Australian Open

Serena Williams prelungeste cosmarul Mariei Sharapova si obtine al saselea titlu la Australian Open

Lidera mondiala Serena Williams a castigat, sambata, pentru a sasea oara in cariera trofeul la Australian Open, dupa ce a invins-o in finala pe Maria Sharapova, a doua jucatoare a lumii, cu 6-3, 7-6 (7-5). A fost un meci spectaculos, dominat de Williams categoric in primul set, pentru ca in al doilea Sharapova sa ridice nivelul si sa echilibreze disputa, salvand si doua sanse de meci. Serviciul impecabil al Serenei a facut in cele din urma diferenta, iar cei 18 asi vorbesc de la sine de aceasta dominare. Williams ajunge la 17 victorii din 19 meciuri in fata Mariei Sharapova si obtine al 19-lea titlu de Mare Slem.

Serena Williams a inceput agresiv finala si a obtinut break-ul dupa un foarte disputat prin game pe serviciul rusoaicei.

Apoi, la scorul de 3-2 si 30-30 pe serviciul Serenei, ploaia si-a facut aparitia si meciul a fost intrerupt pentru a permite organizatorilor sa traga acoperisul arenei Rod Laver.

Intre timp suprafata de joc a fost uscata cu ajutorul copiilor de mingi si a voluntarilor, iar cele doua jucatoare au reluat intr-un timp record partida.

Doar Serena s-a retras la vestiare pentru o scurta pauza, jucatoare din Statele Unite acuzand o usoara problema de sanatate.

[news-112118]

La revenire, Williams a transat rapid game-ul ramas in cumpana cu un prim serviciu decisiv, urmat de o dreapta castigatoare in lung de linie.

Sharapova avea sa-si mai piarda o data serviciul si astfel Williams se distanta la 5-2, cu doua break-uri in fata adversarei.

Reactia de orgoliu a Mariei nu a intarziat sa apara, iar aceasta a redus din diferenta cu un break intr-un game in care Serena a comis doua duble greseli.

A fost un simplu foc de paie, pentru ca in jocul imediat urmator lidera mondiala avea sa castige la zero pe serviciul advers si sa inchida primul set dupa 47 de minute cu un rever castigator in diagonala.

Williams a continuat sa domine jocul si in debutul setului secund, perioada a meciului in care a legat doua game-uri de serviciu la zero, insa Sharapova a ridicat nivelul si a ramas aproape de adversara.

La 5-4 pentru Williams rusoaica salva prima minge de meci dupa un punct jucat la limita si care a fost aplaudat pana si de Serena.

S-a ajuns astfel in tie-break, unde Williams s-a distantat la 4-1, pentru ca Sharapova sa-si castige cele doua servicii si sa stranga scorul.

Alte doua mingi de meci a avut Serena, prima pe serviciul advers fiind anulata de Sharapova cu o dreapta la limita, dupa care Williams a inchis meciul cu un serviciu as.

Finalul a fost unul spectaculos, Williams fiind pusa sa repete serviciul dupa un net, dupa ce apucase sa-si arunce racheta jos pentru a da frau liber bucuriei. Serena s-a conformat si a incheiat in stil de mare campioana, cu un as curat, al 18-lea al finalei.

Al 18-lea as pentru titlul de Mare Slem cu numarul 19 din cariera. Impresionant!