Polemica romaneasca la Madrid intre Halep si Begu

Meciul dintre Simona Halep si Irina Begu nu a fost deloc unul prietenesc la Madrid, ci a ridicat multe ambitii si nervi. Dupa meci, ambele jucatoare au refulat. Cu patru jucatoare in sferturile de finala de la Madrid, Romania a ramas cu una in semifinale, in persoana Simonei Halep, dupa ce aceasta a eliminat-o in meciul direct pe Begu, iar Carstea si Tig au pierdut la randul lor.

Partida jucata joi intre cele doua, in sferturile de finala de la Madrid, a fost castigata de Halep cu 2-1 la seturi. Halep se astepta la un meci mai usor, dar dupa ce a luat primul set s-a trezit egalata si a trebuit sa lupte in decisiv.

In timpul meciului, Halep s-a plans ca antrenorul lui Begu ii oferea acesteia indicatii, ceea ce regulamentul nu permite. Acest lucru nu a trecut neobservat pentru Irina, care s-a aratat deranjata de maniera de abordare a Simonei, exprimandu-se la conferinta de presa de dupa meci.

"Nu vreau sa intru intr-un scandal, nu e bine nici pentru noi si nici pentru Romania. Nu vreau sa spun mai multe, dar eu intr-un meci nu fac nimic in plus sau in minus daca am ca adversara o romanca. Ea (n.r. Simona Halep) a facut acele afirmatii la nervi, a fost tensionata", a declarat Begu.

Simona Halep a spus inclusiv ca setul al doilea nu l-a pierdut, ci "i l-a cedat" lui Begu. Nici aceasta afirmatie nu a fost lasata necomentata. "Daca ea spune ca a fost cadou cel de-al doilea set, sa fie primit. Dar nu aveam cum sa il castig daca nu munceam. Am fost mai agresiva, poate mi-a dat usor cateva puncte, dar pana la a spune ca a facut un set cadou e cale lunga", a mai afirmat Begu.

Halep a spus la randul ei ca s-a enervat in setul al doilea, dar "s-a resetat" in cel de-al treilea si a castigat partida.

"Dupa primul game din setul al doilea m-am enervat si nu am putut sa-mi mai controlez starea pe teren. Am cedat setul al doilea nu stiu de ce. M-am resetat inainte de setul 3 si am jucat din nou tenis. M-am descarcat dupa ce am vorbit cu antrenorul. Irina a jucat bine si ii doresc succes in continuare", a explicat Halep, care nu s-a referit nici un moment la faptul ca in meci a contestat indicatiile date de antrenorul lui Begu, pe teren.

Simona Halep s-a calificat in semifinale la Madrid, acolo unde va juca vineri, de la ora 21:00, cu Samantha Stosur, cea care a eliminat-o joi seara pe Patricia Tig. Meciul este live text pe onlinesport.ro.