Australian Open

Novak Djokovic castiga Australian Open

Novak Djokovic a castigat duminica finala de la Australian Open in fata lui Andy Murray, un meci de patru seturi in care sarbul a rezistat mai bine din punct de vedere fizic.

Djokovic l-a invins pe Murray cu 7-6 (7-5) 6-7 (4-7) 6-3 6-0, castigand ultimele 12 game-uri din 13. Meciul a durat 3 ore si 40 de minute, iar sarbul are al optulea titlu de Mare Slem si al cincilea la Melbourne din tot atatea finale.

La finalul partidei si-a aruncat in tribune racheta, cu mare forta, in timp ce Murray o lovea pe a lui de teren.

[news-112126]

Djokovic a devenit al doilea om care castigat cinci titluri la Melbourne. Mai are doua un titlu ca sa egaleze recordul de sase victorii al lui Roy Emerson. Este doar o chestiune de timp. Murray a pierdut patru finale.

La acest turneu din 2015 de la Australian Open au venit in tribune peste 703.000 de spectatori.

Primele doua seturi au fost foarte bune, unul dintre cel mai bun tenis vazut in ultimii ani la Australian Open. Novak a avut un plan de joc mai clar, de care s-a tinut pana la final si incet incet si-a daramat adversarul ca pe un castel ridicat dintr-un pachet de carti.

Murray a inceput bine meciul, insa spre final s-a topit. Primul set s-a decis la tiebreak, l-a luat Djokovic, desi Murray condusese cu 4-2. Al doilea set a ajuns din nou la tiebreak, iar de data aceasta s-a impus britanicul cu 7-4.

In setul al doilea, la 5-5, meciul a fost intrerupt aproximativ cinci minute dupa ce mai multi spectatori au fost evacuati din tribune de fortele de ordine, spre huiduielile generale.

Din setul al treilea, lucrurile s-au schimbat. Murray nu a mai putut mai ales din punct de vedere fizic, in timp ce Djokovic a jucat mai departe cu aceeasi intensitate, fara sa isi slabeasca adversarul. A luat setul 3 cu 6-3, iar pe al patrulea cu 6-0, reusind trei breakuri.

GAME CU GAME

14:21 SET 4 Game 6 Dupa 3 ore si 40 de minute de joc, Djokovic castiga al cincilea titlu la Melbourne si al 8-lea de Mare Slem. Nu a pierdut nici o finala in Australia.

14:16 SET 4 Game 5 Break Djokovic, al treilea din acest set.

14:07 SET 4 Game 3 Djokovic domina jocul, pe fondul unei caderi grave a lui Murray. Un nou break, 3-0.

14:00 SET 4 Game 1 Murray pare ca a obosit si face greseli nefortate, nu mai reuseste un start bun de set si pierde primul game pe propria serva. Djokovic intra cu un break avans in setul 4.

13:54 SET 3 Game 9 Djokovic castiga setul 3 cu 6-3.

13:49 SET 3 Game 8 Trei mingi de break Djokovic, Morray urla pe teren adresandu-si singur reprosuri. Dubla greseala Murray si Djokovic se duce la 5-3, va servi pentru set.

13:36 SET 3 Game 5 Djokovic isi castiga serva si este in fata cu 3-2, iar apoi meciul merge mai departe cu 4-3.

13:26 SET 3 Game 3 - Djokovic isi face serva la 0, dar este condus cu 2-1, iar apoi face break. 2-2.

13:25 SET 3, Game 1 - Murray incepe break si apoi face 2-0. Problemele la picioare ale lui Djokovic, aratate in setul 2, par ca au revenit. Mobilitate redusa pentru sarb, care s-a si impiedicat si a cazut la un schimb de mingi.

13:15 Va incepe setul 3.

SET 2, TIEBREAK: Murray se desprinde la 3-1 si apoi 4-1, dar a avut 4-2 si in primul set in tiebreak, pentru ca apoi sa il piarda. 6-2 Murray, patru mingi de set. Castiga cu 7-4, setul 2 a durat 80 de minute, dupa primul set de 70 de minute.

13:06 SET 2, Game 12 - Djokovic isi castiga serva si impinge meciul din nou in tiebreak.

13:00 SET 2, Game 11 - Murray salveaza trei mingi de break si conduce cu 6-5. Un alt game cu schimburi frumoase de mingi.

12:37 SET 2, Game 8 -Murray face break si apoi trece in fata cu 5-4.

12:30 Meciul este intrerupt putin din cauza unui spectator care face scandal si trebuie scos din tribune. De fapt, 4-5 persoane sunt date afara in huiduielile spectatorilor. Meciul se reia dupa 5 minute de pauza.

12:20 SET 2, Game 5 - Al patrulea break la rand in acest sent, reusit de Djokovic. 3-2. Apoi sarbul isi face serva lejer si conduce cu 4-2.

12:10 SET 2, Game 3 - Djokovic face rebreak-ul, dar nici Murray nu se lasa - din nou break. 2-2.

12:04 SET 2, Game 2 - Djokovic pare sa aiba unele probleme fizice la pidioare, Murray reuseste primul break din setul 2 si conduce cu 2-0.

TIEBREAK: Murray se distanteaza la 4-2, dar Djokovic revine si are 5-4. La 5-5, Murray rateaza o minge usoara la fileu, iar apoi returneaza a doua serva a lui Djokovic in fileu, iar sarbul castiga tiebreak-ul primului set cu 7-5.

11:28 Game 7 - Djokovic face breakul, 5-3, dar imegiat Murray reuseste un rebreak. 5-4.

11:18 Game 7 - Face si Murray primul sau break din meci, anulandu-l pe cel al lui Djokovic. 4-3.

11:03 Game 4 - Este randul lui Djokovic sa aiba 3 mingi de break si reuseste pe a doua, apoi isi castiga lejer serva, 4-1.

10:57 Game 3 - Murray are trei mingi de break, insa pana la urma Djokovic revine si si face serva. Nici un break pana acum in meci.