Australian Open

Asa am trait Simona Halep - Garbine Muguruza in semifinale la Australian Open

Simona Halep a jucat pentru a doua oara in cariera in careul de asi de la Australian Open, dupa 2018 cand a facut pasul in marea finala.

Australian Open - Semifinale SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 5
Garbine Muguruza (SPA) 7 7

Pariati aici pe Halep - Muguruza
Cote: Halep (1.64) - Muguruza (2.34)

! Se joaca la o temperatura de 39 de grade Celsius la umbra
Patru mingi de set ratate de Halep in primul set!
Sofia Kenin produce surpriza si ajunge in finala Australian Open

SET 2, 5-7 Halep isi pierde serviciul si paraseste Australian Open in semifinale dupa un meci de 2 ore si 5 minute.

SET 2, 5-6 Trei erori nefortate comise de Halep in acest game. Muguruza revine de la 3-5 si pune presiune pe Halep care va servi sa ramana in meci.

SET 2, 5-5 Halep isi pierde serviciul si o face pe mana ei. La 40-40, dupa ce salvase trei sanse de break, o are in mana pe Muguruza si rateaza de doua ori smash-ul castigator pentru a trimite apoi in fileu din ofensiva. La punctul urmator ii ofera un alt punct nemuncit adversare.

SET 2, 5-4 Muguruza isi castiga la zero game-ul de serviciu. Ramane ca Simona sa apere break-ul si sa trimita meciul in decisiv.

SET 2, 5-3 Game urias de serviciu pentru Halep, in care aceasta a revenit de la 15-30. O minge fabuloasa pusa pe linie de Simona la acel scor a demoralizat-o vizibil pe Muguruza.

SET 2, 4-3 Muguruza intoarce soarta game-ului de la 0-30. Doi asi gasiti de iberica intr-un moment critic pentru ea. Ramane Halep cu break in fata.

SET 2, 4-2 Doua mingi de break salvate de Halep in acest game. Se joaca intens de ambele parti in continuare pe o temperatura aproape de 40 de grade Celsius.

SET 2, 3-2 Halep revine in fata cu break dupa un game lung si cu numeroase rasturnari.

SET 2, 2-2 Muguruza isi ia inapoi break-ul dupa o lovitura castigatoare de forehand. Mingea a cazut pe linie sau in apropierea liniei ca multe altele inainte.

SET 2, 2-1 Break Halep in pofida tertipurilor Muguruzei de a pune mingea in teren la 30-40. Iberica a tras de timp cat a putut pe modelul deja patentat de Maria Sharapova.

SET 2, 1-1 Halep revine de la 15-40 si salveaza game-ul de serviciu. Cat de important a fost acest game. Tensiunea pluteste in aer de ambele parti.

SET 2, 0-1 Muguruza incepe la conducere in spatele game-ului de serviciu. In pauza dintre seturi Halep si-a distrus racheta dupa mai multe lovituri furioase in cimentul incins de la Melbourne.

Tie-break: 0-1, 0-2, 0-3, 1-3, 2-3, 3-3, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6 (doua mingi de set Muguruza), 5-6, 6-6 (atac fabulos Halep in lungul liniei), 7-6 (minge de set Halep), 7-7, 8-7 (minge de set si serviciul Halep), 8-8 (schimb de 20 de lovituri), 8-9 (minge de set Muguruza dupa o eroare a Simonei), 8-10! Muguruza isi adjudeca setul dupa 67 de minute. Halep ajunsese in extremis o scurta, dar a trimis in fileu. Patru mingi de set ratate de Halep in total!

SET 1, 6-6 Doua mingi de set pentru Halep! Prima anulata de Muguruza cu al treilea ei as in acest meci. Si a doua dupa un schimb lung controlat pana la un punct de Halep. Muguruza si-a regasit primul serviciu si impinge setul in tie-break.

SET 1, 6-5 Halep revine la conducere dupa ce a fost condusa cu 5-3 si este la carma jocului. Muguruza greseste tot mai mult si greseste mingi usoare din apropierea fileului. Raportul erorilor nefortate este de 20-7 in defavoarea ibericei.

SET 1, 5-5 Trei mingi de break Simona Halep si jucatoarea noastra reuseste egalarea dupa ce a jucat de doua ori la rand cu fileul. Muguruza a ratat scurta din 1-2 metri reluand in plasa fileului.

SET 1, 4-5 Halep isi castiga la zero game-ul de serviciu si ramane in set. Are nevoie sa recupereze break-ul in jocul urmator.

SET 1, 3-5 Minge de break ratata de Halep dupa un retur prea scurt. Muguruza intra in teren si inchide cu dreapta. Iberica inchide game-ul cu o lovitura castigatoare in lungul liniei.

SET 1, 3-4 Primul break al meciului este reusit de Muguruza. Cu un joc agresiv din spatele terenului, jucatoarea din Spania face pasul in fata si o surprinde pe Halep.

SET 1, 3-2 Halep salveaza doua mingi de break si ramane in fata pe tabela.

SET 1, 2-1 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu.

SET 1, 1-1 Doua mingi de break de care Halep nu poate profita,primele in meci.

SET 1, 1-0 Incepe meciul cu Halep la serviciu. Un singur punct cedat de jucatoarea noastra.

7:27 A inceput meciul.

Fara set pierdut pana in semifinale, Simona Halep o intalneste pe Garbine Muguruza, jucatoare in fata careia a pierdut de trei ori in cinci confruntari.

Muguruza a inceput turneul cu un 0-6, dar de la victoria obtinuta in primul tur la Shelby Rogers nu a mai cedat vreun set.

Iberica a jucat tot mai bine de la tur la tur, reusind sa le elimine pe Elina Svitolina si Kiki Bertens, printre altele, doua jucatoare de top 10 mondial.

Halep n-a invins-o niciodata pe Muguruza in meciurile disputate pe hard si chiar a pierdut categoric ultima confruntare pe aceasta suprafata, in finala de la Cincinnati.

La Roland Garros in 2018 Halep o elimina pe Muguruza in semifinale dupa un meci mare. Atunci avea sa castige primul ei Grand Slam.

Halep e in mare forma la Australian Open si se gandeste serios la obtinerea unui nou titlu major.

”Nu ma intereseaza pozitia din clasament, ci doar titlurile si marile meciuri”, a spus Halep.