in acest moment al meciului.

14:15 Incepe setul doi cu Suedia la serviciu.

14:10 Dupa fix o ora de la primul serviciu echipa noastra castiga primul set, un prim act in care au revenit de doua ori, mai intai de la 0-2 si apoi de la 2-4, pentru a conduce in premiera la 5-4.

14:04 Mingea trimisa de Tecau iese de putin afara si avem tie-break pentru acest prim set (6-6).

13:47 Tecau isi castiga pentru prima data serviciul in acest meci. Romania conduce in premiera (5-4) si suedezii au serviciul sub o mare presiune.

13:43 Un game extraordinar castigat de Tecau si Mergea. Suedezii au avut 40-15, dar ai nostri au pus doua retururi bine plasate in terenul advers obligandu-i pe Arvidsson si Brunstrom sa greseasca (4-4). Tecau revine la serviciu, a treia oara in set.

13:35 Suedia se desprinde din nou pe tabela la doua lungimi (2-4). Setul inca nu este jucat si baietii nostri au aratat ca pot reveni. Mergea la serviciu.

13:31 Bronstrom gaseste un retur castigator si Tecau pierde a doua oara consecutiv propriul serviciu. Break Suedia si nordicii revin in avantaj (2-3).

13:26 Tecau si Mergea recupereaza break-ul pierdut anterior si Tecau urmeaza la serviciu (2-2).

13:19 Romania obtine primul game in acest meci pe serviciul lui Mergea.

13:13 Suedezii incep cu un break si apar primele incurajari mai puternice din randul spectatorilor.

13:11 Incepe meciul cu Tecau la serviciu.

13:02 Cele doua perechi incep incalzirea. Sensibil mai multi spectatori in tribunele Arenei Centrale comparativ cu prima zi.

13:01 Bun regasit prieteni ai tenisului. In minutele si orele urmatoare suntem conectati la meciul de dublu din cadrul confruntarii Romania-Suedia.

[news-109335]

FINAL Marius Copil-Elias Ymer 6-2, 6-3, 6-2

16:35 Dubla greseala comisa de Copil la minge de meci. Jucatorul nostru mentine presiunea asupra adversarului si inchide meciul in acest game.

16:24 Copil scoate din arsenalul sau de lovituri o scurta extraordinara si ingroapa mingea in terenul advers la 40-30. Copil are 5-1 pe tabela in setul al treilea, 2-0 la seturi si din acest punct deznodamantul nu poate fi decat unul. Victorie Romania.

16:19 O noua sansa de break pentru Copil la 3-1 pentru el in setul al treilea. Un nou break ar insemna apropierea si mai mult de victorie. Si break-ul se produce dupa ce Ymer s-a aparat senzational la atacurile dezlantuite ale lui Copil (4-1 in setul 3).

16:09 Copil isi consolideaza break-ul obtinut anterior (2-0) si de acum se poate gandi serios la inchiderea meciului in acest set trei. Ar fi ideal.

16:00 Incepe setul al treilea cu Ymer la serviciu. Copil are sansa de break inca din debut si profita de aceasta dupa un atac lung. Ymer trimite in afara terenului. Break Copil.

15:55 Si setul al doilea ii revine lui Copil, scor 6-3, la capatul unui joc controlat de tenismenul nostru. Copil la un singur set de victorie.

15:51 Copil serveste pentru doua seturi la zero cand are 5-3 pe tabela.

15:34 O noua eroare nefortata cu dreapta din partea lui Ymer si Copil se distanteaza cu break in acest set al doilea (3-1).

15:14 Ymer isi pierde serviciul si practic ii ofera pe tava primul set lui Copil. Dupa aceasta solicita dreptul de a merge la vestiar alaturi de antrenorul sau. In mod normal acest meci n-ar trebui sa dureze mai mult de trei seturi.

15:10 Copil ramane solid pe propriul serviciu si-l tine la respect pe Ymer, un adversar modest, sa recunoastem (5-2).

15:06 Ymer scapa cu bine dintr-un game foarte complicat pentru el. Copil a ratat, din pacate pentru noi, mai multe mingi de break care l-ar fi dus la 5-1. Asa este 4-2 si ramane in singur break sa faca diferenta.

14:58 Copil isi castiga rapid game-ul de serviciu si se distanteaza la un 4-1 care ne ofera mai multa liniste in acest debut de partida. Romania are nevoie sa incheie la egalitate prima zi a meciului cu Suedia.

14:56 Primul break al meciului este obtinut de Copil pe o eroare cu dreapta comisa de suedez (3-1).

14:44 Incepe meciul cu Marius Copil la serviciu. De cealalta parte a fileului este Elias Ymer, un jucator suedez de origine etiopiana clasat pe locul 242 mondial.

[news-109334]

FINAL Adrian Ungur-Christian Lindell 5-7, 6-7 (2-7), 4-6

14:10 Final de meci. Lindell produce surpriza si-l invinge in trei seturi pe Ungur in partida inaugurala a meciului Romania-Suedia.

14:07 Lindell serveste la 5-4 pentru castigarea meciului.

14:00 Patru game-uri la rand obtinute de Lindell si cu un break acesta trece in fata lui Ungur avand prima sansa la victorie (3-4).

