Australian Open

Simona Halep eliminata in sferturi la Australian Open dupa un meci de cosmar cu Ekaterina Makarova

Pentru al doilea an consecutiv Simona Halep a parasit Australian Open in faza sferturilor de finala. Favorita certa in meciul cu Ekaterina Makarova prin prisma clasamentului WTA si a rezultatelor din ultimele luni, Halep a intrat extrem de tensionata si agitata pe teren. A gresit mult, negasind in acelasi timp raspuns la primul serviciu imbatabil al rusoaicei. Astfel, Halep a cedat in doua seturi, categoric, fara a conduce niciun moment sau a emite vreo pretentie pentru calificarea in semifinale prin cele 31 de erori nefortate. Un meci care s-a incheiat cu un game la zero reusit de rusoaica, aceasta impunandu-se cu un aspru 6-4, 6-0. O infrangere seaca si neasteptata, care a aratat o jucatoare intrata pe teren ca sa piarda. Makarova a batut-o de a ascultat-o cu urechea.

Presiunea de a fi favorita certa la calificarea in semifinale si-a spus cuvantul in debutul meciului asupra evolutiei Simonei Halep. Aceasta a inceput partida la serviciu, pe care l-a cedat dupa o serie de erori nefortate.

Rusoaica a dublat break-ul luat in debut si s-a distantat la 2-0 pe fondul unei tensiuni evidente in jocul Simonei.

Doua duble greseli a comis Halep in game-ul trei, al doilea pe propriul serviciu, iar la minge de break pentru Makarova a trimis mult afara voleul drive incercat in lung de linie. Al doilea break luat repede de rusoaica si tabela arata un ingrijorator 0-3.

[news-112049]

Halep a obtinut primul sau game abia in jocul patru, pe serviciul advers, dupa mai multe schimburi pe care le-a controlat si a obligat-o pe Makarova la greseala.

La 1-3 Makarova si-a exteriorizat pentru prima data tensiunea vorbind de una singura pe teren. Primul serviciu al Simonei a functionat din ce in ce mai bine, iar jucatoarea noastra isi castiga primul game pe propriul serviciu dupa 15 minute de la inceputul partidei. Scorul se strangea astfel la 2-3, iar presiunea se muta in terenul rusoaicei.

Makarova a refacut diferenta de doua lungimi (2-4), dupa un game in care Halep a revenit de la 15-40, dar la egalitate a comis doua erori cu lovitura de forehand.

Simona s-a adaptat din mers la situatia din teren si a inceput sa prelungeasca schimburile, jucand-o pe Makarova pe centru, astfel rusoaica fiind obligata sa fie prima care risca. Forehand-ul acesteia a iesit afara la 30-30 pe serviciul lui Halep, iar aceasta a strans scorul la 3-4 cu un al doilea serviciu foarte bine plasat.

Sansa de re-break si egalitate dupa opt game-uri ratata de Halep dupa un retur scurt pedepsit de Makarova cu puternica sa lovitura de forehand. Primul serviciu al rusoaicei a facut diferenta si pentru Halep nu au ramas prea multe optiuni, iar Makarova se distanta la 5-3.

Returul Ekaterinei Makarova a continuat sa puna probleme si nu mult a lipsit ca rusoaica sa-si adjudece primul set pe serviciul advers. Halep s-a descurcat insa si a salvat game-ul cu un serviciu as, prin intermediul caruia s-a apropiat la 4-5.

Halep a mai avut o sansa de a echilibra scorul, insa nu a reusit sa gaseasca antidot la primul serviciu al rusoaicei, cel care a inclinat pana la urma balanta in primul set. Rusoaica a avut alte doua sanse de set, prima anulata de Halep cu o lovitura castigatoare, insa la a doua jucatoarea noastra a trimis cu reverul in fileu.

[news-112048]

Nici chiar pauza de vestiar ceruta de Halep, truc invatat probabil de la maestra Maria Sharapova, nu a ajutat-o pe jucatoarea noastra care a inceput la serviciu setul secund. Halep a pierdut game-ul dupa ce a condus cu 30-0 si apoi a comis doua duble greseli.

Sansa uriasa pentru Halep de a egala in game-ul al doilea. Au fost trei sanse de re-break de care Halep nu a profitat si a cedat din nou in fata serviciului impunator al adversarei.

Halep nu si-a gasit ritmul, iar Makarova a obtinut al doilea break in urma unui game pe serviciul advers in care a revenit de la 0-30, moment in care situatia devenea critica pentru Simona Halep.

Fata de primul set cand a recuperat un break la 1-3, Halep nu a mai reusit sa repete figura desi a beneficiat de doua sanse de rebreak. Halep incepuse bine game-ul patru, cu doua scurte care au facut diferenta, dar in final serviciul bine plasat al rusoaicei a inclinat balanta in favoarea acesteia, iar Simona s-a vazut condusa cu un neverosimil 4-0.

[news-112045]

Halep si-a tradat neputinta si cumva disperarea printr-un abuz de scurte la fileu, mingi care au intrat, dar care nu au fost completate de alte mingi eficiente. Greselile nefortate au inclinat balanta, iar Makarova reusea al treilea break prin care s-a dus la 5-0.

Ultimul game a fost unul castigat la zero de Makarova si Halep a parasit din nou Australian Open in sferturi de finala, aceasta faza devenind un adevarat complex pentru jucatoarele din Romania prezente la Antipozi.

Cifrele meciului spun totul despre situatia din teren: Halep a avut un prim serviciu la 56%, in timp ce Makarova a avut un procentaj de 75%, in timp ce Halep a comis patru duble greseli si nu mai putin de 31 de erori nefortate.

"Stiam ca trebuie sa evit schimburile lungi. Stiam ca ea are o intuitie buna, dar sunt multumita de jocul meu", a spus Makarova in interviul acordat dupa meci postului Eurosport.

Makarova ajunge in premiera in semifinale la Australian Open si egaleaza cel mai bun rezultat al sau intr-un turneu de Mare Slem dupa semifinala disputata in 2014 la US Open.