Australian Open

Mertens produce surpriza si o elimina pe Svitolina. Halep mai scapa de o adversara la locul 1

Sursă foto: twitter.com/australianopen

Belgianca Elise Mertens, jucatoare aflata in premiera in sferturile de finala la un turneu de Mare Slem, a eliminat-o din competitie cu un rezultat fabulos pe Elina Svitolina, a 4-a favorita, si una dintre aspirantele la prima pozitie mondiala ocupata de Simona Halep.

Mertens i-a administrat ucrainencei un aspru 6-4, 6-0, dupa ce in primul set a condus la un moment dat, cu 5-2.

A 37-a jucatoare a lumii a servit pentru set, dar Svitolina reusea break-ul dupa o dubla greseala, totul fiind pus pe seama lipsei de experienta la acest nivel.

A doua oara, la 5-4, Mertens n-a mai gresit, iar numarul patru mondial n-a mai avut ce face.

Svitolina parasea terenul in pauza dintre seturi pentru o vizita la vestiare, dar cu siguranta n-a gasit nici pe departe ceea ce cauta.

Setul secund avea sa fie unul de cosmar pentru Svitolina, care si-a pierdut de trei ori serviciul in fata unei Mertens mai increzatoare in victorie cu fiecare punct jucat.

Mertens o asteapta in prima ei semifinala de Grand Slam din cariera pe invingatoarea dintre Caroline Wozniacki si Carla Suarez Navarro, meci programat marti in sesiunea de seara pe Rod Laver Arena.