Cupa Davis

Cupa Davis: Romania invinge Slovenia cu 4-1. Sa vina Spania lui Nadal!

Romania a invins Slovenia in doua zile, cu 3-0, si s-a calificat in turul 2 din Grupa I a Zonei Euro-Africane, ceea ce inseamna ca Spania va veni in tara noastra pentru meciul din perioada 15-17 iulie. Exista sanse sa-l vedem in tara noasta pe Rafael Nadal, acesta avand nevoie de o convocare pentru a prinde lotul iberic la Jocurile Olimpice de la Rio.

Romania conducea cu 2-0 dupa primele doua meciuri de simplu, iar sambata punctul victoriei a fost adus de dublul Horia Tecau si Florin Mergea.

Cei doi au avut parte de un meci mai greu decat o arata scorul, un meci in care au izbutit un singur break, dar in care experienta superioara la nivel inalt a facut diferenta.

Duminica, in ultimele doua meciuri de simplu care au mai contat doar pentru palmares, Marius Copil l-a invins pe Tomislav Ternar, cu 6-3, 6-3, iar Adrian Ungur a fost invins de Blaz Rola, cu 6-3, 6-4.

Aceasta inseamna ca Romania a castigat disputa cu 4-1 la general.

FINAL Marius Copil - Blaz Rola 7-5, 6-3, 7-6 (7-5)

FINAL Adrian Ungur - Grega Zemlja 4-6, 4-6, 6-3, 7-6 (7-3), 6-4

Final Horia Tecau/Florin Mergea - Blaz Rola/Grega Zemlja 6-3, 7-6 (5), 7-6 (3)

SET 3, 7-6 Perechea noastra inchide intalnirea cu un atac al lui Tecau returnat in fileu.

SET 3, 6-6 Slovenii trimit trimit si acest set la tie-break.

SET 3, 6-5 Game la zero pe serviciul nostru si punem din nou presiune pe sloveni.

SET 3, 5-5 Prima minge de meci pentru echipa noastra. O minge de meci la retur intr-un game in care am revenit de la 0-30. Anuleaza Rola cu un as. Nimic de facut.

SET 2, 7-6 Tecau inchide setul cu un retur fabulos si avem doua seturi in fata. Slovenii au condus cu 4-2 in tie-break.

SET 2, 6-6 Se ajunge la tie-break. Fiecare echipa si-a castigat pana acum game-urile de serviciu in acest set.

SET 2, 2-2 Game obtinut de Tecau si Mergea pe propriul serviciu dupa ce au salvat minge de break. Un moment important al setului.

SET 1, 6-3 Primul set revine echipei noastre si suntem in grafic pentru castigarea meciului inca de astazi.

SET 1, 5-3 Break Romania si avem prima sansa la castigarea setului. Serveste Tecau.

SET 1, 4-3 Raspundem la randul nostru cu un game alb pe serviciul lui Mergea.

SET 1, 2-2 Slovenii raspuns cu un game la zero pe serviciul lui Rola.

SET 1, 2-1 Mergea inchide game-ul cu un forehand castigator pe centrul terenului intre cei doi adversari.

SET 1, 1-0 Doi asi la rand reusiti de Tecau, dupa ce slovenii au avut minge de break. Inceput bun pentru ai nostri.

15:14 Incepe meciul cu Tecau la serviciu.

sursa foto: frt.ro