Cupa Davis

CUPA DAVIS: Adrian Ungur aduce primul punct Romaniei in meciul cu Israel

Jucatorul Adrian Ungur s-a incalzit mai greu in partida cu Bar Tzuf Botzer, dar in cele din urma a obtinut o victorie facila in trei seturi si mai putin de doua ore.

Ungur s-a impus cu 7-5, 6-3, 6-0, dominand meciul din ce in ce mai autoritar cu fiecare game trecut.

Botzer, un jucator din afara topului 800 mondial, a rezistat in primul set cu primul serviciu, iar Ungur a reusit primul si singurul break abia in game-ul si ceasul al 12-lea, evitand in extremis tiebreak-ul.

Tot un singur break a facut diferenta si in setul al doilea, pentru ca in actul al treilea Ungur sa dicteze fiecare punctand intr-o dominare evidenta a meciului.

Numarul doi din echipa Israelului nu a mai reusit nimic pe teren si in final Ungur a incheiat meciul spectaculos cu o scurta de efect.

In al doilea meci de simplu programat vineri se intalnesc Marius Copil si Dudi Sela.

Meciul Romania-Israel conteaza pentru primul tur al Grupei I a Zonei Euro-Africane, iar echipa invingatoare va juca in iulie (17-19) cu invingatoarea dintre Slovenia si Slovacia.