GAME cu GAME Finala Turneului Campionilor, Nadal - Djokovic

Onlinesport.ro a transmis live text de la ora 22:00 finala Turneului Campionilor de la Londra dintre Rafael Nadal si Novak Djokovic, primii doi jucatori ai lumii.

LIVE Nadal - Djokovic 3-6, 4-6

GAME, SET, MECI si TURNEU Djokovic. Sarbul se impune pentru al doilea an consecutiv la Turneul Campionilor, iar pentu Nadal este a doua finala pierduta dupa cea din 2010.

SET 2, 4-5 Nadal traieste periculos si salveaza o minge de meci pe propriul serviciu. Djokovic va servi pentru inchiderea partidei.

SET 2, 3-4 Doua mingi de break salvate de Nadal si spaniolul ramane in meci.

SET 2, 1-3 Game alb reusit de Djokovic si sarbul se duce la doua lungimi in fata unui Nadal care nu se regaseste.

SET 2, 1-2 Djokovic face break si trece din nou la conducere.

SET 2, 1-0 Nadal conduce in premiera in aceasta finala dupa ce a revenit de la 0-30.

SET 1, 3-6 Primul set ii revine asadar lui Djokovic in 44 de minute. Djokovic a dominat la puncte castigatoare (11-3), iar sarbul a avut un prim serviciu mult mai bun (73-58%), pentru ca la erori nefortate cifrele sa fie oarecum in echilibru (12-10 Djokovic).

SET 1, 3-5 Nou break reusit de Djokovic dupa un punct fabulos disputat cu numeroase voleuri la fileu. Sarbul serveste pentru set.

SET 1, 3-4 Djokovic castiga primul sau game dupa o serie de trei jocuri la rand intrate in contul lui Nadal.

SET 1, 3-3 Nadal reface egalitatea dupa un inceput mai greu de partida. Djokovic in dificultate, chiar usoara deruta. Parca nu-si mai gaseste ritmul dupa ce incepuse aproape perfect.

SET 1, 2-3 Break luat inapoi de Nadal si spaniolul incepe sa-si construiasca pas cu pas jocul.

SET 1, 1-3 Nadal salveaza minge de break si castiga la mare lupta primul sau game in aceasta finala.

SET 1, 0-3 Game reusit de sarb pe propriu serviciu si Djokovic se distanteaza la un categoric 3-0, desi un singur break face diferenta pana in acest moment.

SET 1, 0-2 Djokovic face break-ul devreme si domina inceputul meciului. Siguranta mare pe care Djokovic o arata in acest debut de partida.

22:35 Incepe finala cu Djokovic la serviciu.

22:20 Cei doi jucatori intra in arena. Primul este Novak Djokovic.

INFO: Nadal si Djokovic se intalnest pentru a 39-a oara (22-16 Nadal). Doar pentru a cincea oara in istoria de 44 de ani a turneului se intampla ca primii doi jucatori ai lumii sa-si dispute finala Turneului Campionilor si a treia oara in ultimii patru ani. Sezonul preceden Djokovic l-a invins pe Roger Federer. Nadal a disputat singura sa finala la Turneul Campionilor in 2010 cand, ca si acum, era lider mondial, dar a pierdut in fata lui Federer.