Asa am trait Simona Halep - Jennifer Brady in primul tur la Australian Open

Simona Halep a debutat la Australian Open 2020, marti dimineata in Romania, impotriva americancei Jennifer Brady (49 WTA).

Cotele oferite de FORTUNA pentru meciul Halep - Brady
Simona Halep (1.45) - Jennifer Brady (2.76)

Australian Open - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 7 6
Jennifer Brady (SUA) 6 1

SET 2, 6-1 Trei mingi de meci pentru Halep dupa o dubla comisa de Brady. Primele doua mingi salvate de americanca, dar la al treilea punct Halep ajunge in extremis la minge si o trimite in terenul advers cat sa forteze greseala adversarei.

SET 2, 5-1 Halep gaseste primul serviciu la mediana intr-un moment de revenire din partea lui Brady. Americanca se apropiase de la 40-0 la 40-30.

SET 2, 4-1 Scapa dreapta afara Brady si e dublu break pentru Halep.

SET 2, 3-1 Halep isi consolideaza avantajul pe tabela dupa un game solid de serviciu.

SET 2, 2-1 Brady intoarce scorul de la 30-15 pentru Halep si evita un nou break.

SET 2, 2-0 Revine Halep de la 15-30 si consolideaza break-ul.

SET 2, 1-0 Halep incepe ideal cu break, dupa ce s-a aparat exemplar in acest game. Intre timp a inceput si meciul Monica Niculescu - Alize Cornet. Jucatoarea noastra are 4-0 in primul set!

11:22 Incepe setul secund cu Brady la serviciul.

TIE-BREAK: 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 4-2, 4-3, 4-4, 5-4, 6-4, 6-5, 7-6. Un prim set adjudecat de Halep dupa 69 de minute. Trei mingi de set salvate de Simona la 6-5 pentru Brady. Halep a suferit si o cazatura accidentandu-se la mana de joc.

SET 1, 6-6 Risca Brady la 30-30 dupa doua puncte la rand reusite de Simona. Intra reverul de pe linia de fund si e minge de set pentru americanca. Halep se agata de fiecare punct, anuleaza alte doua mingi de set ale adversarei si obtine pana la urma break-ul dupa un schimb fabulos din apropierea fileului. Ce game!

INFO: Halep solicita interventia fizioterapeutei dupa cazatura de mai devreme. S-a reluat meciul dupa ce Halep a primit ingrijiri la incheietura mainii drepte.

SET 1, 5-6 Doua puncte castigatoare gasite de Halep de la 15-30. Puncte spectaculoase reusite de Simona, puncte muncite. Halep cade apoi dupa o lovitura din spatele liniei. Se ridica si continua. Pare a fi ok pentru moment. In cele din urma Halep si-a pierdut serviciul, dupa doua sanse de 6-5 irosite. Acesta a fost cel mai lung game de pana acum, undeva la 7 minute.

SET 1, 5-5 Rezista americanca dupa un game de mare lupta. Brady a riscat mai mult si a castigat punctele.

SET 1, 5-4 Pentru prima data Halep trece la conducere. Brady greseste tot mai mult si pare ca a pierdut busola.

SET 1, 4-4 Prima minge de break pentru Halep dupa un lob castigator. Brady nu intra cu primul, Halep returneaza in cross si Brady risca un rever in lung de linie. Minge afara si break Halep!

SET 1, 3-4 Inca un game solid pentru Halep la serviciu. Ramane insa un break avantaj pentru Brady.

SET 1, 2-4 Halep pierde din nou contra serviciului dupa ce a avut avantaj (15-0). Brady ramane solida cu dreapta.

SET 1, 2-3 Game solid de serviciu reusit de Halep. Vedem pentru prima data pumnul strans.

SET 1, 1-3 Brady revine de la 0-30 si mentine avantajul de doua game-uri pe tabela.

INFO: Irina Begu a pierdut primul set al intalnirii cu Kiki Bertens, scor 1-6!

SET 1, 1-2 Primul game al meciului pentru Halep dupa un as la 40-15.

SET 1, 0-2 Brady se desprinde dupa un game de anduranta, cu schimburi lungi.

SET 1, 0-1 Halep isi pierde serviciul in debutul meciului. Un singur punct pentru Simona.

10:10 Incepe meciul cu Simona Halep la serviciu.

Meciul celor doua deschide sesiunea de seara la Melbourne (n.a. - 10:00 in Romania) pe arena Margaret Court.

Va fi a doua intalnire intre Halep si Brady dupa cea de la Toronto in 2019, cand Simona s-a impus in trei seturi.

In acest an Brady le-a invins pe Maria Sharapova si mai ales pe actuala lidera mondiala Ashleigh Barty la turneul de la Brisbane.

Halep incepe Australian Open cu trei meciuri oficiale in picioare, doua de simplu si unul la dublu.