13:52 Lindell isi ia inapoi break-ul pierdut anterior si reduce din avantajul lui Ungur (3-2).

13:43 Break reusit de Ungur dupa un game foarte lung pe serviciul suedezului (2-0).

13:33 Ungur deschide setul al treilea cu un game alb (1-0).

13:26 Un tie-break in care Ungur n-a avut nicio sansa. Lindell inchide actul secund cu un as dupa alte 51 de minute si Suedia are 2-0 la seturi in acest meci inaugural. Pentru Ungur nu mai sunt foarte multe optiuni. Victorie intr-un set cinci decisiv sau infrangere.

13:18 Ungur serveste primul as la 40-30 si 5-6. Nici ca se putea un moment mai bun. Setul doi intra in tie-break.

13:15 Trei game-uri la rand in dreptul lui Lindell si acesta trece in avantaj (5-6).

13:10 Doua sanse de break salvate de Ungur la 5-4. Suedezul profita de o minge mai scurta trimisa de Ungur si are din nou sansa de break. Astfel, in loc de set in dreptul lui Ungur scorul se strange din nou (5-5).

13:00 Ungur schimba tactica si il plimba pe Lindell pe tot terenul. Jucatorul nostru are 5-3 si se afla la un singur game de 1-1 la seturi.

12:46 Pentru prima data in acest meci Ungur se desprinde la doua lungimi pe tabela (3-1). Serveste Lindell cu mingi noi.

12:40 Ungur obtine break-ul cu o lovitura spectaculoasa cu reverul in lungul liniei. Un joc de asteptare, calculat din partea tenismenului nostru (2-1).

12:33 Incepe setul secund cu Lindell la serviciu.

12:28 Break la zero reusit de Lindell cand Ungur trebuia sa ramana in set si astfel primul act ii revine suedezului cu 7-5. Sa nu uitam ca Ungur a avut sanse de 4-2.

12:21 Ungur castiga un game urias si egaleaza scorul (5-5), dupa ce a salvat doua mingi de set.

12:16 Lindell a avut minge de set. Ungur a tinut insa bine mingea in teren si l-a obligat practic pe suedez sa trimita in fileu.

12:08 Sansa de break irosita de Ungur la 4-4. Ce bun ar fi acum un break. Ungur a mai avut o minge de break, dar suedezul si-a pastrat sangele rece reusind sa revina in avantaj (4-5). Acum presiunea va fi pe umerii lui Ungur.

12:04 Egalitate la patru in acest prim set dupa un game solid reusit de Ungur pe propriul serviciu.

11:58 Ungur revine de la 15-40 in game-ul de serviciu, dar nu are ce face in fata unui forehand castigator gasit de Lindell in diagonala terenului. Jucatorul nostru a avut minge de 4-2, dar din pacate a ratat aceasta sansa. Scorul redevine egal dupa primele sase game-uri, insa jocul suedezului arata fisuri de care Ungur cu experienta lui superioara poate profita.

11:50 Prima minge de break pentru Ungur in acest meci. Lindell trimite putin afara cu forehand-ul si dintr-o data jocul solid din debut al suedezuli se rupe ca prin farmec (3-2).

11:45 Ungur raspunde si el cu un game la zero. Avea nevoie de acest mesaj pe care i l-a transmis suedezului (2-2).

11:42 Lindell castiga al doilea game consecutiv la zero pe propriul serviciu. Un jucator foarte precis pana acum acest Lindell, sa nu uitam, un debutant in Cupa Davis.

11:40 Un prim game dificil pentru Ungur. S-a jucat strans pana la 30-30 cand jucatorul nostru a agatat cu sansa la fileu o lovitura de trecere a suedezului si apoi a fost ajutat de banda fileului sa inchida game-ul.

11:36 Suedezul castiga la zero primul sau game de serviciu. A servit si primul sau as la 40-0. De vazut raspunsul lui Ungur.

11:35 Incepe meciul cu Lindell la serviciu.

11:30 Ungur ocupa la aceasta ora locul 134 in clasamentul mondial, in timp ce adversarul sau, Christian Lindell (22 ani), se afla pe pozitia 256 ATP.

11:28 A inceput incalzirea celor doi, Ungur si Lindell. Vreme ideala in aceasta zi la Bucuresti. Cer senin si aproape 25 de grade in termometre.

11:25 Bun gasit prieteni ai tenisului. De la aceasta ora transmitem primele meciuri de simplu din cadrul intalnirii Romania-Suedia.

Vineri, in prima zi a intalnirii, Adrian Ungur deschide intalnirea contra lui Christian Lindell (256 ATP), urmand ca in meciul doi de simplu Marius Copil sa joace impotriva lui Elias Ymer (242 ATP).

Sambata este programata intalnirea de dublu de la ora 13:00, meci in care pe teren se vor infrunta Horia Tecau/Florin Mergea si Isak Arvidsson/Johan Brunstron.

Duminica sunt programate ultimele doua meciuri de simplu: Adrian Ungur-Elias Ymer (11:30) si Marius Copil-Christian Lindell in continuarea primului joc.

Andrei Pavel, capitanul nejucator al Romaniei, a declarat ca-si propune o victorie dupa primele doua zile, caz in care meciurile de duminica vor fi doar de palmares.